Otestujte se, zda vám hrozí věkem podmíněná makulární degenerace očí (VPMD).

Stále větší hrozbou začíná být věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD). Nejčastěji se začíná objevovat po padesátce a postihuje oblast centrálního vidění nazvanou makula nebo také žlutá skvrna. Z ní pochází vidění přímo uprostřed zorného pole.

„Žlutá skvrna v oku je specifické místo, kde je mnoho druhů buněk a většina z nich se nedokáže množit. Každé postižení, které tam vznikne, je trvalé,“ říká MUDr. Kolář z Makulární poradny Fakultní nemocnice Brno. První projevy má už čtvrtina lidí po šedesátce, po sedmdesátce je jich třetina a osmdesátiletých dokonce polovina. Jedná se o nejčastější příčinu slepoty u starších lidí, častěji se objevuje u žen. Nemocí je u nás postiženo asi půl milionu lidí, patří mezi ně například režisér Miloš Forman. 

Loterie, ve které jde o zrak

VPMD se zpočátku projevuje nenápadně. Zhorší se zrak při soumraku a za tmy, vidíte jakoby mírně zamlženě, barvy nejsou tak jasné jako dřív. Mnoho lidí tyto potíže přikládá „normálnímu“ zhoršení zraku nebo si ho všimnou pozdě, protože zdravé oko nemocné zpočátku dokáže nahradit. Většinu pacientů postihne suchá forma nemoci. Na ni ještě neexistuje běžně dostupná léčba, její následky ale nejsou tak vážné. Vlhká forma je mnohem nebezpečnější, může za 90 % oslepnutí v důsledku  makulární degenerace, což představuje 150 tisíc lidí. K nim každý rok v Česku přibývá tisícovka a se stárnutím populace bude toto číslo narůstat. 

U vlhké formy je velmi důležitý čas. Jde doslova o dny, protože oslepnutí hrozí již po několika měsících. Pokud vlhká forma VPMD zajde příliš daleko, vypadá vidění, jako byste si před obličej dali pěst. Člověk se pak stává závislým na pomoci okolí. Podle jednoho z výzkumů vidí pacienti zhoršení kvality života stejné jako u těžké formy nádorových onemocnění. „Je to velká rána a někteří pacienti se z toho dlouho a těžce dostávají,“ dodává MUDr. Kolář. První příznaky mohou být nenápadné. Proto přijde vhod jednoduchý test pomocí Amslerovy mřížky, která je k dispozici například na stránkách www.degeneracemakuly.cz

Neúprosná čísla

Prevence je u makulární degenerace to nejmenší, co lze pro zrak udělat a zároveň je životně důležitá. Pokud vás přece jen postihne, utrpí i pokladna zdravotnictví. Podle jedné z analýz stojí první rok léčby člověka v produktivním věku 700 tisíc korun, u důchodců 400 tisíc. Finančně trpí i blízká rodina nemocného. Její členové často omezují svá zaměstnání, čímž vznikají další náklady. Téměř 90% pacientů s VPMD je závislých na pomoci příbuzných a jen 10% je v péči profesionálů. Přitom ti se o nevidomé dokážou postarat o třetinu až polovinu levněji. 

Vlhká forma: když se tělo obrátí proti nám

Nebezpečná vlhká forma VPMD je způsobena množením cév v oku. Tam prorůstají až do sítnice, kde způsobují prosakování krve, otok a nakonec jizvy, kvůli kterým člověk hůře vidí nebo může i oslepnout. Naštěstí se v posledních letech objevil způsob léčby, který dokáže postup nemoci zastavit nebo výrazně zpomalit. Více než polovina lidí s touto nemocí se tak vyvaruje těžké ztráty zraku. „Je to převratný způsob léčby. To, že části pacientů dokážeme vrátit už ztracené vidění, bylo před 10 lety nemyslitelné,“ říká MUDr. Kolář.  Léčba musí být přesně zacílená a provádí se vpichem do oka. Podle MUDr. Koláře se není čeho bát: „Oko vpichem prakticky vůbec netrpí. Jehla je tenká pouze desetinu milimetru a procedura trvá pár minut, obejde se navíc bez bolesti.“ Vědci se na poli léčby vlhké formy VPMD také snaží přicházet s novými řešeními. Příkladem je miniaturní teleskop velikosti hrášku implantovaný do oka, který zaostřuje vidění na zdravou část sítnice. Jeho uvedení ale bude ještě nějakou dobu trvat a pro všechny pacienty nebude vhodný.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama