Oteplování Země dopadá nepříznivě na alergiky

Oteplování Země dopadá nepříznivě na alergiky: pylová sezona v Česku se prodloužila na osm měsíců. Lidé trpící sennou rýmou mohou mít potíže od února až do počátku října. Podle Britského národního centra pro výzkum pylu se od sedmdesátých let minulého století posouvá začátek pylové sezony v celé Evropě každou dekádu o pět dní dopředu. Lidem trpícím sennou rýmou se přitěžuje o dva týdny dříve než jejich rodičům.

Podle alergologa Jana Křepelky jsou potíže alergiků dány nejen prodloužením sezony, ale celkově horším životním prostředím. "Teplo je jen jedním z faktorů, velký vliv má znečištěné ovzduší, to je velký nápor na imunitní systém," řekl lékař ČTK. Nějakou formou alergie trpí každý třetí Evropan, v roce 2015 to bude už každý druhý.


Kromě stoupajících teplot, které prodlužují pylovou sezonu, působí podle britských odborníků na alergiky i další jev spojený s celkovým oteplováním Země. Stoupající koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře podporuje kvetení, což se odráží ve větším množství vytvořeného pylu.


Křepelka poznamenal, že například astmatici nereagují jen na pyly. Alergenů jsou podle něj "miliardy", testy se dělají jen na 20 hlavních látek. U řady alergiků se nezjistí, na co jsou alergičtí. Poznat to mohou například právě při cestování v době prázdnin. Ozdravný pobyt u moře může skončit v nemocnici, protože tam kvete nějaká rostlina, na niž alergik zareaguje. Alergie se většinou objeví už v dětském věku, může se ale projevit poprvé až v dospělosti.


Někteří alergici si podle Křepelky nevědomky prodlužují sezonu potíží sami. Například pražský důchodce si v březnu protrpí pravidelné potíže se sennou rýmou. Koncem dubna odjede na chalupu do Krkonoš, kde vše kvete o měsíc později, takže zase přijede do pylů. U moře se uleví těm, které trápí plísně, ty u moře nejsou. Lidem alergickým na prach dělá dobře čistý přímořský vzduch.


Podle Křepelky by se každý alergik měl před cestou na prázdniny a dovolenou poradit se svým alergologem. Měl by být připraven na to, že se v místě pobytu mohou jeho potíže zhoršit, takže by vždy u sebe měl mít balíček první pomoci s dostatkem léků, jež užívá.


Křepelka rovněž doporučil alergikům, aby se na cestu do zahraničí dobře zdravotně pojistili. I když jako občané EU mají neodkladnou péči na základě evropského zdravotního pojištění zdarma, mohlo by se jim stát, že za léčení alergických potíží v cizině zaplatí velké částky. Pokud mají cestovní zdravotní pojistku, platí pojišťovna.


Velkou pomocí pro alergiky je Pylová informační služba. Pracuje celou sezonu a každý týden vydává zprávy z 12 stanic po území Česka. V Evropě takových stanic funguje 400 a jsou v rámci Evropské pylové informační služby propojeny centrálou ve Vídni.


Informace o alergii a jejím léčení jsou na www.cipa.cz.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama