Osvěžující zdřímnutí

Pokud jste toho v noci moc nenaspali a cítíte se unaveni, může vám pomoci k zotavení krátké zdřímnutí například o polední pauze. Není však vhodné to s délkou spánku během dne přehánět, jelikož byste se mohli probudit ještě více unavení. Vědci doporučují, jak dlouhý by měl takový malý denní "šlofík" být.

Ideální prý je zdřímnutí na 30 až 40 minut. Za touto časovou hranicí byste se již mohli "propadnout" do fáze hlubokého spánku a probuzení z hlubokého spánku není nic moc příjemného. Často se pak dostavuje dezorientace, bolest hlavy a lenost.

Krátké schrupnutí nedokáže nahradit plnohodnotný osmihodinový noční spánek, ale může pomoci vyrovnat akutní spánkový deficit. Podle různých studií se udává, že zdřímnutí dokáže zvýšit výkonnost o 35 procent a rozhodovací schopnosti o 50 procent.

Jestliže se vám tedy během dne klíží u počítače oči a padá hlava, dopřejte si malé spánkové osvěžení, avšak pro jistotu si nařiďte budíka.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Uživatelé psychowalkmanů vědí, že jim stačí o polední pauze cca 15min program na osvěžení mysli a účinek je několikanásobně vyšší.

  Čer 04, 2003
 • Obrázek uživatele MARTA
  MARTA (anonym)

  mě to pomáhá,pokud si odpočinu

  Črv 15, 2009
 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  Krátké zdřímnutí mám ze všeho nejraději. Největší krize u mě přijde po obědě, ale bohužel v práci takový šlofík možný není :) Přidávám ale tip na zajímavý článek o tom, že i poloha při spánku dokáže ovlivnit kvalitu spánku a naše zdraví https://www.matrace-best.cz/cs/aktuality/jak-poloha-spanku-ovlivnuje-nase-sny-a-zdravi.

  Dub 11, 2018
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  tvl. zase reklama na matrace :D

  Dub 11, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama