Osvědčené postupy na prevenci a zmírnění pásového oparu

Jeden ze tří lidí prodělá během svého života pásový opar (herpes zoster). Účinná terapie je omezená. Zde je 8 osvědčených způsobů, jak zabránit vzniku pásového oparu nebo zmírnit jeho průběh bez léků či vakcín.

Pásový opar vznikne, když se latentní varicella-zoster  virus (plané neštovice) reaktivuje podél senzorických nervů na kůži. To způsobuje bolestivé puchýře na kůži trvající dva až čtyři týdny. Ale dlouhodobé účinky jako je chronická bolest můžete pociťovat po dobu několika měsíců či let a vážně tak poškodit kvalitu života.

Studie ukazují, že pásový opar je na vzestupu. Příčinou můžýe být rozšířené používání vakcíny planých neštovic. Australská studie demostrovala, že se vzrůstajícím  používáním vakcíny proti planým neštovicím stoupá i výskyt pásového oparu.

Ale pásový opar je mnohem vážnější než plané neštovice. Může vést k neuropatii, meningitidě, ztrátě sluchu a slepotě.

Zde je 8 prokázaných způsobů prevence a zmírňování pásového oparu

1. Terapie vitamínem C

Podle Thomase E. Levy, MD, JD, byl vitamin C úspěšně použit při léčení pásového oparu. V jedné studii osm pacientů s pásovým oparem obdrželo 2000 až 3000 mg vitaminu C injekčně každých 12 hodin, doplněné o 1000 mg ovocné šťávy každé dvě hodiny. Sedm z osmi pacientů hlásii úplnou úlevu od bolesti během dvou hodin po první injekci.

V jiné studii na 327 pacientech s pásovým oparem mělo podání vitaminu C za následek úplné vymizení ohnisek u 100 procent pacientů během 72 hodin po podání injekce.

2. Ovoce a zelenina

Diety s nízkým obsahem mikroživin (vitamínů, minerálú, antioxidantů, atd) může zvýšit riziko vzniku pásového oparu oslabením imunitního systému. V britském studii výzkumníci sledovali 243 pacientů s pásovým oparem. Pacienti byli porovnáváni s 483 osobami bez herpes zosteru.

Vědci zjistili silnou souvislost mezi nízkým příjmem ovoce a zvýšeným rizikem pásového oparu. Lidé, kteří jedli méně než jeden kus ovoce týdně, měli více než trojnásobné riziko herpes zosteru oproti těm, kteří jedli více než tři za den. Totéž platilopro kombinovanou konzumaci ovoce a zeleniny.

3. Kapsaicin

Postherpetická neuralgie je komplikace pásového oparu, která se může objevit dlouho po počáteční vyrážce a vymizení puchýřů. Ovlivňuje nervová vlákna a kůži, což způsobuje chronické  pálivé bolesti. Studie ukazují, že kapsaicin může být účinný v léčbě postherpetické neuralgie. Kapsaicin je sloučenina v pálivých papričkách  a kajenském pepři.

Ve dvojitě zaslepené studii bylo léčeno 32 starších pacientů s chronickou postherpetickou neuralgií buď krémem s kapsaicinem nebo placebem. Po šesti týdnech kapsaicinová skupina měla signifikantně větší úlevu. Ve skutečnosti téměř 80 procent pacientů léčených kapsaicinem mělo úlevu od postherpetické neuralgie. Výzkumníci poznamenali, že vzhledem k tomu, že kapsaicin zabraňuje problémům s lékovouh interakcí a systémovou toxicitou, tak by měl být zvážen jako první volba při léčbě postherpetické neuralgie.

V jiné dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii 143 kanadských pacientů s chronickými postherpetickou neuralgií lokálně aplikovalo 0,075% krém  s kapsaicinem nebo placebo. Po šesti týdnech došlo ke snížení bolesti a závažnost bolesti u skupiny s kapsaicinem, ale v placebo skupině nedošlo k žádným změnám.

Výzkumníci pokračovali ve  studii po dobu dvou let. Zjistili, že úleva dosažená po šesti týdnech byla zachována nebo ještě zlepšena u 86 procent pacientů a nebyly zjištěny žádné závažné nežádoucí účinky kapsaicinu. Výzkumníci došli k závěru, že udělal kapsaicin by měl být první volbou při léčbě postherpetické neuralgie.

4. Akupunktura
Jeden z jejích hlavních příznaků pásového oparu je bolest, která může velmi ovlivnit kvalitu života pacienta.
V čínské studii akutních případů pásového oparu, 72 pacientů bylo náhodně rozděleno do dvou skupin. Jedna skupina dostávala akupunkturu kolem okrajů ohniska pásového oparu. Druhá skupina dostávala akupunktuou plus moxiování v oblasti kolem vpichů. Moxování je tradiční čínská medicínská terapie, která spočívá v zahřívání konkrétních míst na těle hořícím sušený pelyňkem (moxa). Skupina léčená akupunkturou měla 85,3 procentní efektivnost rychlosti  zastavení pásového oparu, zkrácení doby strupovitosti a snížení neuralgie. Výsledky u skupiny s akupunkturou amoxováním byly ještě lepší. Tyto případy byly vyléčeny během tří dnů na 97,4 procenta.Takže akupunktura je účinnější než léky na pásový opar.

5. Máta peprná

V případové studii u 76-leté ženy standardní terapie bolest nepřinesla úlevu. Lékaři jí poradili použít na kůži čistý esenciální mátový olej (obsahující 10% mentolu)i. Použití mátového oleje téměř okamžitě způsobilo zlepšení bolesti, která trvala ještě čtyři až šest hodin po aplikování oleje.

6. Tai Chi

Výskyt pásového oparu se výrazně zvyšuje s věkem, kdy klesá  odolnost vůči viru varicella zoster (plané neštovice). Studie v časopise Journal of American Geriatric Society, že Tai-chi posiluje imunitu proti viru varicella zoster. Bylo též prokázáno, že cvičení Tai Chi významně zlepšuje fyzického funkce, vitalitu,duševní zdraví a snižuje tělesné bolesti.

7. Světelná terapie

UVB světelná terapie může výrazně snížit bolestivost pásového oparu. V jedné studii 25 pacientů s těžkou bolestí v prvních sedmi dnech herpetické vyrážky bylo rozděleno do dvou skupin. Skupina prevence obdržela lék acyklovir na 10 dní s světelnou UVB terapii třikrát týdně až do úlevy od bolesti nebo maximálně 15x. Kontrolní skupina dostávala pouze acyklovir.

Po jednom měsíci 58,33 procent pacientů absolvujících světelnou terapii bylo zcela bez bolesti ve srovnání s pouze 38,46 procenty ve skupině léčiv. Za tři měsíce 83,33 procent světelné terapeutické skupiny bylo zcela bez bolesti ve srovnání s pouze 53,85 procenty ve skupiny léčiv. Závažnosti bolesti byla u fototerapické skupiny také nižší. Výzkumníci došli k závěru, že poskytnout pacientům UVB fototerapii v akutním stadiu pásového oparu může snížit výskyt a závažnost přetrvávajících neuralgií.

8. Mořské řasy

Mořské řasy může zabránity vypuknutí a zvýšit rychlost hojení pásového oparu. Australská studie testovala mořské řasy u 15 pacientů s aktivním herpes zoster a u 6 jedinců s latentní formou infekce. Používané byly řasy Undaria pinnatifida. Undaria je nejčastěji konzumovaná mořská řasa v Japonsku. Vědci zjistili, že u pacientů s aktivním pásovým oparem, kteří jedli řasy, se zvýšila míra hojení. Kromě toho pacienti s latentní infekcí zůstali bez příznaků v době, kdy jedli řasy.

Další pacienty úspěšně vyzkoušené postupy:
Užívání kurkuminu každé 2 hodiny.
Aplikace bandáže s jablečným octem kombinovaná s aplikací levandulového éteríckého oleje a tea tree éterického oleje (olej z australského čajovníku) v terapeutické kvalitě.
Aplikace vitamínu E 400 UI na puchýřky (vymáčknutí olejíčku z kapsle) v kombinaci s aloe vera gelem.

Zdroj: Greenmedinfo

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  1000 mg (= 1 g) ovocné šťávy pacienta nepochybně zachrání.

  Říj 12, 2016
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  1000 mg (= 1 g) ovocné...už je to opravené - mělo tam být dalších 1000 mg vitamínu C v ovocné šťávě po dvou hodinách společně s infuzemi 2000-3000mg vitamínu C po 12 hodinách

  Říj 12, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama