Osteoporózu lze včas diagnostikovat

Zhruba osm procent populace má osteoporózu neboli řídnutí kostí. Lidé mnohdy o své nemoci neví až do okamžiku, kdy utrpí při nějakém malém nárazu zlomeninu, většinou zlomeninu obratle, dolního předloktí nebo krčku stehenní kosti. Nejvíce jsou ohroženy ženy po menopauze. Účinně se však léčí pouze necelá desetina nemocných. Novinářům to řekl předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně Jan Blahoš.

Zlomenina krčku stehenní kosti často vede k invaliditě a deset až 15 procent pacientů na komplikace této zlomeniny zemře. Ročně si krček zlomí 12.000 žen a 4000 mužů.

Lidé, kteří chtějí vědět, zda také jim osteoporóza hrozí, si mohou nechat v sobotu nebo v neděli v budově Českého rozhlasu v Římské ulici změřit hustotu kostní hmoty. Měření je součástí osvětovém kampaně, která vyvrcholí 20. října, kdy je Světový den osteoporózy. Součástí kampaně je provoz bezplatné telefonní linky 800 400 111, na níž je možné volat do konce měsíce. Lékaři podrobí volajícího jednominutovému testu a případně mu doporučí návštěvu nejbližšího osteocentra.

Člověk získává kostní hmotu do 30 let, pak už mu jen ubývá. Zpočátku u žen i mužů stejným tempem. Po přechodu ženám kosti řídnou rychleji. Na rozvoj osteoporózy má z 50 procent vliv dědičnost. K jejímu vzniku přispívají i některé léky, především kortikoidy, které se používají při léčbě revmatických chorob, astma, onemocnění ledvin a jater.

Osteoporóza je léčitelná a lze jí předcházet nebo její vývoj zpomalit. Důležitá je strava a také vitamín D. Člověk získává 90 procent vitamínu D ze slunečních paprsků. Z potravin jsou jeho největším zdrojem mořské ryby. Velký význam má také dostatek pohybu, který však musí být přiměřený věku.

Jednoduché diagnostické metody umí změřit množství minerálu v kostech a také určit jejich mikrostrukturu. Léčba osteoporózy podle Blahoše spočívá ve farmakologickém utlumování aktivity buněk, které kostní hmotu odbourávají a v povzbuzování buněk, které kost tvoří.

Předseda správní rady Českého národního fóra proti osteoporóze Milan Cabrnoch uvedl, že lékaři, které ošetřují pacienty s první zlomeninou, by měli více myslet na to, že poranění může být důsledkem osteoporózy, a posílat je na další vyšetření do osteocenter.

Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama