Osteoporóza trochu jinak

Je v současnosti stále větším strašákem. A nejen starších lidí. Její hranice se posouvají do mladších věkových skupin. A to se jí snažíme předcházet vším možným – léky, spoustou mléčných výrobků i samotného vápníku, výživovými doplňky…. Ale postižených přibývá! Něco je asi špatně. Osteoporóza je na postupu!

Již mnoho tisíc let se ve filozofii tradiční čínské medicíny říká, že ? kosti /a také vlasy / jsou zbytkem ledvin?. Když jsou silné ledviny, jsou silné i kosti. Myslí se tím nejen energie ledvin, ale také tzv. ?esence? ? pomyslná hmota, uchovávaná v ledvinách. Z ní se vytváří a regeneruje nejen krev, nervová tkáň, ale také kosti. Vyčerpávajícím životním stylem, špatnou výživou, nedostatkem pohybu, u žen opakovaným těhotenstvím obou složek rychle ubývá...Pokud nejsou vhodnými potravinami nebo bylinami dostatečně doplňované, slábnou ledviny a s nimi také kosti. Existuje tady paralela s moderní medicínou, která ledviny také považuje za důležitý článek v hospodaření s vápníkem.


Jaké jsou podle TČM další příznaky oslabení energie ledvin? Je to nejen časté močení většího množství moči a případný vznik otoků, ale také zimomřivost, bolesti zad, slábnutí a padání vlasů, neplodnost, únava, kruhy a otoky pod očima? Při přenosu patologie na orgán slinivku jsou to také poruchy trávení, průjmy a přibývání hmotnosti. Při vyčerpání ?esence? jsou to dále noční pocení, hubnutí, u žen (ale také mužů) v přechodu návaly horka a pocení, předčasné padání, slábnutí a šedivění vlasů, závratě, sucho v ústech a hrdle (i chronické bolesti hrdla), neklid a poruchy psychiky ?


Jak teda probíhá léčba řídnutí kostí tradiční čínskou medicínou? Všemi dostupnými prostředky se ?posilují a doplňují? ledviny. Mám na mysli nejen léčebné metody a prostředky jako jsou byliny, akupunktura a moxování. Nejdůležitějším lékem je výživa. V jídelníčku se volí potraviny s působením a vztahem k ledvinám. Jsou to mnoha tisícileté zkušenosti dietologie TČM. Do jídelníčku se přidávání v hojné míře potraviny jako sezam, ořechy, luštěniny, mořské plody? Za povšimnutí stojí, že současně obsahují také hodně vápníku.
Léčba osteoporózy není ani v TČM krátkodobou záležitostí. Je nutný celostní přístup, kde žádná složka léčby není zanedbatelná. Důležité je začít včas, aby osteoporóza vůbec nevznikla. A to je celoživotní záležitost.

MUDr.M.Majerčík, Dr.Ac.
www.webpark.cz/prirodnimedicina

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Korbičková Eva
  Korbičková Eva (anonym)

  Chtěla bych se spíše zeptat, kde se mám objednat na preventivní vyšetření - zjištění osteoporózy. praktický lékař nechce, gynekoleg nechce objednat. Kde tedy? Protože jsem v ohrožené skupině, je mi 52 let, chtěla bych prevencí zabránit vzniku. Děkuji a zdravím.

  Srp 31, 2006
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Nevím odkud jste,ale v různých městech se provádí ultrazvukové měření platí se okolo 150-200,-Já měla začínající osteoporozu,ale včas jsem to zarazila,beru lék Actonel sice teď je na něj strašný doplatek,ale zastavil mi postup.

  Srp 31, 2006
 • Obrázek uživatele Dáša
  Dáša (anonym)

  Ahoj,mám lék na osteoporozu,už mi zastavil postup.Prodám za původní doplatek 200,-Kč.

  Led 11, 2008
 • Obrázek uživatele Koupím lek na osteoporozu
  Koupím lek na o... (anonym)

  Mám bolesti kostí, podle osteodenzitometrie mam lehkou osteopenii. Mám sníženou funkci štítné žlázy a nížší hladinu estrogenů, vzhledem k mému mladému věku (23let) je to špatné. Lékaři mi na muj problém předepisují pouze ibalgin. Léky na osteoporozu jsou pouze na předpis. Ráda bych tento lék od někoho odkoupila. V případě zájmu zde je muj mail: kard.kard@seznam.cz

  Feb 27, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama