Osteoartróza patří mezi civilizační choroby

Každý člověk touží po dlouhověkosti, ale zároveň by rád prožíval kvalitní život i ve vysokém věku. A k němu patří samozřejmě pohyblivost. Jenomže podle posledních průzkumů trpí jen v Evropě každý pátý člověk nějakými kloubními obtížemi.

Pokud pomineme vrozené vady a poúrazové stavy, pak nejčastější příčinou bolestí kloubů je osteoartróza, často označovaná zkráceně jako artróza. Jedná se o degenerativní prvotně nezánětlivé kloubní onemocnění, jehož příčina dodnes nebyla jednoznačně objasněna.

Osteoartróza je do jisté míry fyziologický proces, kdy dochází ke snížení kvality kloubní chrupavky jejím stárnutím a opotřebením. Jen u nás můžeme prokázat jisté známky artrózy přibližně u 80 % lidí starších padesáti let, příznaky pokročilejšího stádia onemocnění pak u více než 90 % lidí starších sedmdesáti let. Každým rokem je v České republice voperováno přes dvacet tisíc endoprotéz, a to hlavně kyčelního a kolenního kloubu.

„Jedná se o nejčastější onemocnění kloubů. Přesněji řečeno jde o onemocnění kloubní chrupavky, kdy zprvu dochází pouze k biochemickým změnám a ztrátě vody, následně pak k opotřebení  a postupné její ztrátě. To se u pacienta projeví zvýrazněním bolestí, omezením rozsahu pohybů a postupným vznikem deformity kloubu. Tu navíc doprovází i oslabení vazů a svalstva“ vysvětluje MUDr. Eduard Šťastný z ortopedické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol. „Choroba není primárně zánětlivá, ale může při dekompenzaci procesu pod obrazem zánětu probíhat. Tvorbou kostních nárůstků dojde v krajním případě až k úplné ztuhlosti kloubu.“

Ve zdravém stavu obsahuje chrupavčitá tkáň velké množství vody, avšak spolu se stárnutím těla se zpomaluje činnost buněk (chondrocytů), obsah vody se snižuje, dochází k porušení vazeb na molekulové úrovni  a dosud hladký povrch chrupavky mění svoji strukturu. Nejčastěji jako první trpí „nosné“ klouby - kyčle, kolena a hlezenné klouby(oblast kotníků).

Víte, že...

 • jakmile skončí růst, nastartuje se přirozené stárnutí a automaticky dochází k opotřebování kloubního aparátu
 • v našem těle máme téměř 180 kloubů
 • na povrchy kloubů dolních končetin je vyvíjen tlak, který převyšuje čtyřnásobně váhu lidského těla
 • osteoartróza se vyskytuje více u žen v důsledku změn v organizmu po menopauze

Správná péče

Začít se zajímat o své klouby v momentě, kdy se objevují bolest  a  deformita, je už pozdě. Musíme se o ně starat po celý život, třeba tím, že si dlouhodobě udržujeme optimální váhu. Jednostranná zátěž a chybná technika cvičení, dlouhodobé a nadměrné zatěžování u profesionálních sportovců nebo u lidí s povoláním jako jsou horníci a třeba tanečníci vede také k jejich většímu ohrožení. Sedavé zaměstnání, minimální pohyb a stres jsou druhým extrémem se stejným důsledkem.

 

Výživa kloubů

Kosti, chrupavky a šlachy potřebují dostatek vitaminů, minerálů a kolagenu. Z přírodních látek se doporučuje užívat rybí tuk, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Není však vhodný pro lidi, kteří mají zvýšenou srážlivost krve.

Na trhu je ale k dispozici mnoho kloubních přípravků, volně prodejných jako doplňky stravy. Pro orientaci v jejich výběru je dobré vědět, že důležitými stavebními materiály pro klouby jsou kromě kolagenu i specifické polysacharidy glukosamin, chondroitin a sirná sloučenina MSM nezbytná pro tvorbu vazeb kolagenu a ke stavbě a funkci na buněčné úrovni.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Každý člověk touží po dlouhověkosti - Tento výrok je nepravdivý. Já mám života plné zuby už teď. Naprosto souhlasím s výrokem Jiřího Sováka: Každý člověk by měl mít v sobě tolik slušnosti, aby v 80 letech umřel.

  Srp 31, 2010
 • Obrázek uživatele Ursula
  Ursula (anonym)

  Na bolave klouby muzu jen doporucit Chondromax, cenove prijatelny a kvalitni pripravek. Btw 80-tka mi prijde docela pozde:o)

  Zář 04, 2010
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Já bych řekla, že každý touží po dlouhověkosti a málokdo kdo pro to chce něco udělat- hlavně co se týká jídla. Každý teoreticky ví a zná, co je zdravé, ale prostě na to kašle, dokud opravdu ta choroba nepřijde. Někdy ani poté lidi nezmění své zvyky v jídle a jedou setrvačně dál. Jídlo je totiž to, co můžeme skvěle svou volbou ovlivnit: hůře už nejaké stresy nebo prostředí, kde žijeme...

  Zář 04, 2010
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Každý člověk touží po...Sovák byl borec. o))))Aspoň doufám, že jsi zdráv, to jen lidi Tě štvou....

  Zář 04, 2010
 • Obrázek uživatele ingrid
  ingrid (anonym)

  artroza v pateři, to je horší, na to bohužel nepomohou preparáty typu Condro a pod. tak řekl ortoped- vyhazujete peníze, vám už nic nepomuže- 69r-pokročilá artroza

  Dub 11, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama