Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Oslabené imunitě lze předejít užíváním laktobacilů

Oslabení imunity je v podzimních měsících častou příčinou mnoha onemocnění. Lze mu předcházet pomocí laktobacilů a dalších probiotik. O prospěšnosti těchto mikroorganismů pro lidské zdraví hovořil před novináři Martin Nouza z Centra klinické imunologie v Praze.

Účinek laktobacilů a probiotik bývá podle něj rychlý a znatelný. "Ať už je to otázka zlepšení vyprazdňování, trávení, dobrý pocit, který se dostaví, odstranění únavy, zlepšení vitality a nakonec i menší nemocnost," říká. Vhodné je i jejich preventivní užívání.

Základním zdrojem laktobacilů jsou produkty mléčného kvašení, například jogurt. Tyto výrobky však podle Nouzy mnohdy nestačí, navíc v nich mohou být obsažena různá antibiotika, která prospěšné mikroorganismy ničí. "Z mé praxe vidím, že je mnohdy užitečnější použít doplňky stravy ve formě tablet obsahující správně vybrané a vyvážené kombinace těchto látek," doporučuje.

Nejvíce imunitních buněk v lidském těle se soustředí v trávicím traktu, konkrétně ve střevech. Proto je důležité zbavovat se virů, plísní a kvasinek, které správnou funkci trávení ohrožují a imunitní buňky ničí. "Růst těchto škodlivých látek omezují právě probiotika," řekl Nouza.

Nepřítelem probiotických mikroorganismů jsou různé hormonální přípravky, steroidy, konzervační látky, alkohol, kouření, ale i stres, a vyčerpanost. V případě takových zátěžových situací je podle Martina Nouzy třeba přísun laktobacilů do těla zajistit z vnějších zdrojů.

Patrik Kubas - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Hynek
  Hynek (anonym)

  Hodně jsem v poslední době četl nejen o probioticích /laktobacilus a bifidobakterie/, ale i o prebioticích /inulín/, které prý zajišťují, aby se probiotika ve střevech udržely a dále se rozmnožovaly. Řešil jsem to tak, že jsem si kupoval Laktobacilus tablety a k tomu máslo Alfa vital s inulinem, abych si doplňil obojí. Teď jsem objevil tablety Unimilk, které probiotika i prebiotika obsahují navíc i s kozím biomlíkem. No konečně, že to někoho napadlo.

  Říj 22, 2005
 • Obrázek uživatele Bohumil
  Bohumil (anonym)

  Je chválihodné, že jste pro sebe něco udělal.Bohužel,laktobacily v tabletách,jsou tací unavení stařečkové ( expirace 2 roky )Nějakou práci udělají, ale žádný zázrak.Vím oproduktu s živými laktobacily ( 4 druhy )s expirací 7 měsíců). Jsou tam i ß glukany a mnoho vitamínů a minerálů. Pokud Vás to zajímá, sdělím více na adrese:bjaeger"tiscali.cz

  Kvě 27, 2008
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Co se tyce obsahu prospesnych bakterii, doporucuji cessky PRODETOX. Podrobna recenze zd na mem blogu --- https://www.slimming.cz/prodetox-detoxikacni-napoj-recenze/

  Lis 21, 2017
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  Myslíte si, že probiotika pomáhají k lepší imunitě? Já i dcerka jsme často nemocné. Nechci však kupovat nějaké umělé vitamíny v prášku.

  Zář 19, 2021
 • Obrázek uživatele Dita
  Dita (anonym)

  To ani nemusíte, probiotika a prospěšné vitamíny pro tělo je nejlepší přijímat hlavně v potravě. Proto je dobré zařadit dostatek ovoce a zeleniny. Pokud se jedná o probiotika, tak doporučuji fermentovanou zeleninu, která je na jejich obsah bohatá.

  Zář 22, 2021
 • Obrázek uživatele Markéta
  Markéta (anonym)

  To je kvašená zelenina?

  Zář 23, 2021
 • Obrázek uživatele Dita
  Dita (anonym)

  Ano, jedná se o kvašenou zeleninu. Doma pojídáme fermentovanou zeleninu ve formě kimchi opravdu ve velkém. Manžel to tehdy dovezl z Jižní Koreje a dost nás to oslovilo. Registrovala jsem nás do kimchiclub .cz , odkud nám chodí pravidelně domů zásoba kimchi za zvýhodněnou cenu.

  Zář 24, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama