Operace kyčle nebo kolena je s Orthopilotem přesná

Počítač, který naviguje lékaře při operaci kyčle, nebo kolena.

Opotřebování chrupavky nesouvisí jen s věkem či nadváhou. Významnou roli hraje také nadměrná jednostranná zátěž, řada vrcholových sportovců má potíže s kolenními klouby ještě v průběhu své kariéry. Výměna kolenního kloubu tak bývá stále častější operací a mnohdy nevyhnutelným řešením.

Pryč jsou však doby, kdy ortopedie znamenala „řezničinu“ a následná léčba byla bolestivá a velmi zdlouhavá. S příchodem výpočetní techniky se řešení endoprotézy stalo rutinní záležitostí, a následná léčba je rychlá a skoro bez bolestí.

Důvodem dnes snazší a rychlejší operace výměny kolenního kloubu je navigace v ortopedii. Počítačový systém zvaný Orthopilot naviguje chirurga s naprostou přesností, nasimuluje jednotlivé situace, ukáže přesně kde a jak vést řez a také jak umístit náhradu kloubu. Funguje to jako autopilot v letadle, který vede letadlo ke svému cíli a je potřeba jen malého zásahu, přitom profesionálního dohledu pilota.   

Jak funguje OrthoPilot

Přístroj Aesculap OrthoPilot(R) vyvinutý společností B. Braun používá stereooptickou infračervenou kameru pro registraci prostorové pozice infračervených světelných zdrojů. Operatér pomocí dvou sond po celou dobu zákroku pevně připevněných k pacientovi a jedné mobilní sondy načte několik přesně definovaných anatomických bodů. Na základě těchto pozic vypočítá přístroj bez pomoci rentgenového vyšetření potřebné osy, jež umožní chirurgovi optimální řez i umístění endoprotézy. Po připevnění mobilní sondy k nástrojům zobrazuje v reálném čase pozici nástrojů vůči pacientovi.

Do chirurgie tak stále více proniká moderní výpočetní technika. Inteligentní roboti a počítačové systémy usnadňují práci lékařů a snižují množství chyb na možné minimum. OrthoPilot tak pomáhá lékařům při výměnách kolen nebo kyčlí. Nejnovější verze tohoto počítačového pomocníka umožní chirurgům důkladně zanalyzovat situaci ještě předtím, než začnou odřezávat poškozené kloubní plochy. Díky tomu mohou náhradu umístit s velikou přesností.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Dobrý den, hledám pro manžela co nejrychlejší hospitalizace k operaci kyčlí ,vyšetření má u sebe .Uz je to druhý rok a to bude ještě čekat až do listopadu,je mu 71 let. děkuji za odpověď.Leflíková

  Led 08, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jan Leflík

  Led 08, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama