Opatření by měla omezit možnost záměny léků

Záměna léku se podle předsedy České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví Davida Marxe může stát kdekoli, protože léky podávají lidé, a ti jsou omylní. Proto při skladování rizikových léků a manipulaci s nimi jsou opatření zaměřena tak, aby bylo co nejméně toho, co si lze splést.

Marx to řekl ČTK v reakci na úmrtí ženy, které při těhotenském testu na cukrovku v ambulanci v Orlové na Karvinsku podali zdravotníci místo neškodné glukózy jedovatou směs fenolu s kafrem.

    Pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv ambulanci zkontrolují. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ČTK řekl, že kvůli případu v Orlové se na stavovskou organizaci dosud nikdo neobrátil. Případ šetří policie, komora by se jím zabývala, jen kdyby ho policie odložila a trvalo by podezření ze zanedbání péče.

    V posledních letech jsou evidovány dva případy úmrtí po podání dezinfekčního prostředku místo léku, v dubnu 1995 v sokolovské nemocnici a v srpnu 2001 v kladenské nemocnici.

    Zásadní ochranou podle Marxe je to, že se zamknou či skladují jinde dezinfekční roztoky a nebepečné látky. Další bariérou je odlišení nálepkami či pomalování barevnou fixou, aby na první pohled bylo jasné, o co jde. Také výrobci se snaží, aby krabičky léků byly navzájem nezaměnitelné. Nemocniční lékárny, které dodávají přípravky v podobných lahvích, je zase odlišují barevnou etiketou.

    “Lidé ale mají tendenci si život usnadňovat, nechtějí zamykat a manipulovat s velkými baleními, dezinfekci přelévají do menších lahviček. Toto 'špinavé myšlení', tedy tendence obcházet předpisy, je nejen v Česku, ale mezinárodně, i když v Česku častější než třeba v Jižní Koreji,“ uvedl.

    Nejbezpečnější jsou podle Marxe systémy, kdy léky na oddělení vůbec nejsou. Lékárna je dodává přímo pro konkrétního pacienta. “Pokud bychom tedy dělali test s glukózou, přišla by z lékárny lahvička se jménem pacientky a označením, že jde o test s glukózou,“ vysvětlil. Tyto systémy jsou drahé, a tak je v Česku zatím nemá žádné zdravotnické zařízení.

    Mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková ČTK řekla, že bezpečnost podávání léků u nich potvrdilo opakované udělení mezinárodní akreditace kvality JCI (Joint Commission International).

    “Pravidla pro bezpečné podávání léků máme podrobně popsána ve vnitřních předpisech. Léky jsou podávány z originálního balení, které si sestra přinese až k lůžku pacienta. Podává je pouze jedna sestra, která je za pacienta zodpovědná, a to podle ordinace v medikačním listu, nikdo tedy ordinaci nepřepisuje na další papíry,“ shrnula mluvčí.

    Také ordinace léku má přesně daná pravidla - název, dávka, forma, cesta podání, čas - pokud to není splněno, sestra lék nepodá. Před podáním ověří sestra totožnost pacienta kontrolou identifikačního náramku a také se ho zeptá, jak se jmenuje. Provede dvojí kontrolu správnosti léku, při vynětí z originálního balení a při vracení zpět. Kontroluje, zda pacient lék užil a zapíše to do medikačního listu, pod zápis se identifikuje a podepíše.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Když jsem dlouhou dobu chodil do nemocnice za příbuzným,byl jsem svědkem jak sestry zachází s pacienty. Večer přišla sestra a dala večerní léky. Za půl hodiny přišla jiná sestra, že nese večerní léky. Udělal jsem ostudu. Nedělejte si iluze, že v nemocnici mají lidé dobrou péči. Zdravotní sestrou se dnes stane kdejaká hloupá ženská, která přes soukromou placenou zdravotní školu si udělá maturitu (není maturita jako maturita) a pak rozhoduje o zdraví lidí.

  Čer 28, 2014
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Když jsem dlouhou dobu...Máte pravdu, dnes studuje na střední soukromé škole kdejaká čůza. Zdravotnictví upadá díky takovým neschopným sestrám.

  Čer 28, 2014
 • Obrázek uživatele Oprava nadpisu
  Oprava nadpisu (anonym)

  Opatření by MĚLA omezit možnost záměny léků

  Čer 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama