Odolnost proti nákaze chřipkou zvyšuje otužování

Odolnost proti nákaze chřipkou zvyšuje otužování. Ideální je začít s ním v létě, ale pozdě není ani teď. Stačí snížit o pár stupňů teplotu v obytných místnostech, spát při otevřeném okně, mýt se ráno ve studené vodě a nosit méně vrstev oblečení. Vyplývá to z rad lékařů.

Organismu trvá asi měsíc, než se začne přizpůsobovat. Otužovat se musí denně, pokud se udělá delší přestávka, tělo rychle opět zchoulostiví. Lidé s chronickým onemocněním by se měli nejprve poradit s lékařem, jaká míra otužování je pro ně vhodná. Jinak si místo upevnění zdraví mohou ublížit.

Podstatou otužování je lepší udržení stálé tělesné teploty, když okolní teplota klesne. Vnitřní teplota člověka je zhruba 37 stupňů Celsia. V chladném prostředí se okrajové části těla včetně sliznic dýchacího systému ochladí. Nižší teplota usnadní průnik viru do těla. Otužilý organismus, trénovaný na nižší teploty a zvyklý na střídání teplot, snadněji udrží vnitřní teplotu stabilní. Virus to má v takovém případě složitější.

Každoročně se v chřipkové epidemii nakazí asi čtvrtina populace. Z toho akutní infekcí dýchacích cest přes milion lidí. Ochranu přinese očkování. V době epidemie je důležité vyhýbat se nakupení lidí, například v divadle nebo kině, a jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Tělo posílí i přípravky s obsahem vitamínu C, zinku a selenu.

Z přírodních prostředků se osvědčuje česnek, účinná je i šťáva z celých listů aloe vera. Ta má podobně jako česnek silné protibakteriální a protivirové účinky. Přispívá k úpravě střevní mikroflóry, což je základ imunity. Při onemocnění dýchacích cest prý pomáhá i oregano.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama