Odolnost proti chřipce zvyšuje otužování

Odolnost proti nákaze chřipkou zvyšuje otužování. Ideální je začít s ním v létě, ale pozdě není ani teď. Stačí snížit o pár stupňů teplotu v obytných místnostech, spát při otevřeném okně, mýt se ráno ve studené vodě a nosit méně vrstev oblečení. Vyplývá to z rad lékařů.

Organismu trvá asi měsíc, než se začne přizpůsobovat. Otužovat se musí denně, pokud se udělá delší přestávka, tělo rychle opět zchoulostiví. Lidé s chronickým onemocněním by se měli nejprve poradit s lékařem, jaká míra otužování je pro ně vhodná. Jinak si místo upevnění zdraví mohou ublížit.

Podstatou otužování je lepší udržení stálé tělesné teploty, když okolní teplota klesne. Vnitřní teplota člověka je zhruba 37 stupňů Celsia. V chladném prostředí se okrajové části těla včetně sliznic dýchacího systému ochladí. Nižší teplota usnadní průnik viru do těla. Otužilý organismus, trénovaný na nižší teploty a zvyklý na střídání teplot, snadněji udrží vnitřní teplotu stabilní. Virus to má v takovém případě složitější.

Každoročně se v chřipkové epidemii nakazí asi čtvrtina populace. Z toho akutní infekcí dýchacích cest přes milion lidí. Ochranu přinese očkování. V době epidemie je důležité vyhýbat se nakupení lidí, například v divadle nebo kině, a jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Tělo posílí i přípravky s obsahem vitamínu C, zinku a selenu.

Z přírodních prostředků se osvědčuje česnek, účinná je i šťáva z celých listů aloe vera. Ta má podobně jako česnek silné protibakteriální a protivirové účinky. Přispívá k úpravě střevní mikroflóry, což je základ imunity. Při onemocnění dýchacích cest prý pomáhá i oregano.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Roman
  Roman (anonym)

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se u otužování při sprchování chladnou (ledovou) vodou má vynechat sprchování hlavy? A z jakého důvodu? Případně jestli sami hlavu vynecháváte nebo nikoliv? Předem děkuji za odpověď.

  Feb 12, 2012
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Otužování není jenom sprochování studenou vodou. Vhodné je chození i na boso (doma) a postupné zvykání si na lehčí oblečení v zimních měsících. Přitom je dobré mít u sebe čepici, pro případ, že špatně odhadnete počasí. Přes hlavu uniká nejvíc tělesného tepla. Při teplotách mírně nad nulou lze nahradit bundu vlněným svetrem či vynechat šálu a rukavice. Ženy a dívky navíc mají na výběr zimní šortky z teplých materiálů. Nepodceňujte věak teplou obuv.

  Feb 12, 2012
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Když utužování pomáhá proti chřipce,tak čim to je,když se deně utužuju třeba tak,že když du třeba jen odházet sníh,tak si beru jen zimní boty,čepici a rukavice,na 10 minut přece nemá cenu se oblíkat,tak mám dnes 39 stupňů? Včera,předevčírem a před tim mi to nevadilo,tak už bych měl snat být otužilí dost né?

  Feb 12, 2012
 • Obrázek uživatele jsemvzhůru
  jsemvzhůru (anonym)

  Pche vynechat rukavice? To není otužování\" Tohle je otužování: http://images.wikia.com/green/images/7/73/Cold-shower.jpg

  Feb 13, 2012
 • Obrázek uživatele Starej kozák
  Starej kozák (anonym)

  Kdepak otužování holenkové, denně trochu slivovičky to je zvyšování odolnosti!

  Feb 13, 2012
 • Obrázek uživatele chemik
  chemik (anonym)

  Kdepak otužování...Etanol je organické rozpouštědla a nitrobuněčný jed.

  Feb 13, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama