Od špatných bot mohou bolet nohy i hlava, pomůže podolog

    "Nohy jsou nejvíce namáhanými končetinami. Zatímco naši předkové jim dopřávali mnohem větší pohyb, dnešní nohy znají většinou jen pohodlí auta a kanceláře. Stres, málo pohybu a špatné návyky se staly startérem bolestí hlavy, zad a dolních končetin," řekl ČTK podolog a ortoped František Picek, který ordinuje v Praze.

    Podobně jako člověk pečuje o obličej nebo ruce, by měl podle Picka pečovat i o své nohy. Pro řadu lidí je podle něj už běžná pedikúra a užívání kosmetických přípravků na nohy. Důležitá je i kvalitní obuv. Pro koho je příliš drahá, měl by alespoň do běžných bot mít individuálně upravené vložky. Boty by měly mít pružnou podešev, zvýšený a pevný opatek, nanejvýš čtyři centimetry vysoký podpatek a přirozený tvar. Módní špičaté či hranaté body nohy deformují.

    Picek varoval, že špatné boty způsobují otlaky, propad kleneb, vbočené palce, kuří oka či zarostlé nehty. Výrazně zdeformované nohy se nevejdou do žádných bot, a ještě navíc velmi bolí.

    Problém podle Picka je, že s bolestí nohou se většina lidí obrací na chirurga či ortopeda, přitom komplexní péči najdou jen u podologa. Ten jim vyšetří nožní klenbu a zatížení, anatomii a funkci nohou. Součástí je i vyšetření celé dolní končetiny, včetně svalové analýzy, kdy je pacient vyšetřen ve stoje, v chůzi, na boso a v botách.

    Podologové mají k dispozici i speciální vyšetření. Při bolestech plosky, prstců či nosných kloubů se osvědčila počítačová pedobarografie. "V praxi to znamená, že sledujeme bodové tlaky na ploše chodidla," vysvětlil Picek.

    Analýza ukáže zatížení různých partií chodidla při stoji, došlapu, přenosu váhy i odvíjení chodidla do další pohybové fáze kroku. U pacientů s bolestmi nosných kloubů, jako jsou kotníky, kolena či kyčle, se zase dělá videozáznam chůze a běhu. Lékař tak může vyhodnotit chování kloubů a svalstva v každém okamžiku pohybu a podle toho stanovit léčbu. V případě výrazných deformací je jedinou možností operace.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele Kerry
  Kerry (anonym)

  Kde je v Praze dobrý podolog?

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele Podolog?
  Podolog? (anonym)

  Kerry,řekl bych spíš podiatr.Ale nevadí.Mají nějakou společnost-myslím Česká podiatrická společnost.Výborný je Mudr.Havrda,ale ten je v HK,dále někdo v Pardubicích a v Nymburce.Koukni na www.medsport.cz.

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele Podiatrie
  Podiatrie (anonym)

  2. MUDr. Dagmar Bartášková Diabetologická ordinace - podiatrie Michnova 1622, Praha 4, 14900 tel: 272 917 011, fax: 272 910 805

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele Podiatrie
  Podiatrie (anonym)

  MUDr. Alexandra Jirkovská Diabetologické centrum IKEM, podiatrická ambulance Vídeňská 1958/9, Praha 4, 140 21

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele Podiatrie
  Podiatrie (anonym)

  6. MUDr. Jozef Klein Ústřední vojenská nemocnice Praha - Interní amb. odd. - podiatrie U vojenské nemocnice 1200, 169 02 Praha 6 - Střešovice tel: 973 203 118

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele Podiatrie
  Podiatrie (anonym)

  MUDr. Zdislava Kasalová III.interní klinika VFN - podiatrie U nemocnice 1, Praha 2, 128 08 tel: 224 966 728

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele Podiatrie
  Podiatrie (anonym)

  MUDr. Piťhová FN Motol, Interní klinika - podiatrie V Úvalu 84, Praha 5, 150 06 tel: 224 434 067

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele Ludmila
  Ludmila (anonym)

  Kde je podiatr na Olomoucku?

  Čer 19, 2009
 • Obrázek uživatele Věra C.
  Věra C. (anonym)

  MUDr. Piťhová FN...dobrý den, prosím děláte i rovnátka na zaroslé nehty??

  Lis 16, 2011
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Kde je podiatr na Olomoucku?Dobrý den, taky sháním podiatra na Olomoucku. Děkuji za odpověď, T.T.

  Čer 04, 2012
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Dobrý den, rovnátka dělá špičkový odborník v podiatrii pan Fešar z Prahy 4. Dceři zachránil nehty před stržením. Mrkněte se na www.vasenohy.cz

  Srp 16, 2012
 • Obrázek uživatele Pedikúra Praha 9 - Tel.: 602 644 715
  Pedikúra Praha ... (anonym)

  Nabízím pedikúru v kosmetickém salonu na adrese Praha 9 -Prosek, Kostomlatská 684/2 nebo po dohodě přímo u vás doma, a to v lokalitě – celá Praha a Praha východ. Toto ošetření obsahuje: uvolňující lázeň nohou v masážní vaničce s přídavkem změkčující a vonné soli, ošetření nehtů, odstranění zrohovatělé kůže a otlaků skalpelem, zjemnění pokožky ovocným nebo krystalickým peelingem, aplikaci výživného krému nebo chladivého gelu na nohy a úprava nehtů a okolí.

  Feb 08, 2013
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ahoj, koukni na web kupi.cz: http://www.kupi.cz?u=48ge7 Najdeš tam slevy a akce v obchodech přehledně na jednom místě. Navíc můžeš sbírat body, za které získáš poukázky na nákup. Vyzkoušej to taky! Tady je odkaz: http://www.kupi.cz?u=48ge7

  Feb 08, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama