Od příštího roku nebude mít kdo vyrábět zubní náhrady

Zubní technici opakovaně upozorňují, že od začátku příštího roku nebudou moci nadále dotovat výrobu některých typů zubních protéz. Jedná se především o zdravotnické prostředky hrazené v plné výši zdravotními pojišťovnami. Některé úhrady za tyto unikátní výrobky se za posledních 15 let nezměnily a nereagují na vývoj mezd, natož na ceny vstupních materiálů i kurzové rozdíly vyplývající ze současné politiky ČNB.

Prezidentka Komory zubních techniků Alexandra Seidlová varuje, že vzniklá situace je už za hranicí udržitelnosti. „Pokud nedojde k rozumné úpravě úhrad, budeme muset výrobu výrazně omezit. Jedná se především o tzv. celkové náhrady, které nejvíce potřebují naši starší spoluobčané,“ uvádí Alexandra Seidlová a dodává, že jednání se zástupci Ministerstva zdravotnictví i pojišťovnami za posledních 5 let nepřineslo žádné výsledky, přestože prodělek zubních laboratoří je zcela transparentně zdokladován.

Podklady a statistiky Komory zubních techniků přinášejí alarmující čísla: vyrábět zdravotnické výrobky, jako jsou celkové a jednoduché částečné zubní náhrady, celokovové a pryskyřičné korunky, je pro zubní techniky vysoce prodělečné a hrozí, že je od 1. ledna 2015 nebude mít kdo vyrábět. Stát sice na jedné straně garantuje pacientům „plně hrazené“ protézy jednou za tři roky zdarma, na straně druhé ale úhrady za tyto výrobky buď nebyly od roku 1997 valorizovány, nebo minimálně. Jediná oblast, kde se dalo šetřit, jsou mzdy zubních techniků. Není neobvyklé, že vystudovaní zubní technici za vysoce odbornou práci inkasují jako zaměstnanci standardní laboratoře 10.800-12.000Kč hrubého, tedy asi 60 Kč na hodinu. Zkušený zubní technik, který vyrábí „plně hrazené“ výrobky, často pracuje za sotva dvě třetiny průměrné mzdy v ČR.

Výrobu zubních náhrad dotuje zubní technik
Úhrady, stanovené zákonem, jsou nedostačující  - pro představu několik čísel:  Při minutové sazbě zubní laboratoře 10 Kč, v čemž jsou zahrnuty veškeré náklady (materiál, práce, energie, správa objektu, vybavení) je reálná cena celkové dolní snímací zubní náhrady pro zubní laboratoř 3.700 Kč. Od pojišťovny dostane zubní lékař (nikoliv zubní technik) celkovou úhradu 3.617 Kč. Z této částky obdrží technik většinou částku zhruba 2.000 Kč. Ovšem ani pro lékaře není úhrada zbylých cca 1.500 Kč dostatečnou odměnou, a tudíž není vůle dávat technikovi, který je na svém zadavateli práce závislý, více než musí.??

Německý model
Vyspělé státy Evropy tento problém vůbec nepřipouští a něco jako plně hrazené výrobky neznají. Celková náhrada v Německu stojí pacienta cca 500-2.000Eur.Systém je nastaven tak, že nejprve se dohodne pacient se zubařem, co chtějí vyrobit, tento rozpočet posoudí pojišťovna, která zohlední, zda se pacient chová zodpovědně, a podle toho mu přispěje nějakou částkou.
Zubní technik, který protézu vyrobí, je také placen lékařem, smlouvu s pojišťovnou nemá, stejně jako u nás.  Výrobní cena celkové náhrady z laboratoře je cca 400-2.000 Eur, podle provedení.

Zubní náhradu bude potřebovat stále více lidí
Podle statistik víme, že populace stárne. Je jasné, že při zvyšujícím se průměrném věku seniorů, je tato cílová skupina stále širší a ne každý senior si může dovolit řešit svoji bezzubost nákladnými implantáty. Jenomže, vracíme se v začarovaném kruhu zpátky - ani pro lékaře není atraktivní vyrábět protézy. Nastavením legislativy je tato oblast péče o zdraví velice problematická, a proto zubní technici žádají opakovaně řešení pomocí vyhlášky. Pomohlo by i rozdělení úhrady za úkony zubního lékaře a za práci zubního technika, jako tomu bylo v minulosti.

Náhrady nebude mít kdo vyrábět
Zákonem stanovené úhrady zdravotní pojišťovny mají bohužel jasný efekt: plně hrazené snímací náhrady nechce nikdo předepisovat, ani vyrábět - počet výdělečných zakázek pro zubní techniky se vlivem ekonomického tlaku krátí a objevují se první případy krachů laboratoří.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (15)

 • Obrázek uživatele Nacchi
  Nacchi (anonym)

  lol pry zkuseny zubni technik pracuje za 2/3 plat to je 60kc/h. A kolik si pani zubari a dochtori mysli, ze pracuje bezny obcan delnik ? se zkusenostma jako obrabec kovu, zamecnik, truhlar apod. se skolama aj. ? Za stejnou vysi a take bez dotaci a navic musi inkasovat u dochtoru finance... Na finance kukejte tam nahoru u sebe kde to vysava... u lekaru, lekarniku a jejich sefu konce politikama... tam konci finance v kapsach, proto neni na dotace, protoze kazdy ma stale malo. Obcan musi si vystacit se 160.000 za rok, kdezto oni jim to nestaci na mesic.

  Říj 28, 2014
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  Jedni vymřou na to, že dostávají méně, než chtějí, druzí na to, že nemají zač kupovat ani potraviny, třetí na to, že nebudou mít čím kousat. Dokonalý systém likvidace nepohodlných, vzor "2015.CZ" a následující.

  Říj 28, 2014
 • Obrázek uživatele Terez
  Terez (anonym)

  Tak ted to chce ještě víc se o zuby starat aby člověk náhradu vůbec nepotřeboval...

  Lis 04, 2014
 • Obrázek uživatele Elen
  Elen (anonym)

  Tak ted to chce ještě víc...Tak já se starám o celou dutinu ústní a ne jenom třeba o zuby. Docela se mi ted osvědčil zubní gel Prolactiv dent.

  Lis 05, 2014
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  A za kolik si myslíte, že dělají ostatní? A to se u toho nijak nenadřete a jako pokladí supermarketu nemusíte nosit pemprsky, protože nemohou ani na hajzl! Tak co by jste ještě chtěli? Nebo by jste taky chtěli být tak nenažraný jako naši lékaři?

  Lis 05, 2014
 • Obrázek uživatele M.K.
  M.K. (anonym)

  Přesně, myslím si že mají víc než dost a navíc to ještě šmelí jak můžou...

  Lis 07, 2014
 • Obrázek uživatele M.K.
  M.K. (anonym)

  Přesně, myslím si že mají víc než dost a navíc to ještě šmelí jak můžou...

  Lis 07, 2014
 • Obrázek uživatele Terez
  Terez (anonym)

  Dívala jsem se na ten Prolactiv dent a vypadá to docela zajímavě :)

  Lis 10, 2014
 • Obrázek uživatele Elen
  Elen (anonym)

  Dívala jsem se na ten...Je to dobrá věc, obsahuje třeba mimo jiné kokosový olej :)

  Lis 11, 2014
 • Obrázek uživatele Terez
  Terez (anonym)

  Je to dobrá věc, obsahuje...Ten je myslím výborný proti tvorbě zubního kazu že? :)

  Lis 12, 2014
 • Obrázek uživatele '''
  ''' (anonym)

  Ten je tak dobrej na posrání! Žádnému kazu nezabrání! To je zase jenom zasraná reklama!

  Lis 13, 2014
 • Obrázek uživatele Elen
  Elen (anonym)

  A co si třeba o tom nejdřív něco zjistit než začnu nadávat, tady máte jenom jeden z mnoha článků o kokosvém oleji: http://www.dentalcare.cz/kokosovy-olej-v-boji-proti-zubnimu-kazu/ Holt ignorance je všudypřítomná a každý spokl veškerou moudrost světa, hlavně že umíme používat silná slovíčka... :)

  Lis 13, 2014
 • Obrázek uživatele Brouček
  Brouček (anonym)

  Mě ten gel pomohl, takže za mě v pohodě.

  Lis 19, 2014
 • Obrázek uživatele Elen
  Elen (anonym)

  Mě taky, takže já jsem v pohodě a však nikdo nikomu nic nenutí :)

  Lis 25, 2014
 • Obrázek uživatele Brouček
  Brouček (anonym)

  Mě taky, takže já jsem v...Přesně, však má každý svůj rozum a používá a kupuje co cche sám :)

  Lis 27, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama