Oční lékaři ve Zlíně zavedli nový zákrok,pomáhá při krvácení do sítnice

Oční lékaři Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně zavádějí do praxe nový chirurgický zákrok, který pomáhá pacientům s onemocněním očí zejména u starších pacientů. Jde o onemocnění nazvané hemoragická VPMD, při které dochází ke krvácení do sítnice.

Lékaři z očního oddělení KNTB provádějí toho času jediní ve Zlínském kraji chirurgický zákrok, který dokáže alespoň částečně zabránit trvalému zhoršení této nemoci. Doposud ho nabízela pouze vysoce specializovaná pracoviště fakultního typu, sdělila  ČTK v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Lékaři dělají chirurgický zákrok od konce loňského roku, podstoupilo ho zatím šest pacientů. "V rámci onemocnění VPMD může u pacienta dojít k dramatickému a náhlému zhoršení stavu, při kterém dojde ke krvácení do vrstev sítnice a vytvoří se velká modřina uvnitř oka. Doposud to pro pacienta znamenalo prakticky devastující ztrátu zraku na postiženém oku, často nedokázal spočítat ani prsty na natažené ruce," uvedl primář očního oddělení Tomáš Novotný.

"Tento nový zákrok nám umožňuje, zjednodušeně řečeno, rozpustit a vypláchnout krev z vrstev sítnice a tím aspoň částečně zabránit poškození sítnice a také poškození zraku. Nesmírně důležité je provést zákrok včas, nejlépe do sedmi dnů od vzniku potíží. Čím déle je modřina v oku, tím horší je výsledek. Samotný výkon není pro pacienta nijak náročný, trvá 30 minut, provádí se ambulantně a od pacienta se očekává, že bude doma dodržovat klidový režim jeden až dva týdny. Zákrok je plně hrazen zdravotní pojišťovnou," uvedl primář. Podle lékařů by pacienti v případě akutního zhoršení zraku neměli váhat a ihned by se měli obrátit na svého očního lékaře nebo na všeobecnou oční ambulanci v KNTB.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Tento případ se mi přihodil letos v létě. Z hodinu na hodinu jsem na oko oslepla . Navštívila jsem o nejdříve svého očního lékaře, který ač nerad konstatoval, že se jedná o krvácení do sklivce v poměrně velkém rozsahu. Léčba ? Vezměte si Ascorutin, toť jediné. Odjel na dovolenou, v ordinaci se neobjevil několik týdnů. Šla jsem do nemocnice, protože slepota trvala skutečně hodně dlouho. Opět, užívejte Ascorutin. A tak jsem se po několika týdnech zbavila slepoty. Nevím ani, jestli mám nějaké trvalé následky na sítnici. K očnímu lékaři, po těchto zkušenostech už nemám chuť jít. Škoda, že jsem o této možnosti nevěděla dříve. Jistě bych neváhala do Zlína dojet. Mám totiž už s oční klinikou ve Zlíně své dobré zkušenosti. Alena

  Zář 07, 2022
 • Obrázek uživatele Nemia
  Nemia (anonym)

  je tento zákrok proplacený zdravotní pojištovnou?

  Zář 18, 2022
 • Obrázek uživatele Michaela
  Michaela (anonym)

  Záleží na tom, jakou máš zdravotní pojištovnu

  Zář 28, 2022
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  mám www.ozp.cz a zákrok ohledně oči mně proplatila zdravotní pojištovna

  Zář 29, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama