Oči mají velkou spotřebu vitamínů

Podle vyjádření přednosty sítě očních klinik Geminy Pavla Stodůlky až čtvrtina příjmu všech vitamínů a minerálů z potravy je určena pouze pro zrakový systém.

„Takto získané látky ale často k dobrému vidění nestačí. Proto je vhodné používat doplňky stravy. Často stačí jedna kapsle denně k tomu, aby byly dodrženy minimální dávky látek na den,“ doporučuje Pavel Stodůlka.

Mnoho lidí si myslí, že očím dodají potřebné vitamíny, pokud budou konzumovat dostatečné množství mrkve obsahující betakaroten - provitamin A.  Mrkev je určitě prospěšná, ale je potřeba do stravy zařadit i další pro zrak zdravé potraviny. 

„Například málo známá je kurkuma, u které je prokázáno, že kromě velmi pozitivního vlivu na zrak působí také proti nádorovým onemocněním. Pro dobrý zrak je podstatný také lutein - ten je obsažen například v obilí, ovoci a zelenině nebo ve vaječném žloutku. Na správné fungování enzymů v oku má velký vliv zinek. Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na tento minerál. Mezi ty patří například vajíčka, mléko, dýňová semínka, ústřice nebo pštrosí maso,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka.

Na vitamíny prospěšné pro zrak jsou též bohaté borůvky. Obsahují antioxidační vitamíny C, A a E, které chrání oči před poškozením volnými radikály a pomáhají předcházet vzniku očních zákalů. Vitamín A je prevencí zánětů oka a pomáhá při syndromu suchého oka. Dále borůvky obsahují antokyany, flavonoidové pigmenty, které též působí jako antioxidanty a mohou snižovat riziko očních zánětů i diabetické retinopatie. Jeden šálek černých borůvek obsahuje 0,24 miligramu zinku. Zinek pomáhá chránit před makulární degenerací a šeroslepostí.

Autor: mk

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama