Reklama

Ochrnutí lidé by mohli ovládat křeslo či počítač jazykem

Nové zařízení vybavené miniaturním magnetem by mohlo pomoci ochrnutým lidem ovládat pojízdné křeslo nebo počítač pouze s pomocí jazyka. Oznámili to dnes američtí vědci z Technologického institutu v Georgii (GIT), které cituje agentura Reuters.

Magnet o velikosti rýžového zrnka, který se dá snadno implantovat pod jazyk, umožňuje lidem pohybovat kurzorem po počítačové obrazovce nebo elektrickým pojízdným křeslem po místnosti.


"Vybrali jsme si k ovládání systému jazyk, protože na rozdíl od rukou či nohou, které kontroluje mozek prostřednictvím míchy, je jazyk spojen přímo s mozkem hlavovým nervem. Ten obvykle unikne poškození při vážných poraněních míchy či při neuromuskulárních chorobách," vysvětlil Maysam Ghovanloo, který pomáhal řídit práci na výzkumu. "Pohyby jazyka jsou navíc rychlé, přesné a nevyžadují příliš velké přemýšlení, soustředění či námahu."


Pohyby magnetu pod jazykem zaznamenává snímač nasazený na hlavě, který přenáší bezdrátové signály do přenosného počítače. Ten je možné nosit na šatech uživatele nebo připevnit na pojízdné křeslo. "Toto zařízení by mohlo revolučním způsobem změnit oblast asistenčních technologií a pomoci lidem s vážným poškozením vrátit se k bohatému, aktivnímu, nezávislému a produktivnímu životu," uvedl Ghovanloo v prohlášení.


Jeho tým představil své zařízení nazvané Tongue Drive na setkání Severoamerické společnosti pro rehabilitační inženýrství a asistenční technologii ve Washingtonu. Zatím ho otestoval na 12 zdravých dobrovolnících a nyní plánuje vyzkoušet ho s lidmi vážně tělesně postiženými.


Vědci uvádějí, že počítač může být naprogramován tak, aby rozpoznal specifickou sadu pohybů jazyka každého uživatele. "Jednotlivec si může například nastavit systém tak, aby rozpoznal dotyk jazyka na jednotlivé zuby jako různé povely," dodal Ghovanloo.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama