O zdraví diabetiků rozhoduje tzv. dlouhý cukr

Každý desátý obyvatel České republiky má cukrovku. Diabetologové pravidelně u nemocných sledují hladinu krevního cukru měřenou ráno nalačno. Hodnoty však v průběhu dne kolísají. Proto je třeba zjišťovat dlouhodobou koncentraci. Laboratorní vyšetření glykovaného hemoglobinu A1c, kterému se také říká "dlouhý cukr", ukáže průměrnou glykémii za jeden až tři měsíce.

Polovina pacientů o tomto parametru ale vůbec neví a jen pětina zná hodnotu svého glykovaného hemoglobinu. Novinářům to řekl přednosta interní kliniky motolské nemocnice a předseda České diabetologické společnosti Milan Kvapil.

 

     "Dlouhý cukr" informuje o tom, zda léčba a úsilí pacienta jsou úspěšné, a napoví, jaká bude budoucnost nemocného. Čím je průměrná koncentrace cukru v krvi vyšší, tím více je organismus ohrožen chronickými diabetickými komplikacemi, jako je postižení nervů a oční sítnice, selhání ledvin a ucpávání cév. To může vést až k amputaci nohou. Vyšší je i riziko infarktu či mrtvice.

     Snížení hladiny glykovaného hemoglobinu o jedno procento snižuje pravděpodobnost komplikací o 30 procent. Hodnota A1c zdravého člověka se pohybuje v rozmezí 2,8 až čtyři procenta.

     Odborníci připravili osvětovou kampaň o sledování hodnot cukru v krvi speciálním vyšetřením. Informační letáčky budou v čekárnách diabetologů. Podle Kvapila část lékařů glykovaného hemoglobinu vyšetření neprovádí nebo o jeho výsledku a významu pacienta neinformuje.

     Dagmar Bartášková z diabetologického centra uvedla, že základní léčba diabetiků v ČR ročně stojí osm miliard korun, léčba diabetických komplikací se odhaduje na dalších šest miliard. Zvýšení nákladů na vyšetření krve je nesrovnatelně nižší než celkové úspory při léčbě komplikací.

     Jedno vyšetření na glykovaný hemoglobin stojí 200 korun. Pacientům by mělo být provedeno jednou až čtyřikrát ročně podle závažnosti jeho onemocnění. Náklady na léčbu nemocného cukrovkou, který nemá komplikace, se podle Bartáškové pohybují kolem 15.000 korun ročně.

     Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (23)

 • Obrázek uživatele Blaháková Kateřina
  Blaháková Kateřina (anonym)

  Tu Januvii by měli předepisovat každému. Naše babička měla jeden záchvat za druhým a teď se to výrazně uklidnilo.

  Dub 12, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Januvia není všelék a není vhodná pro každého. Je otázka, proč měla vaše babička jeden záchvat za druhým, asi za to nemohlo jen to, že neměla Januvii.Navíc není pro cukrovky I. Ti se musejí srovnat sami jinak.

  Dub 13, 2009
 • Obrázek uživatele Deli
  Deli (anonym)

  Při výzkumech cukrovky ve světě se přichází i na to, že není nutné přestat sladit a jíst tolikrát za den, stačí 3x.Každý je na to jinak a je to nepříjemná nemoc.90% diabetiků je obézních a teď se přišlo na to, že je to špatnou výživou buněk a zadržováním vody v těle.A pak věřte výzkumům, někdy se dělají jen pro obchod s léky.

  Dub 13, 2009
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Každý Januvii mít nemůže. Není myslím pro diabetiky prvního typu a ty co si píchaj inzulín.

  Dub 13, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jsem diabetik deset let, měřím 161 a vážím po celou dobu 53-56 kg. Samozřejmě na inzulinu, je mně 68 let. Obesní jsou většinou diabetici II. typu, kde lze snížit např. i léky jen úpravou váhy. U jedniček je to složitější. Jinak diabetici mohou jíst téměř všechno, ale ne vždy a ne kolik chtějí. Takže když si dá diabetik napřiklad kousek dortu či větrník nebo zmrzlinu, tak si to jen odečte od celkového počtu sacharidů a vynechá např. svačinu a podobně. Ovšem okolí se diví, jak je neukázněný.

  Dub 13, 2009
 • Obrázek uživatele Veselková D.
  Veselková D. (anonym)

  Můj manžel si píchá inzulín třikrát denně a Januvia pro hněho už doopravdy není.

  Dub 14, 2009
 • Obrázek uživatele Kopřivová
  Kopřivová (anonym)

  Já jsem dostala takový glukometr a hladinu cukru si kontroluju doma. Mám měřící den a to už od rána sleduju a výsledky odevzdám doktorovi. On pak určuje léčdalší léčbu.

  Dub 16, 2009
 • Obrázek uživatele Mladějovská
  Mladějovská (anonym)

  Já si cukrovku takto nekontroluju, chodím na diabetologii co půl roku a mám léky. Mám taky tu Januviu co o ní píšou a tak nějak se držím.

  Dub 17, 2009
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Já jsem čet o tom dlouhym cukru. prej to doktoři rozborem vyzkoumaj jak se bude cukrovka vyvíjet.

  Kvě 07, 2009
 • Obrázek uživatele Jula
  Jula (anonym)

  Přečtěte si o léčbě cukrovky toto: http://www.matrix-2001.cz/v2/default.aspx?aid=3330 Taky jí mám a pořád studuji nové způsoby léčby.A taky tohle je zajímavý. http://www.21stoleti.cz/view.php? cisloclanku=2007061915 http://www.cukrovkar.cz/clanky/nova-lecba-diabetu-2.-typu-brzy-i-v-cr.html

  Kvě 07, 2009
 • Obrázek uživatele Sandra
  Sandra (anonym)

  Dlouhý cukr je lidový název glykovaného hemoglobinu. Analýza hodnot glykovaného hemoglobinu může odhadnout další postup diabetu a chování pacienta před vyšetřením.

  Kvě 10, 2009
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Jak chování pacienta. To jako jaký měl z mravů známky ve škole nebo jak?

  Kvě 12, 2009
 • Obrázek uživatele Eli
  Eli (anonym)

  to Marek Ne jaké měl známky, ale jestli měl v posledních asi 8 týdnech kompenzovaný či nekompenzovaný diabetes. Jak se vlastně asi těch 8 týdnů snažil. Mnoho pacientů totiž začne držet dietu dva či tři dny před termínem kontroly v dia poradně /doporučují si navzájem "zaručené prostředky" ke snížení glykémie, jako citron, kyselé zelí/, aby paní doktorka nebo pan doktor neměli řeči. A nějak zapomínají, že pokud takto chtějí někoho "oblafnout", že to nebude paní doktorka, ale oni sami. Mimochodem, citron ani kyselé zelí, jak známo, se počítají jako prakticky nulové sacharidy, ale glykémii jinak nesnižují.

  Kvě 12, 2009
 • Obrázek uživatele Sandra
  Sandra (anonym)

  Nejedná se o chování školní nebo mravy, ale chování pacienta ke jeho nemoci. Dodržování dietních pravidel, životosprávy a podobně.

  Kvě 13, 2009
 • Obrázek uživatele Mladějovská
  Mladějovská (anonym)

  A o to vyšetření si musim požádat našeho doktora nebo to může bejt na mojí žádost u cukrovkářovýho doktora.

  Kvě 17, 2009
 • Obrázek uživatele Eli
  Eli (anonym)

  p. Mladějovská U diabetiků I. typu, t.j.kteří píchají inzulin /inzulin mohou mít však i dabetici II. typu/ posílá lékař- diabetolog pravidelně, nejméně 2x do roka, jinak podle potřeby. Většinou se to kombinuje s t.zv. velkým odběrem krve ze žíly. To znamená, že by na toto vyšetření měl poslat lékař - diabetolog bez toho, aniž by ho žádal pacient-diabetik. Samozřejmě informuje pacienta, o jaká vyšetření při odběru krve jde.

  Kvě 17, 2009
 • Obrázek uživatele Sandra
  Sandra (anonym)

  Doporučuje se jednou ročně u diabetiků neléčených inzulínem a čtyřikrát ročně u diabetiků léčených inzulínem.

  Kvě 18, 2009
 • Obrázek uživatele Karla
  Karla (anonym)

  Já začala bát Januvii a dr říkal že to oddálí potřebu užívat inzulín injekcí.

  Čer 02, 2009
 • Obrázek uživatele Brno-Nuďas
  Brno-Nuďas (anonym)

  Tak si myslím že o cukrovce neví nic ani spousta lékařů,a diabetologů,pokaždé u své lekařky slyším něco jiného,mám cukrovku tipu 2,a ani info na netu nebo od lékařů není ůplné,a kolikrát se motá s cukrovkou 1,myslím si že ji v dnešní době stejně ani vyléčit nechtějí a ani ůspěšně léčit.lepší když ji máme do smrti to je kšeft,jojo jen kdyby se chtělo že jo??páni rádoby doktoři!!!

  Feb 19, 2011
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Tak si myslím že o cukrovce...O svou nemoc se máš starat především ty sám,svádět vše na lékaře je alibismus.Konkrétně v případě diabetu to platí 100%.

  Feb 19, 2011
 • Obrázek uživatele Nuďas,
  Nuďas, (anonym)

  ty jseš chytrej jak rádio. I ten nejblbější doktor toho ví o medicíně víc než laik.

  Feb 19, 2011
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Před dvaceti lety mi našli diabetes 2 typu. Dr. mi nasadila léky a poradila dietu. Jenže já po ní nehubla a tak jsem koupila glukometr..Měřením po dobu tří měsíců jsem zjistila,ze doporučovaná dieta není pro mně. Našla si svou-stylem pokus-omyl a od té doby žádné léky, cukr 4-5 a klídek. Jediné co nesmím a nejím, jsou přílohy. Chleba, rohlíky a veškeré kvasnicové věci neeee. Jen Dexi a různé jiné suchary. Knedlíky, těstoviny, prostě nic. Poslední čas jsem zjistila,ze uz po ničem se mi cukr nezdvíhá.Takže jsem tu inzulínovou rezistenci převezla a odstranila...skoro. Samozřejmě razantním zhubnutím,ale to je pri takové dietě jasné.Už bych přílohy asi mohla,ale nebudu riskovat tloustnutí. Lidi s diabetem dvojkou, tloustnou pro tuto metabolickou poruchu a ne naopak! Je faktem, že postarat jsem se o sebe musela sama, ona na každého platí jiná pravidla a jídla..Předepsaná dieta je pouze vodítko. S údivem a děsem sleduji v laboratoři debilní pacienty, co jdou po krvi sežrat kde co a dorty..potom si mezi sebou špitají,jak převezli doktora?! Beru je jako nejtupější debílky, ten doktor se na ně vykašle.Však si je ani pořádně v tom množství nepamatuje. Lidi dělají vše,aby včas umřeli..Nebo se zmrzačili. Ano, o svou nemoc se zvlášt v tomto případě musíme starat sami a to stále.

  Feb 19, 2011
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Před dvaceti lety mi našli...No a právě z těchto lidí pochází nejvíce těch co lékaře kritizují.

  Feb 19, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama