O úspěchu léčby rakoviny rozhoduje čas i místo

O úspěchu léčby rakoviny rozhoduje nejen včasnost zjištění nádoru, ale také to, kde se pacient léčí. Odborníci doporučují onkologická centra, kde je léčba komplexní a lékaři mají k dispozici i velmi drahé léky. Takových center je v Česku 18. Nejmodernější ozařovací techniku poskytující vysoce specializovanou léčbu s minimálními čekacími dobami nabízí Ústav radiační onkologie Fakultní nemocnice Na Bulovce. Novinářům to dnes řekla primářka tohoto ústavu Vladimíra Stáhalová.

Na Bulovce jsou v provozu čtyři nové lineární urychlovače, které nejen umožňují velmi přesné nasměrování záření, ale také minimálně poškozují sousední tkáně. Účinnost léčby zářením, případně chemoterapií, může v indikovaných případech, zejména při nádorech prsu, hlavy a krku a při melanomu, zesílit hypertermie, což je ohřev tkání na teplotu 42 stupňů Celsia. Toto zařízení je podle Stáhalové pouze Na Bulovce. Ústav používá tuto metodu jako jedno z mála pracovišť v ČR.

Technické vybavení ústavu je moderní, protože přístroje byly většinou zakoupeny v posledních dvou letech. Stáhalová uvedla, že každý český pacient má právo zvolit si kterékoli centrum. Čekací doba Na Bulovce netrvá ani týden. Jsou místa, kde je to i měsíc až dva. Ústav ročně přijme k léčbě 1700 nových pacientů.


Díky nové ozařovací technice, novým lékům i zjišťování nádorů v časném stádiu se zvýšila šance pacientů na přežití. Ročně se například objeví pět až deset nových léků na karcinom prsu. Zlepšila se především léčba nádorů prsu, prostaty, tlustého střeva a konečníku. Stále se však nedaří zdokonalit léčbu rakoviny plic. V tomto případě je důležitá prevence, proto by lidé neměli kouřit.


S rozvojem léčebných metod roste ekonomická náročnost léčby. Například při rakovině prsu standardní chemoterapie stojí 4800 až 6000 korun. Biologická léčba, která je vhodná pro pětinu pacientek, stojí zhruba 745.000 až 836.000 korun. Hormonální standardní léčba přijde na 6000 korun, při nasazení dalších hormonálních preparátů stojí 240.000 korun. Náklady na radioterapii se pohybují mezi 45.000 až 70.000 korun.


Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Tony
  Tony (anonym)

  Nasledujici text ktery vam chci nabidnout, jelikoz mne zaujal, se netyka primo tohoto clanku, avsak neco muze a osobne si myslim, ze i napovida o dnesni medicine. Jedna se o nazory lekaru na nektere dnesni praktiky, hlavne na chemoterapii. Takze zde je: Co se týče chemoterapie, mnohým lékařům a vědcům nezbývá než říct:

  Led 16, 2008
 • Obrázek uživatele Víťa
  Víťa (anonym)

  Tony, teď si mi teda vyrazil dech. Věděl sem, že chemoterapie je pěkný svinstvo, ale tohle je teda hodně hustý. Nevíš něco o tý biologický léčbě? Ta pálka je teda děsivá, ale jestli to pomáhá

  Bře 30, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nezdá se ti, že ten Lancet z r. 1991 je už trochu zastaralý? Vlastně všechny údaje jsou starší než 10 let, nemyslíš, že medicína od té doby aspoň malinko pokročila?

  Bře 30, 2008
 • Obrázek uživatele Kaťuša
  Kaťuša (anonym)

  nemužu osobně komentovat léčbu rakoviny, ale já si léčím bilogickou léčbou Remicade Crohnovu nemoc, je to taky pěknej hnus, akorát se vo tom tak neví jako vo rakovině. Každopádně Remicade mně pomohlo. A řekla bych že to většinu ostatních pacošů taky vytáhlo z pěknejch s***ek, páč co sem tak viděla na klinice rozhodně nebyli ti ukázkoví frajírci, co se obecně vídaj v telce. Crohňáci a lupenkáři a všichni na tom byli hodně blbě.

  Bře 30, 2008
 • Obrázek uživatele rena
  rena (anonym)

  Anonyme,jak pokročila?

  Bře 30, 2008
 • Obrázek uživatele Kalupinka
  Kalupinka (anonym)

  Já se v centrech biologický potkala už s různejma pacošema některý na tom byli opravdu hodně špatně (teda revmatici, to by člověk nevěřil), ale že by někdo chodil na Remicade kvůli rakovině to asi ne. Alespoň já jsem tam nikoho takovýho nepotkala.

  Dub 10, 2008
 • Obrázek uživatele Aňa
  Aňa (anonym)

  Kalupinko a kvůi čemu tam chodíš ty?

  Dub 11, 2008
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Jsou tady diskuse o biologický léčbě i o Crohnovi, lidi tam možnosti remicade probírají ale je to přeci jenom novinka a když s tím máš zkušenost, určitě by uvítali tvoje poznatky, kdybys se tam chtěla s nimi podělit a udělala si čas.

  Dub 18, 2008
 • Obrázek uživatele eliška
  eliška (anonym)

  Na onko problémy je nejlepší dát tělní tekutiny do zásaditého prostředí.Co se podívat na potraviny,které překyselují tělo a vynechat je.Taky je dobré pít bylinné čaje na uklidnění.Nechat si zničit onkoviry na Bicomu2000.hlavně nerezignovat a hledat.

  Feb 07, 2010
 • Obrázek uživatele Eliško
  Eliško (anonym)

  co je ten BICOM 2000 a kde to dělají, prosím? Díky.

  Feb 07, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  známý úspěšně vyléčil fénixovými slzami rakovinu žaludku, dokument o tomto všeléku http://devotionshop.cz/konopijelek.php

  Čer 15, 2010
 • Obrázek uživatele Karel Novák
  Karel Novák (anonym)

  Onkologové jsou největší současní vrazi! Více lidí svou pseudoléčbou zabijí, než kolika lidem pomohou. Již jsem takto přišel o dva blízké příbuzné. Průběh je vždy stejný. Řeknou ti, že nádor je v počátečním stádiu vývoje. Odoperují ho, nebo ozařují, a pak ti řeknou, že dají pár kol tzv. zajišťovací chemoterapie. To proto abys jim na tu jejich pseudoléčbu kývl. Když toto proděláš a řádně tě to již zdravotně podlomí, tak ti řeknou, že "léčba" se nevyvíjí podle předpokladu, a že musí přidat další kola chemo. A TÍM TĚ DORAZÍ.

  Říj 16, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama