O imunitě, o houbách, a vůbec...

Rozhovor s praktikem tradiční čínské medicíny Milanem Schirlem o pohledu starých Číňanů na imunitní systém člověka. A proč je jeho posilování, zvláště v dnešní době, důležité. A také o medicinálních houbách, které náš imunitní systém dokáží poměrně efektivně posilovat.

Čínská a západní medicína jsou postaveny na poměrně rozdílných základech. Je rozdílný i pohled čínské medicíny na náš imunitní systém?

Čínská medicína chápe naše tělo celostně, kde vše souvisí se vším. Pokud to velmi zjednoduším, tak zdravý organismus je plný Qi (čchi - vitální energie) a krve, a vše v něm plynule proudí. Pokud člověk žije přiměřeně zdravě, tak jeho tělo má výbornou samoregulační schopnost a většinu výkyvů dokáže samo zvládnout. Pokud mluvíme o imunitním systému, tak čínští lékaři používají termíny Zheng Qi a Xie Qi. Zheng Qi si můžeme představit jako vše dobré/fyziologické v nás. Naopak Xie Qi jsou naši nepřátelé - paraziti, toxiny, viry, baktérie, kvasinky, chlamydie, ale třeba i podněty vyvolávající stres. Xie Qi kolem nás neustále krouží a hledá skulinku, jak vniknout do našeho těla. Pokud žijeme přiměřeně zdravě, je naše tělo plné Zheng Qi a patogen nemá kam a kudy do nás proniknout.

Co můžeme dělat pro to, abychom měli silnou Zheng Qi?

Všichni to vědí, málokdo to dělá J V první řadě je třeba si udržovat psychickou pohodu. Psychika se podílí na vzniku asi 70% všech onemocnění. Takže nic neřešit... Ničím se netrápit, starosti problém vyřešit nepomůžou... Pacienti mi říkají, že se mi to lehce radí... Mají pravdu. Ale podle mého jediná cesta, jak stavu psychické harmonie dosáhnout, je začít na tom pracovat... Právě teď.

Co stravování?

Nesprávné stravovací návyky jsou dalším významným  faktorem ovlivňujícím naši imunitu. Číňané říkají: „Je jedno co jíte, hlavně to jezte pravidelně.“ Což je velká pravda. Pravidelná strava (ideální 3-4x denně, ne častěji) působí blahodárně na systém sleziny, který je jedním z pilířů naší imunity. V dnešní době bych ale kromě pravidelnosti určitě hleděl i na to, co jíme. Náhražky, aditiva, konzervanty, potraviny ochuzené o základní živiny, to není to, co nám prospívá... Nemusíte jíst moc, jezte kvalitně a pestře. Každý člověk je jiný a to je třeba zohlednit i při tvorbě jídelníčku. Ale to je na delší vyprávění. Nebo na návštěvu praktika čínské medicíny J Viz zde.

Vím, že ve své ordinaci kromě akupunktury a čínských bylinek často používáte i medicinální houby, které naší imunitu posilují...

Ano, přesně tak J Vidím denně ve své ordinaci, že medicinální houby dokáží ze všech přírodních prostředků nejefektivněji posilovat právě Zheng Qi. Ve světě dnes probíhá mnoho výzkumů na téma medicinální houby a jich vliv na zdraví člověka. Hlavní účinnou látkou hub jsou betaglukany. Proto bývá hlavním tématem výzkumů právě imunitní systém. V organismu medicinální houby zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocitů či NK buněk (tzv. přirození zabíječi). Dochází ke stimulaci nespecifické imunitní reakce. Výzkumy ukazují, že houby dokáží imunitní systém nejen posilovat, ale dokáží ho i regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená (čehož se využívá u alergií či atopických problémů). Pomocí hub je možné řešit i různé civilizační neduhy - cholesterol, diabetes, nespavosti, lehčí deprese atd. Významné je ji jejich protizánětlivé působení. Skrytý zánět je dnes příčinou mnoha onemocnění.

Ale nezapomínejme na výše uvedené: „Nejlepší pilulkou je změna životního stylu“.

Hodně se dnes mluví o využití medicinálních hub u onkologických onemocnění...

Ano, řekl bych, že poslední dobou to je asi nejčastější využití medicinálních hub. Výzkumy ukazují, že houby dokáží nejen zmírňovat vedlejší příznaky drastické konvenční léčby, ale samy mají účinky cytostatické, cytotoxické či dokáží vyvolat apoptózu (buněčnou sebevraždu rakovinových buněk). Jsou proto velkým pomocníkem v boji proti tomuto zákeřnému onemocnění. Jsou lidé, kteří si vyléčili rakovinu jen pomocí medicinálních hub. To bych ale nedoporučoval. Je ale velmi vhodné používat houby souběžně se západní léčbou - chirurgií, chemoterapií či radioterapií apod. Třeba kombinace  hub Reishi a Maitake u rakoviny prsou působí velmi efektivně a bez vedlejších negativních příznaků. Více se dozvíte třeba zde. Pokud si nejste jisti se správným výběrem, můžete napsat na poradna@MycoMedica.cz.

Používáte i vy sám medicinální houby?

Samozřejmě. Nejraději mám kombinaci Cordycepsu a Reishi. Cordyceps působí jako dobíječ energie, posiluje libido, ledviny a plíce. Reishi posiluje imunitu, podporuje kardiovaskulární systém a výrazně harmonizuje psychiku. Čínští mudrci ji užívali vždy před meditací. Mám rád i Maitake, která je výborná u metabolického syndromu, což je problém mnoha lidí v dnešní době fastfoodů. Nebo Hericium a jeho vliv na neurologické problémy... Maminkami chválený je i Dračí sirup z houbiček pro menší děti...

Medicinální houby se stávají velmi populárními, ale jak je to s jejich kvalitou na našem trhu?

Co si budeme povídat. Je to rozdíl jako při nákupu potravin. Můžete nakoupit buď levně nebo kvalitně.  Při výběru přípravku je nutné vybírat kvalitní houbové produkty, které si zachovávají účinky, kterými disponuje i sama houba. V klinické praxi se používají extrakty medicinálních hub. Polysacharidy (betaglukany) jsou účinné látky, kvůli kterým ve většině případů medicinální houby užíváme. Ideální podíl polysacharidů v houbovém extraktu by měl být kolem 30%. Je-li to méně, je účinek slabý. Je-li to více, je to na úkor ostatních účinných látek a hlavně se změní poměry mezi jednotlivými účinnými látkami. Důležité také je, aby houbová surovina byla z mladých plodnic, jedině ony mají nejvyšší obsah účinných látek. Určitě víte, že houba je do sebe schopná absorbovat různé látky z okolí - toxiny, těžké kovy, pesticidy, radioaktivitu... Proto hledejte výrobce, který je schopný doložit zdravotní nezávadnost svých produktů, nejlépe nezávislou certifikovanou laboratoří. MycoMedica, díky spolupráci s německým partnerem, nechává testovat veškerou surovinu na vice jak 500 druhů škodlivých látek.  

Děkujeme za rozhovor

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Soňa
    Soňa (anonym)

    mediciální houby jsou hodně na vzestupu a je to dobře, jako doplněk stravy je to super a za sebe raději tohle než nějaké jiné patáky

    Čer 18, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama