Nový zdroj kmenových buněk: plodová voda

Američtí vědci tvrdí, že se jim podařilo objevit nový zdroj kmenových buněk, které by jednou mohly být využívány k "opravám" poškozených lidských orgánů. Experti je získali z plodové vody a následně je úspěšně nechali růst při laboratorních experimentech, píše na svých webových stránkách zpravodajská stanice BBC.

Nejužitečnější druhy kmenových buněk byly dosud získávány z lidských embryí. Tento způsob však vyvolává ostré etické rozpory, neboť lidské zárodky jsou při tomto procesu zničeny. Oponenti dokonce tvrdí, že jde o věc rovnocennou s kanibalismem. Přívrženci výzkumu ale tvrdí, že kmenové buňky mohou nabídnout reálnou naději lidem trpícím například Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou či cukrovkou.


Vatikán, který byl jedním z hlavních kritiků výzkumů na buňkách odebíraných z lidských embryí, výzkum amerických vědců podle agentury AFP přivítal. Podle kardinála Javiera Lozana Barragana, který stojí v čele papežské vědecké rady pro zdravotnictví, jde o velmi "významný" a "eticky přijatelný" krok.


Plodová voda obsahuje množství buněk. Řada z nich pochází z vyvíjejících se zárodků. Vědci z univerzity Wake Forest v americkém státě Severní Karolína, kteří o svých poznatcích zveřejnili studii v časopise Nature Biotechnology, při experimentech zjistili, že buňky odebrané z plodové vody mohou nechat vyrůst do široké škály různorodých buněk.


Následně je transplantovali myším a zkoumali, zda se budou vyvíjet i u živých bytostí. I zde se buňky rychle šířily a začaly vytvářet klíčové chemikálie, a to jak v mozku, tak v játrech pokusných myší. Také kostní kmenové buňky implantované myším se chovaly podobným způsobem jako normální kmenové buňky.


Závěr expertů zní, že z buněk v plodové vodě lze získat množství různorodých kmenových buněk. Ty pak v sobě mají potenciál pomoci s léčbou, a to zejména u dítěte, z jehož matky byly odebrány.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama