Nový přístroj prý likviduje rakovinu

Tým brněnských vynálezců vyvíjí přístroj, který podle nich umí likvidovat rakovinné buňky. ČTK to řekl šéf skupiny Ivan Rampl. Princip využitý v zařízení měl přitom původně sloužit dermatologům ke zkrášlování pleti. Tvůrci se nyní snaží zjistit, jak přesně přístroj funguje. Čeká ho složité, asi tříleté testování, které má jeho účinky potvrdit.

Hledání účinných metod boje s rakovinou se na celém světě věnují stovky týmů. Nedávno byla například na několika klinikách v USA a Česku zahájena první fáze klinických zkoušek nového léku na rakovinu mízních uzlin, jehož základ objevil český tým.


Jiná skupina vědců přišla možná na metodu léčby zcela náhodou. Původně vyvíjela přístroj pro kosmetickou dermatologii. Výměnou některých částí ale zařízení změnilo své vlastnosti. Pole, které se v jeho okolí vytvářelo, nazvali vědci Aimp.


"Velmi důležitým výsledkem série experimentů bylo objevení rozdílného působení pole Aimp na zdravé a nemocné buňky, zjištěné zatím jen u buněk ženského prsu a bílých krvinek. Tento selektivní jev spočívá v ničení nádorových buněk, aniž by byly zdravé buňky poškozovány," napsal nedávno v odborném textu na serveru inovace.cz Rampl.


Na výzkumu se spolu s několika výzkumnými ústavy podílí také firma Enjoy z brněnského technologického inkubátoru. Na projekt dostal tým poměrně velký grant, uvedl bez upřesnění Rampl.


Nový způsob boje proti nádorovým buňkám zkoumají také vědci z Biotechnologickém ústavu Akademie věd. Nadějí pro nemocné má být v tomto případě analog vitaminu E, který také vyvolává odumírání rakovinných buněk, aniž poškodí buňky zdravé. Dosavadní testy ukázaly, že u myší látka potlačuje tvorbu nádorů tlustého střeva, plic, mléčné žlázy, pohrudnice a děložního čípku.
Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Letoun
  Letoun (anonym)

  Gratuluji.Jste pašáci

  Říj 31, 2008
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Díky za každý další krok v boji se strašákem.

  Lis 01, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Věc stará 80 let.Myslím že brzo bude ticho po pěšině. http://users.navi.net/~rsc/rife1.htm

  Lis 01, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama