Nový lék na rakovinu kůže

V České republice je k dispozici nový preparát k léčbě rakoviny kůže. Lze jím léčit velmi častý bazocelulární karcinom, což je zhoubný nádor kůže, který tvoří zhruba pětinu všech případů rakoviny. Tento nádor se dosud odstraňoval chirurgicky, což stále zůstává nejlepším řešením. Lék je využíván zejména v případech, kdy pacient má deset či dvacet těchto nádorů najednou. Novinářům to na 12. pražském dermatologickém sympoziu řekla přednostka dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce a předsedkyně České akademie dermatovenerologie Jana Hercogová.

V roce 2003 bylo v Česku diagnostikováno 66.000 případů zhoubných novotvarů nejrůznějších typů, z toho 12.000 bazocelulárních karcinomů, které jsou nejčastějším nádorem kůže.


Nový lék působí na imunitu pacienta. Je to krém a nanáší se na postižené místo. Byl registrován v Evropě a v USA v roce 2004. V klinických studiích se zjistilo, že jeho účinnost je 82 procent.


Bazocelulární karcinom až na malé výjimky netvoří metastázy, ale přesto může vést i k úmrtí, pokud se včas neodstraní. Riziko jeho vzniku se zvyšuje úměrně s délkou pobytu na slunci a nejvíce jsou ohroženi lidé se světlou pletí. Objevuje se častěji až po 40. roce věku. Nejrizikovější skupinou jsou lidé ve věku nad 60 let.


Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  To je vtip?

  Lis 04, 2006
 • Obrázek uživatele vladka
  vladka (anonym)

  je ten nový lék na rakovinu kůže k dostání?Aa kde? Hned bych ho koupila svému otci.

  Bře 27, 2007
 • Obrázek uživatele JAN KŘIŠTAK
  JAN KŘIŠTAK (anonym)

  PROSIM CHTĚL BYCH VĚDĚT MAM MELANOM KUŽE JAKY LEK JE NA TO?,DIKY.

  Feb 28, 2011
 • Obrázek uživatele PetrN
  PetrN (anonym)

  www.blacksalve.cz

  Feb 28, 2011
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Prosím máte někdo s touto mastí zkušenosti?

  Led 01, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama