Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Novou zubní protézu vám VZP proplatí každé tři roky

OTÁZKA TÝDNE: Nepamatuji si, kdy jsem měla naposledy zhotovenou zubní protézu. Kde bych to mohla zjistit a za jak dlouhou dobu mi může lékař protézu udělat, abych ji měla hrazenou ze zdravotního pojištění?

ODPOVĚĎ:

Údaj o tom, kdy byla pacientovi vyrobena zubní náhrada, je obsažen v jeho zdravotní dokumentaci u stomatologa. Váš lékař by tedy měl vědět, zda už máte případně možnost získat novou protézu na účet veřejného zdravotního pojištění. Pokud jste lékaře změnila, mělo by to být zaznamenáno ve výpisu z dokumentace, který si měl váš nový stomatolog vyžádat. Zákon přímo stanoví, že při převzetí do péče si registrující lékař vyžádá informace potřebné k zajištění návaznosti zdravotní péče a předchozí registrující lékař je povinen mu je písemně předat. Dohledat tento údaj může v případě nutnosti také zdravotní pojišťovna.

Zdravotní pojišťovny hradí dospělým pacientům:
jednou za dva roky pryskyřičné korunky plášťové z plastu a kompozitního plastu
jednou za pět let ostatní fixní protetické náhrady
jednou za tři roky snímatelné částečné a celkové náhrady (pokud revizní lékař nerozhodne jinak).

Dotaz se zřejmě týká celkové náhrady, takže novou byste “na pojišťovnu“ mohla dostat po třech letech. V žádném případě ale VZP nehradí ztracené nebo nedbalým zacházením poškozené stomatologické protetické náhrady apod.

Plně hrazené jsou z veřejného zdravotního pojištění pro dospělé nad 18 let:
částečné snímatelné náhrady a celkové snímatelné náhrady ve standardním provedení
korunkové náhrady - plášťové korunky ve standardním provedení
rekonstrukční náhrady a rehabilitační a léčebné pomůcky.

Všechny ostatní protetické práce včetně oprav jsou hrazeny se spoluúčastí pacienta (platí rozdíl mezi cenou a úhradou od pojišťovny), nebo hrazeny z veřejného pojištění nejsou. U převážné části protetických výrobků pro osoby starší 18 let spoluúčast existuje.

O ceně by se měl pacient vždycky předem informovat, resp. lékař ho s ní má vždy předem seznámit. Spoluúčast může být v různých zdravotnických zařízeních odlišná, i když výše úhrady od pojišťovny je stejná, ať navštívíte kteréhokoli stomatologa (určuje ji zákon o veřejném zdravotním pojištění, resp. jeho příloha č. 4 “Seznam stomatologických výrobků“). Do ceny totiž může každý poskytovatel stomatologických zdravotních služeb zakalkulovat své oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřenou míru zisku. Proto může pacientovi dát přesnou informaci o požadované finanční částce jen jeho konkrétní stomatolog.

Mgr. Oldřich Tichý?vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele hana dobra
  hana dobra (anonym)

  dobry den chci se zeptat moje lékařka mi dělala nove zuby 3korunky a částečnou protezu stalo mě to 19300kc pro duchodkyni a vdovu je to hrozná suma mohla by nato přispět vzp

  Bře 10, 2016
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  dobry den chci se zeptat ...Zeptat se musíte na pobočce VZP. Sebou veškeré platební doklady od lékařky. Jinak VŽDY je potřeba se na platbě dohodnout včas. Ještě před zákrokem. VZP je vstřícná, ale chce si to s nimi domluvit dopředu.

  Bře 10, 2016
 • Obrázek uživatele Kuzmová Milena
  Kuzmová Milena (anonym)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli proplácíte opravu zubní protézi konkrétně přilepení jednoho vypadlého zubu. tato oprava stojí u zubaře 400kč. Děkuji za opověd.

  Čer 05, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama