Nové ušní implantáty jsou nadějí pro neslyšící

Velkou nadějí pro neslyšící je implantát nové generace, který vyvinuli američtí vědci a který se bude připevňovat přímo do sluchového nervu v uchu. Nové zařízení podle jeho vynálezců z univerzity v americkém Michiganu funguje lépe než dosud hojně používané kochleární implantáty. Vyzkoušen byl ale zatím jen u zvířat, lidem by mohl v případě úspěšných testů začít sloužit do pěti let.

Kochleární implantáty se používají od poloviny 80. let a voperovávají se do vnitřního ucha blízko sluchového nervu, který přenáší zvukové impulzy do mozku. Zprostředkovávají pak lidem sluchové vjemy elektrickou stimulací nervu v hlemýždi středního ucha. Tento implantát je však oddělen od nervu kosterní stěnou a tekutinou a jeho uživatelé často zjišťují, že špatně slyší hluboké zvuky. To jim ztěžuje komunikaci, hlavně v hlučném prostředí.


Týmu vědců z Michiganu se podařilo umístit nový implantát přímo do nervu v uchu kočky. Testy ukázaly, že zařízení převádí mnohem lépe zvuky různé frekvence. Měřili reakci mozku koček s novým přístrojem na zvuky a srovnávali je s reakcí koček, které mají kochleární implantát.


"Přímým kontaktem přístroje s nervovými vlákny se dosahuje mnohem přesnější aktivace nervových vláken vysílajících specifické frekvence," uvádí vedoucí výzkumného týmu profesor Middlebrooks v časopise The Journal of the Association for Research in Otolaryngology.


Vědci budou další dva roky monitorovat, jak působí zařízení na sluchový nerv. "Když to půjde velmi dobře, budeme moci začít s testy u lidí za necelých pět let," řekl Middlebrooks.


Britský vědec z univerzity v Southamptonu Carl Verschuur to považuje za skvělou myšlenku. "I když mohou nastat některé technické potíže s upevněním zařízení do nervu, odstranilo by to mnoho problémů, jež působí kochleární implantáty."


"Kochleární implantáty byly svého času revolucí a tyto nové, pokud se je podaří uplatnit i u lidí, by mohly přinést další obrovské výhody," dodal.


Implantáty jsou zcela odlišné od sluchadel, které pouze zesilují zvuk.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
UŠNÍ SVÍCE - Jalovec + Rozmarýn + Šalvěj 10ks

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Yossarian
  Yossarian (anonym)

  Jasně a od pojišťovny dostaneš ani ne čtvrtku a doplatíš si 20 000,- Střílet hihihi

  Črv 11, 2009
 • Obrázek uživatele Yossarian
  Yossarian (anonym)

  Jasně a od pojišťovny dostaneš ani ne čtvrtku a doplatíš si 20 000,- Střílet hihihi

  Črv 11, 2009
 • Obrázek uživatele adonisss
  adonisss

  i přesto doporučuji sluchadla,dobrou zkušenost jen s firmou Widex. www.widex.cz/

  Kvě 02, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama