Nové nositelné technologie vyvolávají zdravotní obavy

Vědci a zákazníci se ptají, jestli počítače zabudované do nositelných doplňků nebudou za několik desetiletí odhaleny jako škodlivé.

 Dlouhodobě panují obavy, zda mobilní telefony vysílající nízkou úroveň radiace nemohou vést k nádorům na mozku, rakovině, poruchám krevního oběhu a dalším zdravotním problémům, pokud se dlouhou dobu drží blízko u těla.

    A přesto nás nyní, v roce 2015, společnosti jako Apple či Samsung povzbuzují ke koupi ultramoderních zařízení, která si na celý den můžeme připevnit k tělu.

    Zatím neexistuje výzkum zdravotních dopadů nositelných počítačů - například hodinky Apple Watch nejsou ještě ani na pultech - ale dá se alespoň hypoteticky vyjít z už existujícího výzkumu radiace mobilních telefonů.

    Nejjednoznačnější a patrně i nejnezaujatější výsledky v této oblasti vzešly od Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny, skupiny spadající pod Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) a složené z 31 vědců ze 14 zemí. Ti se probrali desítkami studií o bezpečnosti mobilních telefonů a v roce 2011 došli k závěru, že by mobilní telefony mohly být “potenciálně karcinogenní“ - a asi tak škodlivé jako některé čistící chemikálie a pesticidy.

    Zároveň skupina dospěla k tomu, že čím dál je zařízení od hlavy uživatele, tím méně je škodlivé. Tudíž posílání zpráv nebo surfování po internetu by nemělo být tak škodlivé jako telefonování, kdy je mobil jen pár centimetrů od mozku.

    Existují samozřejmě také studie, které dospěly k opačnému závěru - a možnou škodlivost mobilních telefonů vyloučily. Některé z nich ale přinejmenším částečně financovaly mobilní společnosti či provázané obchodní skupiny.

    Jedním příkladem je mezinárodní studie Interphone, která byla publikována v roce 2010 a nenašla pojítko mezi mobilními telefony a zvýšeným rizikem nádorů na mozku.

    Americké Středisko pro kontrolu a předcházení nemocí v roce 2014 došlo k závěru, že je třeba provést “další výzkum, než budeme vědět, jestli používání mobilních telefonů způsobuje zdravotní následky“.

    Co z tohoto výzkumu vyplývá pro věrné přívržence Applu, kteří chvátají, aby si pořídili chytré hodinky, a příznivce Googlu a Windows toužící vlastnit alternativní produkt?

    Doktor Joseph Mercola, který se soustřeďuje na alternativní medicínu a píše o potenciálně škodlivých dopadech mobilních telefonů na lidské tělo, uvádí, že dokud nemá nositelné zařízení zabudované 3G spojení, pak jsou škodlivé následky minimální.

    “Radiace vychází z 3G připojení mobilního telefonu, takže zařízení, jako je Jawbone Up a Apple Watch, by měla být v pořádku,“ řekl. “Pokud si ale koupíte hodinky se zabudovaným mobilním čipem, pak máte na zápěstí přivázaný mobilní telefon,“ dodal s tím, že to podle něj vůbec není dobrý nápad.

Zdroj: čtk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele !
    ! (anonym)

    "Zároveň skupina dospěla k tomu, že čím dál je zařízení od hlavy uživatele, tím méně je škodlivé." Tuto závažnou skutečnost odhalila skupina v učebnici fyziky pro střední školy. Dokonce platí, že intenzita záření klesá s druhou mocninou vzdálenosti.

    Kvě 07, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama