Nové metody umožní odhalit včas rakovinu hlasivek a lépe operovat

Nové metody umožní odhalit včas rakovinu hlasivek a lépe operovat
Odhalit rakovinu hlasivek v časném stadiu a zachovat pacientovi normální hlas i dýchání a nadále i běžný příjem potravy umožní nová metoda vyšetření hlasivek. Provádějí ji odborníci na klinice ORL v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Podle přednosty kliniky Michala Navary se díky tomu rozšíří počty lidí, u nichž se rakovina odhalí včas.

Speciální vyšetření, takzvanou videokymografii, dělají v této nemocnici od letošního července zatím jako jediní v Česku. Hlasivky snímkují vysokorychlostní kamerou, udělá 4000 snímků za vteřinu a detailně zmapuje jejich pohyb. Nádor se projeví změnou kmitání.
Videokymografií se dá vyšetřit jakékoli místo hlasivek. Nález je možno zpracovat jako videozáznam a archivovat. "Videokymografie umožňuje přesný popis kmitání hlasivek, frekvenci a amplitudu kmitů, trvání jednotlivých fází cyklu otevírání a zavírání hlasivek a šíření slizničních vln," popsal Navara.

Metoda podle něj zpřesňuje nebo i nahrazuje vyšetření laryngostroboskopické, a to zejména v případě nepravidelného kmitání hlasivek a u těžce chraptivých pacientů. Toto vyšetření by měli podstoupit lidé s chrapotem trvajícím déle než čtyři až šest týdnů.

Další významnou technologií na klinice ORL je podle mluvčí nemocnice Ivy Ruskovské počítačová navigace. První operaci s ní zde provedli rovněž letos v červenci. CT navigace umožňuje operujícímu lékaři, aby přesně určil jednotlivé struktury v operovaném místě i polohu operačního nástroje, a to ve 3D obrazech a ve třech CT rovinách. Operace je tak přesnější a pro pacienta bezpečnější.

CT navigace dovolí přiblížit se bez většího rizika k tak důležitým orgánům, jako je oční nerv a vnitřní krkavice, které jsou při běžném zákroku daleko více ohroženy. Využití najde zejména při operacích vedlejších nosních dutin a při ušní chirurgii. Výrazně pak zlepšuje léčbu úrazů obličejové kostry.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Už od ledna mám potíže s hlasem a mám pocit cizího tělesa v krku,ale vyšetření, která jsem podstoupila (gastroskopie,bronchoskopie, scientografie,ultrazvuk) neodhalila příčinu. V krku mám pocit pálení, ztrácím hlas a někdy se mi zdá, že se udusím.Hodně kašlu a občas vykašlu nějakou sliznici s krví. Zatím mi nedokázal nikdo pomoci. Mohla bych se na výše uvedené vyšetření objednat?

  Srp 16, 2009
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  Dobrý den, Již 1,5 mám problém s hlasem.Chrapot mi zůstal po onemocnění chřipkou.Nic mne v krku nebolí,netrpím kašlem,rýmou ani zvýšenou teplotou.Hlasivky mi reaguji na použití silného parfému,nebo cigaret.kouř a sycené vody.Pracuji jako kosmetička,vizážistka..ke možné,že jde o alergii??Zatím jsem nebyla na žádném vyšetření pouze na odběru krve a ta byla vpořádku.Může to být i závažné onemocnění??Děkuji za odpověď Andrea.27let.

  Říj 05, 2009
 • Obrázek uživatele ALICE
  ALICE (anonym)

  Dobrý den, Již 1,5 mám...Dobrý den už 3měsíce mě trápí stráta hlasu bzla jsem u lékaře který zjistil že hlasivky jsou nateklé dostala jsem léky a po týdnu bylo vše v pořádku ale za 2dny se to opět vrátilo také mě pobolívá v krku pracuji jako jeřábnice prosím kde se mám obrátit děkuji.

  Kvě 03, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama