Nové metody pomáhají roztroušenou sklerózu diagnostikovat dříve

Moderní diagnostické metody pomáhají u pacientů s roztroušenou sklerózou tuto chorobu diagnostikovat již v prvních stadiích nemoci. Nyní v Česku touto nevyléčitelnou nemocí trpí asi 14.000 lidí; na každých 1000 obyvatel tedy průměrně připadá asi 1,4 pacienta. ČTK to řekl Karel Hrkal z Unie ROSKA sdružující pacienty s roztroušenou sklerózou.

Unie v Praze uspořádala konferenci, na níž odborníci pacienty informovali o novinkách v léčbě roztroušené sklerózy i o tom, jak lze lidem s touto nemocí ulehčit život. Konference se zúčastnilo asi 180 lidí.


Roztroušená skleróza je dosud nevyléčitelné chronické onemocnění imunity centrální nervové soustavy. Obaly nervových vláken a později i samotná vlákna jsou napadány zánětem, který se hojí jizvou. V jejím místě se nervová tkáň proměňuje v nefunkční vazivo. Onemocnění postihuje většinou mladé lidi. Probíhá v různě dlouhých a různě závažných záchvatech, po nichž následuje období klidu. Po počátečních záchvatech obvykle potíže mizí, ale se vzrůstajícím počtem zánětů se zvyšuje pravděpodobnost trvalých následků. Zhruba čtvrtina pacientů nakonec potřebuje invalidní vozík.


Roztroušená skleróza se obvykle diagnostikuje u lidí ve věku od 20 do 40 let. Mezi příznaky patří třes, bolest, ztuhnutí svalů, poruchy močení a také řada psychických problémů. Onemocnění negativně poznamenává nálady pacientů i jejich poznávací funkce, což snižuje schopnost takto nemocných udržet si zaměstnání. Nemocní trpí častěji depresemi a sedmkrát častěji než zdravá populace končí život sebevraždou.


Informace o roztroušené skleróze a užitečné rady pro pacienty trpící touto chorobou Unie ROSKA uvádí na svých internetových stránkách www.roska.eu.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele JANA
  JANA (anonym)

  TAKŽE VE VŠEM VIDÍTE NEMOCE. STRAŠÍTE LIDI FARMACEUTICKE FIRMY BUDOU VYDĚLAVAT DALE . VŠECHNY KTEŘÍ SE PODÍLITE NA TOM VAS PROKLÍNAM ABY VY!!!!! JSTE POCÍTILI NEMOCE NEJVÍC. STALE JENOM LIDI STRAŠÍTE PROKLÍNAM VAS DO DESATEHO KOLENA ABY JSTE VĚDĚLI CO TY, LIDI PROŽÍVAJÍ. TATO DOBA POTŘEBUJE ABY LIDI ŽILI VE STRACHU, ABY SVĚTOVA VLADA HITLER MERKELOVA BUSCH OBAMA KNÍŽE PAN KOKTAVÍ A DALŠÍ SVINĚ VYDĚLAVALI NA LIDSKEM NEŠTĚSTÍ. LIDI PROBOUZEJÍ NEBUDE DLOUHO TRVAT A POMLATÍME VAS A BUDOU SI LIDI VLADNOUT SAMI!!!!!! PŘEJI VAM HODNĚ NEMOCÍ A TO VAŽNYCH. HEGROVI A DLŠÍM SVINÍM CO JSOU VE VLADĚ!!!!!!!!!!!!!!!

  Dub 13, 2013
 • Obrázek uživatele JANA
  JANA (anonym)

  UMÍTE NAJÍT NEMOC DAT DRAHE LEKY ABY JSTE MOHLI NA DOVOLENOU, PLATÍME VŠUDE 30KČ NEVÍM ZA CO ALE JE TO PRO DOBRO VŠECH SVINSKYCH LEKAŘU KTERY SI MASTÍ KAPSU VY SI MYSLÍTE ŽE LIDI SOU TAK TUPÍ???? PŘIŠLA DOBA KDY SE LIDI DUCHOVNĚ PROBUDÍ NEBUDOU POTŘEBOVAT ANI LEKAŘE PROTOŽE NA NĚJ ANI NEBUDEME MÍT. A POCHYBUJI ŽE JSTE ŠTASTNY PENÍZE JE ZDROJ, ENERGIE KTERA SLOUŽÍ. AŽ PŘÍJDE ČAS TAK BUDE UŽ POZDĚ OPĚT VAS PROKLÍNAM !!!!!!!!!!!!!!!!!! VŠECHNY KTEŘÍ UBLIŽUJÍ NORMALNÍM LIDEM!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Dub 13, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama