Reklama

Nová naděje na léčbu rakoviny prostaty

Asi třetina mužů s rakovinou prostaty by mohla mít prospěch z nové metody, o níž informovali američtí vědci. Nádor je při tomto zákroku zmrazen a zničen bez případného způsobení impotence jako vedlejšího efektu.

"Muži, u kterých je diagnostikována rakovina prostaty, se často musejí rozhodnout mezi opatrným čekáním - kdy doufají, že rakovina nebude růst rychle - nebo mezi některým z léčebných postupů, které mají často vedlejší účinky jako sterilita, inkontinence nebo střevní potíže," vysvětlil Gary Onik z Florida Hospital Celebration Health.

"Neexistuje dosud žádná prostřední cesta. Náš předběžný výzkum ale naznačuje, že účinnou léčbou by mohla být kryochirurgie, jež by pro některé muže mohla představovat tuto střední cestu," dodal.

Nový postup by byl vhodný u mužů s rakovinou prostaty, kteří mají pouze jeden nádor, což je asi 35 procent všech případů. U těchto pacientů by byla zmrazena čtvrtina až tři čtvrtiny postižené žlázy, ale jeden nebo dva nervy probíhající podél prostaty a kontrolující erekci by byly zachovány.

Podle Onika byla tato metoda vyzkoušena zatím jen u devíti mužů, z nichž sedm si zachovalo potenci i po zákroku. Pro srovnání: po chirurgickém odstranění prostaty, kdy je zachován jen jeden nerv, zůstává potentních pouze 20-50 procent mužů.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama