Nová metoda na posouzení práceschopnosti postižených

Lékaři posuzují práceschopnost zdravotně postižených lidí podle nové metody. Metoda se v ČR používala dosud jen v Praze a v Pardubicích, díky projektu na zlepšování zaměstnatelnosti ji zakoupily další čtyři nemocnice. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem.

"Zhodnocení práceschopnosti postiženého člověka v současné době dosti závisí na zkušenostech konkrétního posudkového lékaře. Tato nová metoda sestává z devětadvaceti standardizovaných testů, které měří psychické, smyslové a silové ukazatele. Poskytuje tak komplexní obraz o schopnostech a možnostech klienta," vysvětluje lékař Pavel Maršálek z ústecké nemocnice. Ta je ještě s nemocnicemi v Táboře, Chomutově a Hradci Králové jedním z pracovišť, kde se tato metoda používá.

"Výsledky testů jsou vodítkem pro sociální pracovníky, kteří klientovi dále pomáhají s nalezením vhodné práce," dodává Maršálek. Testy se zaměřují například na motoriku, svalovou sílu nebo koncentraci postiženého člověka.

Metoda Isernhagen Work System FCE byla vyvinuta koncem 80. let v USA, v současnosti ji používají na mnoha rehabilitačních pracovištích v Evropě. Pomáhá při integraci zvláště těm zdravotně postiženým, kteří nemají žádné nebo jen základní vzdělání a dlouhodobě nemohou najít práci. Samotná metoda spolu s licencí k jejímu používání a zaškolením odborných pracovníků stojí 9500 dolarů (asi 165 tisíc korun). V České republice je tato metoda zaváděna v rámci projektu Rehabilitace Aktivace Práce EQUAL, který je spolufinancován z rozpočtu a z Evropského sociálního fondu EU.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama