Nová metoda chirurgické léčby inkontinence

České pacientky mohou využít novou operační metodu léčby samovolného úniku moči. Pochází z USA a ve srovnání s dosud používanými postupy používá pouze krátkou polypropylenovou pásku ke stabilizaci močové roury. Celý operační výkon, který provádí Gynekologicko-porodnická klinika 1. Lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice, trvá zhruba 15 minut a představuje pro pacientky minimální zátěž. Hospitalizace trvá den či dva a úspěšnost zákroků se pohybuje přibližně mezi 85 až 95 procenty. Novinářům to řekl přednosta kliniky Alois Martan.

První takový zákrok provedl Martan loni v září a dosud bylo operováno 42 žen. Na klinice se s novou metodou seznámilo již 25 českých lékařů a řada jejich evropských kolegů.


Podle Martana inkontinence trápí třetinu žen, ale jen polovina z nich se svým problémem svěří lékaři. Existují dva typy úniku moči. Při stresové inkontinenci, kterou lze léčit chirurgicky, dochází k úniku moči v okamžiku zvýšeného nitrobřišního tlaku, například při kašli či poskoku. Urgentní inkontinence nutí ženu navštěvovat toaletu velmi často a dochází i k úniku moči. Urgentní inkontinence se léčí farmakologicky a operace by problémy ženy mohla ještě zhoršit. Proto je důležitá dobrá diagnostika ve specializovaných centrech.


První operace s použitím podpůrných pásek byly zavedeny před 12 roky a byly spojeny s řadou komplikací způsobených zejména tím, že se zaváděly za stydkou kost, kam lékař neviděl. Postupně se pásky zmenšily a zavádějí se z jiného místa.


Na klinice 1. Lékařské fakulty "U Apolináře" se loni uskutečnilo zhruba 160 operací, při nichž byly zavedeny podpůrné pásky, a další přibližně dvě stovky operací, které inkontinenci řešily jiným způsobem. Ročně se v ČR podrobí operaci po inkontinenci různými metodami 3500 žen.


Příčinou stresové inkontinence může být porucha podpůrného mechanismu močové roury a změny v její struktuře, které nastávají po porodu velkého dítěte, při porodu kleštěmi, při těžké fyzické práci. Na rozvoji poruchy se podílí změny hormonální hladiny v přechod. Prevencí jsou cviky svalů pánevního dna.


Martan uvedl, že muži mají problémy s inkontinencí méně často. Do potíží se dostávají zejména po operaci prostaty.


Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (18)

 • Obrázek uživatele Anonym
  Anonym (anonym)

  Jsem půl roku po zavedení TVT pásky a jsem spokojená. Mohu poskakovat, kašlat i nosit předměty. Mám ale malý problém - sex. Chce to trpělivého partnera.

  Bře 26, 2007
 • Obrázek uživatele vally
  vally (anonym)

  Mám taky problém se stresovou inkontinenci a byla mi navržena klas.chir.léčba(čeho se však trochu bojím a radeji bych tu pásku)- jestli je to možné prosím popište mi jak se to delá a pocity v prvních dnech...a ješte neco taky si myslím,že ta páska musí rušiť pri sexu,jaký je to pocit?

  Kvě 01, 2007
 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Už rok mě trápí inkontinence,je mi 17let,urolog nic nezjistil,dává mi prá訚ky,které,ale nepomáhají a je to čím dál horší,myslím,že mě trápí oba druhy inkontinence,co mám dělat,kam zajít??Prosím poradte,už se mi ani nechce žít,je to stašný..

  Kvě 06, 2007
 • Obrázek uživatele Ludmila
  Ludmila (anonym)

  Dobry den,me zkusenosti s TVT paskou jsou pouze nagativni.Byla mi zavedena asymetricky a uz dva roky mam kazdodenni bolesti.Chtela bych se zeptat,jestli ma nekdo podobnou zkusenost a vi o nejakem pracovisti,kde by mi ji mohli odstranit?Dekuji

  Kvě 22, 2007
 • Obrázek uživatele eva
  eva (anonym)

  tvt paska my byla zavedena pred 3 mesici a jsem moc spokojena

  Led 08, 2008
 • Obrázek uživatele eva
  eva (anonym)

  tvt paska my byla zavedena pred 3 mesici a jsem moc spokojena

  Led 08, 2008
 • Obrázek uživatele zdena
  zdena (anonym)

  Jak vadí při sexu?

  Led 12, 2009
 • Obrázek uživatele admin
  admin (anonym)

  http://enureza-inkontinence-pomocovani.webgarden.cz/

  Bře 28, 2009
 • Obrázek uživatele Anous
  Anous (anonym)

  Já občas trpím inkontinenecí ale bojím se jít k lékaři, neznáte něco na prevenci?

  Kvě 16, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  http://www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/kulicky-pro-panevni-dno/kulicky-luna.html

  Črv 09, 2009
 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  Jsem půl roku po zavedení...Zajímalo by mě, k jakým obtížím dochází při sexu. Dále bych se chtěla zeptat na bolestivost po operaci. Děkuji.

  Říj 27, 2010
 • Obrázek uživatele Milena
  Milena (anonym)

  I tak by sis měla k němu zajít, pro jistotu.. Já jsem zašla užívat přírodní Elison, který jsme si objednala telefonicky,k takže žádné trápení a vysvětlování v lékárně.. Jsem s ním spokojená, zlepšilo se mi snad vše a o úniku moči a hledání wc všude, kde jsem přišla ani nemluvím!

  Dub 06, 2013
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Děkuji za radu Mili. Taky jsem si ho objednala a ikdyž ho beru jen chvilku, tak vidím pokroky!! Navíc už nemám tendenti chodi a hledat po marketech záchod, takže moc děkuji.

  Dub 26, 2013
 • Obrázek uživatele Kapicka7
  Kapicka7 (anonym)

  Já občas trpím...Asi nejúčinnější prevence, pokud nemáte nějaké jiné vážnější problémy, je poctivě cvičit cviky pánevního dna. Ale opravdu poctivě :-) On se do toho člověk musí dokopat, ale stojí to za to :-) Já po dvou dětech radši cvičím více, hlavně na míči, cviky mi poradila kámoška na stránkách Moliklubu a objednala jsem si i DVD s cviky, které zasílají zdarma! http://www.moliklub.cz/home-cz/dvd-s-cviky-pro-posileni-svalu-panevniho-dna Kámoška to bohužel trochu zanedbala a už musí nosit vložky, má právě oblíbené od Molimedu.

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele elilly
  elilly (anonym)

  Už rok mě trápí...Ahoj, pokial ti urolog nic nezistil, a Ty problem stale mas - zasla by som za inym specialistom .. skus cvicit, mne pomohli cviky, myslim ze ich tu uz niekto spominal z DVD od Moliklubu .. medzicasom mozes riesit problem vlozkami (vzorky poslu zdarma) a naozaj by som zasla za inym lekarom, ktory Ti poradi. Drzim palce

  Kvě 07, 2013
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Dobrý den, byla mi zavedena TOT páska a pár dní od operace mám stále problém s doběhnutím na záchod, ukapává mi moč a mám nucení. Pacientky, které byly v nemocnici tyto problémy, už po operaci neměly. Může se stát , že spíše i po měsíci, když páska zaroste mohu mít tyto problémy i v lehčí míře? Zarazilo mě, že na pokoji pacientky, už tento problém neměly. Děkuji za informaci.

  Kvě 25, 2013
 • Obrázek uživatele jalicho
  jalicho (anonym)

  Dobrý den, byla mi zavedena...Měla a mám stejný problém a je to tím, že mám kombinaci stresové a urgentní inkontinence (bývá to časté). Páska vyřešila 100% jen stresovou, ale ne urgentní. Ta se však dá upravit pomocí prášků. Mě pomáhá Vesicare. Vždy je něco za něco. Díky pásce jsem suchá,ale na druhé straně, mám občas tlak v podbřišku, poměrně časté záněty močových cest, bolestivý sex. Není to však nic strašného s čím by se nedalo poradit. Únik moče se však zastavit nedá a s postupem věku je to stále horší.

  Srp 04, 2013
 • Obrázek uživatele Mila
  Mila (anonym)

  ja bych take do sebe rezat nenechala.Davam si velke latkove plinky a celoigelitove kalhotky.Nekdy to stihnu,nekdy ne,ale nikdo nic neuvidi.A o tom to je...

  Feb 12, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama