Nošení roušky venku v zimě může vést k nachlazení

Zakrytím obličeje se člověk může vystavit riziku nachlazení. Stává se to proto, že při každém výdechu uvolňuje lidské tělo proud teplého vzduchu, ve kterém jsou přítomny mikroskopické kapičky vody nebo slin. Tyto kapičky zadržené v roušce za mrazů rychle krystalizují. Dýchání přes ledovou vrstvu může způsobit nachlazení a další onemocnění respiračního traktu.

Pokud jsou vaše ústa a nos zakryty rouškou, pak se veškerá vydechovaná vlhkost usadí na vnitřní straně ochranné roušky (pokud rouška není ze speciálního materiálu, který odvádí vlhkost) a vytvoří teplou a vlhkou vrstvu.

Když jdete ven, kde je teplota nižší než 0 °C, vlhkost usazená na vnitřní straně roušky krystalizuje pod vlivem vnějšího chladu poměrně rychle v ledové krystalky.

Poté vdechnete mikroskopické krystaly ledu, čímž riskujete, že onemocníte, protože vaše dýchací cesty mohou být chladné a oslabovat vaši celkovou imunitu.

Z tohoto důvodu lékaři nedoporučují ani zakrývat dětskou tvář šálou během zimních procházek, bez ohledu na to, že je venku zima.

Další rizika plynou z rychlého zvlhnutí a neúčinnosti roušky v důsledku sychravého počasí, mlhy, deště či sněžení.

Venku by neměl být problém dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních lidí (minimálně 1-2metry). Kapénky též při vyšší vlhkosti vzduchu rychleji klesají k zemi.

Zdroj: https://medium.com/@nyamasensei/the-dangers-of-wearing-a-protective-medi...

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Paros
  Paros (anonym)

  mám opačnou zkušenost. zakrytí pusy zabraňuje tkáním prochladnout. jinak začnou vymrzat rty, brada, čelist. když začne chládnout jazyk, je už zle. tou dobou už kůži na bradě obvykle vůbec necítím. a nadechnout se v takové chvíli příliš rychle... a příštích pár týdnů mě budou pálit plíce. rouška proces promrzání zpomalí a rozhodně mi zabrání dobíhat na autobus. (a pokud je hozená "na půl žerdi" chrání krk)

  Říj 19, 2020
 • Obrázek uživatele Poznámka
  Poznámka (anonym)

  Tak ono to bude individuální. Mě rouška hned způsobuje rýmu a v zimě dost šílenou ještě kašel a šíleně blbě mi je i bez zimy. Měl byl to každý nosit podle potřeb a ne to nakazovat všem.

  Říj 19, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Kdyby nošení roušek bylo dobrovolné, tak se na to každý vystolicuje. Takhle může vláda tvrdit, že něco dělá "pro lidi" a ještě má z toho peníze za pokuty od těch, kterým se to nelíbí.

  Říj 20, 2020
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Aha, tak vy uz jste covid mel asi loni ze....proc jste to nenahlasil když jste roušku nosil i loni a věděl jste ze mate covid?????letosni podzim a zima teprve bude v cele parade... Šála me vždy chránila krk i usta a nemrzlo mi vse, zadnou rymu z toho nemam a to mam celorocne ucpany nos z alergii a jsem tezky astmatik.Naopak mam bavlnenou ta se mi dobre nosi a pres to ještě zdravotni.A na jaře i proti pylu me ochranila... za me super

  Říj 22, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Presne, kazdy to ma jinak. Ja tez zacinam mit problem se zdravim. Ano kdyz clovek jde k lekari, na nakup, do toho autobusu,nebo proti pilu atd. pochopim,na tu chvili to ochrani. Ale nosit to 8 hodin nebo 12 hodin v kuse praci a jeste po obchode...neni divu, kdyz ty kapenky, ktere mame vydechnout, vdechujeme zpet delaji problem.

  Led 31, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama