Reklama

Nošení roušek a svalové potíže s tím spojené

Roušky nosíme v tomto roce již několik měsíců. Ne každý však snáší povinné zakrytí úst a nosu dobře. Přibývá svalových napětí, migrén a bolestí krční páteře. Z čeho tyto problémy plynou a jak jim předcházet?

1. BOLESTI HLAVY A KRKU

„Dlouhodobé nošení roušek a respirátorů má bohužel i svá fyziologická negativa. Lidé, kteří mají ústa a nos zakryté celý den, se často potýkají s vysokým napětím svalů v oblasti šíje, záhlaví, ucha, žvýkacích a polykacích svalů, což má za následek bolesti hlavy a krční páteře. Především lidem, kteří běžně trpí migrénami, způsobuje tlak gumiček za ušima nebo po obvodu hlavy a šíje častější a intenzivnější nepříjemné stavy, a to i v případě, že mají roušku jen volně nasazenou,“ upozornila hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Rouška či respirátor fungují efektivně právě tehdy, používají-li se správně – a to znamená mimo jiné, aby dobře přilnuly k obličeji a těsně obepnuly nos a lícní kosti. „Pak však vyvolávají souvislý tlak na obličej, svaly lebky a záhlaví, který může přecházet až do migrén. To postihuje v první řadě zdravotníky a lidi v bezpečnostních složkách, kteří jsou vedeni k pečlivé ochraně obličeje respirátory typu FFP2 nebo FFP3. Běžná veřejnost nosí respirátory volněji, což snižuje jejich účinnost,“ dodala fyzioterapeutka.

2. ZVÝŠENÁ CITLIVOST UŠÍ

Reklama

Roušky s gumičkami za uši jsou mezi Čechy hojně rozšířené, existuje ale velká skupina lidí, kteří je nesnesou. „Na uších a v jejich okolí je plno nervových zakončení a akupunkturních bodů, které ovlivňují chování celého těla. Jakýkoli dotek v oblasti ucha je mnoha lidem nepříjemný a vyvolává spontánní sevření nejen okolních svalů. Rouška za uši může být zapovězena pacientům po plastické operaci ucha, ale nehodí se ani pro menší děti, kterým se ještě vyvíjí chrupavka ucha a souvislý tah gumiček může jejich uši formovat do tvaru ‚odstávání‘. Koneckonců chrupavka ucha a nosu roste neustále a může kdykoli měnit svůj tvar – její růst není v průběhu života jedince nikdy ukončen,“ popsala Iva Bílková.

3. ŠPATNÉ POHYBOVÉ STEREOTYPY

Kvůli mnoha nervovým zakončením za uchem je podle fyzioterapeutky lépe používat roušku s gumičkami za uši na krátké časové úseky – do dopravních prostředků nebo na nákup. Do zaměstnání a na delší dobu jsou vhodnější roušky na zavazování přes hlavu. „Každé zakrytí obličeje rouškou či štítem navíc snižuje úhel pohledu a nutí nás zapojovat pohyby hlavy a krku místo očí. Omezuje nás v předklonu hlavy, kterou raději vysouváme bradou vpřed, čímž opět neúměrně zatěžujeme páteř. Pokud má někdo brýle, kvůli proudění vydechovaného vzduchu směrem nad roušku se skla brýlí zamlžují a dotyčný má opět potřebu sledovat svou práci náhradním náklonem nebo předsunem hlavy,“ vyjmenovala fyzioterapeutka.

4. MĚLKÉ DÝCHÁNÍ

Správné dýchání je důležitou součástí našeho zdraví. V roušce se ovšem nedá nadechnout ani vydechnout dostatečně. To ubírá na přirozeném posilování středu těla a ještě víc přidává na svalových dysbalancích.Mnoho bolestí, které se dnes objevují, pramení ze stresu, z napětí svalů, které nošení roušek ještě umocňuje. Proto mohu jen doporučit dlouhé procházky v parku, v lese, spolu s blízkými členy rodiny, kdy je možné roušku sejmout, dýchat čerstvý vzduch a soustředit se na hluboký nádech i výdech, při kterém se krásně napřímí celá páteř. Chůze je zdravý pohyb, který posílí imunitní systém, uvolní namáhané svaly a podpoří správnou funkci vnitřních orgánů, to vše je ideální cesta k pevnému zdraví,“ poukázala Iva Bílková.

Na otázku redakce, zda může mít dlouhodobé mělké dýchání negativní vliv na zdraví, fyzioterapeutka Iva Balíková odpověděla:

"Obecně je těžké něco říkat "dlouhodobě", když žádné dlouhodobé studie na nošení roušek nejsou. Můžeme jen vytvářet hypotézy na základě selského rozumu a znalosti, jak reagují tkáně, když na ně působí nějaké fyzikální síly.  Samozřejmě mělké dýchání zhoršuje výměnu plynů v plicích (výměna 02 a CO2). Nedochází k využití všech plicních sklípků což vede k:
  • nedostatečné saturaci krve kyslíkem - méně kyslíku pro činnost mozku a pro svaly - horší koncentrace, opět bolest hlavy, ... ve svalech se budou rychleji množit katabolity tedy nejznámější kyselina mléčná a vnikne bolest svalů. Teoreticky při vysoké hladině "laktátu" (kys. mléčné) vzniká svalová horečka, což je horečka třeba 38° C, ale samozřejmě nevirového původu. Prostě až játra laktát zpracují a ledviny vyloučí, tak horečka opadne. Bavíme se o cca 3 dnech.
  • tím, že se dostatečně neventilují plíce, dochází k živné půdě pro množení bakterií a virů v plicích a může dojít k plicním nemocem typu zápal plic (Představme si, že plíce jsou jako pokoj. Pokud není větraný, vzduch je časem zatuchlý, vlhký a smrdí... Plíce potřebují větrat. Proto staří lidé, obzvlášť ti ležící, trpí a dost často umírají na plicní záněty...Jejich bránice a dechové svaly nejsou tak silné, jak by měly být...)"

Cvik pro kompenzaci svalového napětí z nošení roušek:

Položte se na záda. Přiložte si ruce dlaněmi na okolí uší tak, že máte ucho mezi ukazováčkem a prostředníčkem. Silně zatlačte proti lebce. Pomocí krouživých pohybů dlaní posouvejte celou kůži a svaly hlavy po lebce. V místě, kde ucítíte lehký odpor, se zastavte a provádějte menší intenzivnější kroužky. Video cviku

Zdroj: FYZIOklinika

Reklama

Komentáře

Magda (Pá, 20. 11. 2020 - 08:11)
A to chceme, aby děti v rouškách seděly několik hodin denně a učily se? Mozek potřebuje co nejvíce kyslíku, aby mohl efektivně pracovat. Proč má děti bolet hlava či proč si mají ničit krční páteř a plíce? Je dobré doporučení, aby člověk chodil na procházky do přírody, ale kdy mají děti chodit do ven, když domu přijdou třeba až ve čtyři hodiny, kdy už je tma. Se školou chodí ven bohužel taky v roušce :-(
! (Pá, 20. 11. 2020 - 08:11)
Proti nedostatku kyslíku vymyslelo ministerstvo geniální řešení: větrat
zdenda (Pá, 20. 11. 2020 - 14:11)
Menší zlo je rouška než nakažená rodina na ARO, nebo někde ve stanu .Přemýšlejte trochu....
zdenda (Pá, 20. 11. 2020 - 14:11)
Negativa co uvádíte jsou natolik malicherná oproti přínosu ochrany respirátorem, jen tímto vašim ,,moudrem,, oblbujete slabší část národa a způsobujete chaos a nepokoje. Když jste tak chytří jděte pomáhat do zdravotnictví a BEZ ROUŠEK !!!
Honza (Út, 24. 11. 2020 - 10:11)
Tak, že v nemocnici je riziko mnohem větší než na ulici či ve škole by snad mohl pochopit každý. Navíc pletete dohromady respirátory a roušky. Roušky poskytují zcela minimální ochranu a to, že stěžují dýchání, což se po čase může projevit různými nemocemi včetně nemocí vážných, snad musí být jasné též každému, kdo ji měl na nose někdy déle než 20 minut. A neargumentuje zvyklými chirurgy na klimatizovaném sterilním sále.
Věrka (So, 19. 12. 2020 - 18:12)
Honza: Ano, a ještě nehledě k tomu, že doktoři nosí úplně jiné roušky než jsou vyrobeny pro nás, "plebs" potřebný akorát na to, aby pracoval na ty vyvolené. A kdyby měl nějaký pan zdravotník i z toho potíže, tak má po ruce spousty prostředků, jak si od nich může sám, okamžitě a zadarmo pomoct.
Návštěvník (Pá, 20. 11. 2020 - 15:11)
Ale náhubek zabrání minimálně přenosu na člověka.Aby to mělo smysl tak by se musely nosit plynové masky a žádné roušky nebo respirátory.
Věrka (Pá, 20. 11. 2020 - 18:11)
Ano, aby po mně někdo mohl chtít, abych něco dělala, dodržovala, musel by ten požadaek mít hlavu a patu. A jeho respektování by mi muselo přinést víc užitku než škody. Jenom tupé hlavě, která by jen poučovala a sama nepřemýšlí, toto nedojde.
Ještě bych k tomu otrockému nošení roušek chtěla dodat, že pouhé větrání je málo na to, aby se tělo okysličilo takovou mírou, jak je pro zdraví nutné. Má-li navíc dítě ještě nasazenou roušku, je to trestuhodné nařízení, je to cílené ničení zdraví lidí už od nízkého věku. Každý laik ví, že nejhorší nemoci, např. ještě nedávno tolik! propagovaná rakovina (v současnosti nám zas tlučou do hlavy koronavirus), vznikají z překyselení organismu. A to vzniká jednak z nesprávné skladby jídelníčku, jednak následkem častých stresů , ale hlavně nedostatkem KYSLÍKU. Kde je ve vzduchu nejvíc kyslíku, za jakých okolností a jakým způsobem ho do organismu dostat co nejvíc, by měli všichni zdravotníci vědět. Je možné, že naši vědci, doktoři, mudr-plukovníci atd. tak zásadní věci neznají a nutí nás vědomě škodit vlastnímu zdraví? Však toto -"zdravotnictví" je dnes už tak "rozvinuté", že nenajdeme zdravého člověka! A dělá se vše pro to, aby se náhodou takový člověk neobjevil ! Chyťte se všichni za hlavu, kdo nesmyslná, nedůsledná, polovičatá, neprofesionální příkazy bezmyšlenkovitě obhajujete!! Je přímo trestuhodné, co s námi zkoušejí!
M. (So, 21. 11. 2020 - 10:11)
Povinnost plosneho noseni rousek nevymysleli doktori. Mnoho doktoru s tim nesouhlasi. Pocatek propagace noseni rousek hledejte mezi datovymi analytiky, marketery, youtubery a pod. Noseni rousek ve zdravotnictvi je uplne neco jineho nez noseni rousek beznou populaci na verejnosti.
zdenda (Ne, 22. 11. 2020 - 17:11)
Opatření která se nařizují fungují v celém světě, a jsou prozatím jedinou možnou ochranou proti nekontrolovatelnému šíření infekce a následného utrpení a smrti 3 procent lidstva. TÝKÁ SE TO I VÁS A VAŠICH PŘÁTEL A RODINY. Konec opatření přinese až vakcina. Pokud jí nevěříte , váš problém. Přeji pevné zdraví.
Návštěvník (Ne, 22. 11. 2020 - 18:11)
Hlavně aby tě ten optimismus dlouho vydržel protože tahle pandemie je jen malá ochutnávka toho co nás ještě postihne,mnohem agresivnější a smrtelnější nemoci.
Tomáš (Út, 24. 11. 2020 - 11:11)
Tak roušky povinně nosí ve všech zemích, které jsou v počtu nakažených a zemřelých na milion obyvatel před námi. Naopak v takovém Švédsku počty nakažených a zemřelých stagnují. Dánsko, kde též nikdy nebyla povinnost nosit roušky je na tom 100 x lépe než my. Vše si ověřte - https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries Ano jsou tam opatření jako zákaz hromadných akcí, dodržuje se rozestup, ale fanatické nošení roušek jako u nás tam neni. To, že na jaře jsme to zvládli nebylo kvůli rouškám, ale kvůli uzavření všeho. Když se lidi nebudou potkávat, tak se samozřejmě mezi nimi nebude virus šířit. Ale dá se žít a pracovat bez potkávání?
zdenda (Út, 24. 11. 2020 - 21:11)
Pokud by lidi nebyli horší než dobytek a kolem sebe nechrchlali , víc větrali v MHD atp., jsou roušky zbytečné, také nevěřím že mně ochrání, na to mám respirátor ffp3, Bohužel se o nás stát nepostaral, kvalitní respirátor je obtížně dostupný , Všude jen chaos a dezinformace.
Návštěvník (St, 25. 11. 2020 - 09:11)
Kup si třeba plynovou masku s chobotem . Hledej v army , Klimafil Praha, Takos.cz, filtry musíš měnit. Věrka asi nebude chtít pro své dítě.... maska plynová dětská s chobotem civilní typ i když je oranžová....
zdenda (St, 25. 11. 2020 - 17:11)
Pokud neuznáváš základy hygieny, lituji tě a tvoje okolí.
Věrka (So, 19. 12. 2020 - 18:12)
Zdenda: vzhledem k Vaší (dle vyjadřování) tušené inteligenci bych se divila, že právě VY byste řádně neověřené vakcíně-rychlokvašce věřil/a? Já jí tedy nevěřím. Problém by byl, kdybych se tímto čímsi nechala naočkovat a svoje doposud pevné zdraví si poničila. To stejně tak jako sobě nepřeji rodině, přátelům ani komukoliv jinému. Ať se tím naočkují ti, co si vůbec něco takového nám dovolují doporučovat. Jsou to neodpovědní diletanti, kteří pro svoje zviditelnění a mamon udělají úplně všecko.
cynic (St, 25. 11. 2020 - 09:11)
Věrka napsala ................ je to cílené ničení zdraví lidí už od nízkého věku.............ach jo Věrko - kde žiješ? V kapitalismu. Na čem chceš vydělávat? Farmaceutické výrobky, léčiva, zdravotnické potřeby..................ničení zdraví lidí už od nízkého věku.......je to opravdu pro ekonomický růst nutné
zdenda (Ne, 22. 11. 2020 - 17:11)
Respirátor je zcela běžnou součástí života různých národů, nikdo je nemusí nutit ,jsou totiž ohleduplní k ostatním, našinec je sobec který není schopen se trochu omezit a ještě se vymlouvá pomocí dezinformací.
cynic (St, 25. 11. 2020 - 09:11)
zdenda...........Respirátor je zcela běžnou součástí života různých národů..............můžeš napsat kterých různých národů
zdenda (St, 25. 11. 2020 - 17:11)
např asiatů, japonců atd.
Návštěvník (Čt, 26. 11. 2020 - 12:11)
můžeš napsat odkaz.
zdenda (Po, 23. 11. 2020 - 10:11)
Lepší optimismus , než tvoje nesmyslné pohledy do budoucnosti. Co bude neví nikdo, tak neoblbuj.
Návštěvník (Po, 23. 11. 2020 - 10:11)
Co se bude dít je jasný už z nynější pandemie,kdo si myslí že to tím končí tak je naivní.
Návštěvník (Čt, 26. 11. 2020 - 12:11)
Nerozumím větě ............Pokud neuznáváš základy hygieny, lituji tě a tvoje okolí...............Jak to myslíš? Jsi přesvědčen, že k základům hygieny chodit mezi lidi s respirátorem ? Vyrábíš snad respirátory a chceš si zajistit odbyt? Já masku masku s chobotem nenosím , i když samozřejmě není problém tuto si masku koupit. Novou, nepoužitou.
Edita (Čt, 2. 12. 2021 - 18:12)
Nejlepší jsou respirátory prozdravotniky
Reklama