Reklama

Na smrt nemocní měli mít právo umírat doma

Podle hlavního britského vládního experta na rakovinová onemocnění Mika Richardse by lidé v závěrečném stádiu nemoci měli mít možnost umírat doma. Jedna z britských charitativních organizací Marie Curie Cancer Care dnes uvedla, že v rámci jejího projektu se podíl nemocných, kteří chtěli a mohli skonat doma, zvýšil za dva roky ze 17 procent na 41.

Výsledky britského zkušebního projektu podle Richardse a ředitele zmíněné charitativní organizace Thomase Hughese-Halleta ukazují, že by to bylo možno zajistit, aniž by státní zdravotní služba NHS musela platit výrazně vyšší výdaje. Podle Richardse by se zatím omezený program této organizace mohl rozšířit na celou Británii za asi dva miliony liber (80 milionů korun) ročně. Nadace poskytuje tyto služby v Lincolnshire, Leedsu, Tayside a připravuje podobný projekt pro jihozápadní Londýn.


Mít možnost zemřít doma si podle Hughese-Halleta přejí sami těžce nemocní, kteří podle výzkumu jen ve čtyřech procentech chtějí strávit své poslední chvíle v nemocnici, zatímco ve skutečnosti to postihuje 47 procent lidí v závěrečném stádiu nemoci. Stejná data uvádějí, že 64 procent terminálně nemocných chce skonat doma, ale jen čtvrtina z nich tam zemře. 


Hughes-Hallet řekl listu The Guardian, že lékaři se podle něj často mylně domnívají, že lidé nechtějí umírat doma. "Klíčem k tomu, co jsme udělali, bylo, že jsme se pacientů zeptali, kde chtějí zemřít," uvedl v rozhovoru v BBC. "To by se mohlo zdát jako jasné, ale nestává se to často." 


Podle něj pak 85 procent z těch, kteří byli dotázáni, bylo skutečně z nemocnice propuštěno. Druhým klíčovým bodem bylo zabránit zbytečnému opětovnému převozu do nemocnice, o což se stará speciální tým. 


Program není vhodný pro všechny pacienty. V první řadě musejí mít nemocní někoho, kdo je ochoten se o ně starat. Musejí také mít vhodný byt nebo dům. V rámci projektu má nemocný zdravotní sestru, která slouží jako spojka mezi ním, nemocnicí a sociálními službami. Vedle toho je připraven tým rychlé reakce, který k nemocnému v případě potřeby přijede místo obvyklé sanitky, čímž se vyhne opětnému převozu do nemocnice. 


Richards v rozhovoru pro stanici BBC řekl, že výsledky Marie Curie Cancer Care budou zahrnuty do připravovaného vládního dokumentu o péči o umírající. Konečné rozhodnutí o tom, jakou péči budou poskytovat, ale bude na místních organizacích NHS a jejich financích. 


"Pokud vůbec, tak by asi NHS ušetřila," soudí Richards. V hrabství Lincolnshire, kde se nyní tento projekt zkouší, se skutečně výdaje na péči o pacienty v závěrečném stádiu nemoci zmenšily o osm procent. 


Češi a Češky nejčastěji umírají v nemocnicích a léčebných ústavech. V prvním pololetí roku 2007 to bylo 69 procent zemřelých. Doma umírá jen 16 procent lidí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Jiří Majstr - ĆTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Lucík (Čt, 2. 1. 2014 - 23:01)
To poslední co jsme mohly ještě pro našeho milovaného tatínka udělat- bylo vzít si jej z nemocnice domů. Sestra zajistila službu, která nám pomáhala s péčí až domů a starali jsme se o něj do jeho odchodu - maminka, setra, švagr, já a můj muž. A nikdy nebudeme litovat! Umřel obklopený naší velkou láskou doma, kde to měl rád. A to je krásný pocit přes všechnu tu bolest! Nebylo to jednoduché, ale znovu a znovu by bylo naše rozhodnutí stejné! Byl to moc hodný človíček a tím málem jsme mu ještě naposledy mohli všichni dát najevo, jak moc pro nás znamenal!
Reklama