Neurologové v Plzni zjišťují epilepsii neinvazivní monitorací

Neurologové plzeňské fakultní nemocnice (FN) provedli za necelých deset let u 1000 pacientů takzvanou monitoraci. Pomocí EEG a dvou kamer se stoprocentní přesností diagnostikují epilepsii nebo jiné záchvatové stavy. Metoda pomáhá léčit epilepsii a lidé, kteří mají jiné záchvaty, nemusí dlouhodobě brát silné léky. ČTK to řekla vedoucí Centra pro léčbu epilepsie v Plzni Hana Vacovská.

Video-EEG monitorace je současný záznam bioelektrické aktivity mozku (EEG) a chování pacienta. Cílem vyšetření je zachytit typický záchvat, podrobně ho analyzovat a stanovit správnou diagnózu epilepsie nebo jiných záchvatů,“ řekl přednosta Neurologické kliniky FN Jiří Polívka. Díky kamerám se porovnává chování pacienta s elektroencefalografickým záznamem. Stejná pracoviště jsou v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci.

U epilepsie je třeba co nejpřesněji určit typ záchvatu a oblast mozku, v níž vzniká. Pomocí video-EEG sledování je možné také posoudit, zda nemocný užívá správné léky. Vyšetření trvá pět až sedm dní, u dětí do 24 hodin. Pacient má na hlavě elektrody a snímá se jeho chování videokamerou se zvukem. Záchvaty přicházejí většinou nepředvídatelně.

Nemocný má pokoj s maximálním pohodlím. Může přijímat návštěvy, pracovat na počítači a používat mobil. “Pokud cítí, že se blíží záchvat, zmáčkne tlačítko a přivolá laborantku. V průběhu monitorace zapisuje své potíže a pocity,“ řekl Polívka.

Monitorovací jednotka zajišťuje péči pro západní Čechy a částečně i pro Ústecký a Jihočeský kraj. Se záznamy jezdí specialisté do Centra pro léčbu epilepsie a epileptochirurgie do pražského Motola, kde je porovnávají se zobrazovacími vyšetřeními. “To přispívá k identifikaci epileptogenní zóny. Pokud se odstraní, tak se dá vyléčit až 60 procent lidí s epilepsií spánkového laloku,“ řekla Vacovská.

Epilepsie postihuje jedno procento dospělé populace, u dětí až tři procenta. Klinické projevy jsou velmi pestré a stanovení správné diagnózy není jednoduché. K základní léčbě se požívají farmaka, která ale asi u 30 procent pacientů nezabírají; navíc 20 až 30 procent nemocných má jak epileptické, tak neepileptické záchvaty jako kolapsy, srdeční arytmie, psychogenní záchvaty a podobně. “Metodou sledujeme člověka dlouhodobě a je větší pravděpodobnost záchytu záchvatu, protože EEG mezi záchvaty může být úplně normální i u pacientů s těžkou epilepsií,“ uvedla Vacovská.

Podle ní přibývá hlavně sekundárních epilepsií, protože se prodlužuje lidský věk. U starších lidí jsou cévně podmíněné, u mladších lidí hlavně po těžkých úrazech hlavy zaviněných například adrenalinovými sporty. Zatímco dříve přišel do centra člověk s prvním záchvatem jednou za měsíc, nyní je každý týden. Přibývá také sekundárních epilepsií u alkoholiků.

Lidé s epilepsií nesmí profesionálně řídit motorová vozidla, nesmí pracovat s ohněm, ve výškách a v noci.

Václav Prokš - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Sylva
    Sylva (anonym)

    Dobrý den. Před 17lety mi byl odoperovan nizkostupňový gliom. Epilepsie se celkem upravila na noční jen před obdobím menzes. Tet jsem se dostala do fáze ženského přechodu a objevili se u mne záchvaty během dne s tzv.aurou,že jsem si mohla vzít prášek a včas jej zastavit. Co víc mne trápí jsou bolesti hlavy v operovane str.,deprese,nedoslychavost,porušené periferní viděni. Myslela jsem si ,že mám s denními záchvaty vyhrano, že jsou kompenzovane a najednou velké zklamání.Na druhé straně jsem ráda že operace se celkem povedla a já žijí. Ikdyž ne tak jak jsem si představovala,ale jsem tady. Ja jsem tehdy byla na monitoring na Homolce,v Ostravě to tehdy nebylo a p.dr Vojtěch byl skvělý psycholog i odborník. Kdyby se dala řešit šetrně pooperační cysta byla bych ráda. Možná by bolesti ustaly. Přeji všem pevné zdraví. Sylva Ostrava

    Srp 29, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama