Netrapte se v zimě kašlem

K lékaři či lékárníkovi přivede řadu lidí na podzim a v zimě nejčastěji kašel, který je také hlavním důvodem návštěvy ordinace rodičů s dítětem. Mezi příčiny kašle patří lehké nachlazení. Kašel však může signalizovat i vážnější chorobu.

Nejprve suchý a dráždivý, později produktivní s vykašláváním hlenu - tyto dva typy se vám během nachlazení nejspíše nevyhnou, řekněme si, jak je poznat a jak na ně. 

Suchý kašel doprovází většinou první fázi respiračního onemocnění, je způsoben otokem a překrvením sliznice dýchacích cest, zhoršuje se zejména v teplém a suchém prostředí. Suchý kašel může být dráždivý i záchvatovitý a vyvolávat bolest na hrudníku. Pokud se dráždivý kašel vyskytuje dlouhodobě - tedy déle než osm týdnů, nepodceňujte to. Může se jednat o chronický kašel signalizující například alergii nebo také astma. S návštěvou lékaře proto neotálejte.  

K tlumení suchého kašle se používají antitusika, která prošla během posledních let významným vývojem. Dříve se vyráběla zejména antitusika kodeinová, dnes se k nim přidávají také nekodeinová. Nekodeinová antitusika na rozdíl od těch kodeinových neovlivňují peristaltiku, nenesou riziko vzniku závislosti, a ani netlumí dechové centrum.

V pozdější fázi onemocnění dýchacích cest se projevuje vlhký (produktivní) kašel, jeho příčinou jsou zejména viry a vyskytuje se nejen u klasického nachlazení, ale také u chřipky. Produktivní kašel usnadňuje odstranění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách, není dobré ho potlačovat, ale naopak podpořit vykašlávání, abyste se hlenu zbavili co nejdříve. Příznivě působí léky určené k usnadnění odkašlávání - mukolytika a také expektorancia, která podporují odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest (patří zde látky jako acetylcystein, carbocystein nebo ambroxol). Trvá-li kašel, únava a další příznaky nemoci déle než 10 dní, nevyčkávejte déle s návštěvou lékaře. 

A jak si ještě pomoci?

Rozhodně byste měli dbát na dostatečný pitný režim. Snažte se vyhýbat hlenotvorným potravinám, mezi které patří zejména mléčné výrobky. Z domácích  a “babských“ rad a receptů můžete vyzkoušet inhalaci vincentkou nebo bylinkové čaje  jako zázvorový čaj s citrónem. Pro jejich přípravu je vhodný zejména jitrocel pro odkašlávání nebo podběl, který uvolňuje hleny. Také tymián nebo-li penicilin chudých je nejen známým kořením, ale také významným pomocníkem při kašli a nachlazení. Je to zabiják baktérií, zbavuje tělo hlenů a křečí. Obsahuje také zinek, který stimuluje imunitní systém. Je taktéž vhodný pro přípravu čaje, můžete jej použít rovněž při inhalaci nebo jako kloktadlo. 

Otužovat se a zvyšovat imunitu

Viry způsobující onemocnění horních a dolních dýchacích cest se přenášejí kapénkovou infekcí a útočí především na ty z nás, kteří mají sníženou imunitu. Pokud jste vyčerpaní a unavení, je riziko, že podlehnete nemoci, mnohem vyšší. Základem odolnosti  je posilování celkové imunity organismu. V chřipkových obdobích se snažte stranit prostorům s velkou koncentrací lidí a zejména kuřáckým prostorům, protože i pasivní kouření negativně ovlivňuje imunitu dýchacího ústrojí. Myjte si ruce pravidelně několikrát denně a dopřejte si dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, vaší imunitu posílí také šetrné otužování.

Autor: Lucie Paseková

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Kašel mě každý rok hodně potrápil. Jsem na to náchylná. Já jsme si zkusila koupit Hlívu ústřičnou 800mg s rakytníkem. Užívám ji od září a jsem velmi mile překvapena, jak mi pomáhá a kašel mě letos ještě nepotrápil.

  Pro 28, 2012
 • Obrázek uživatele Na
  Na (anonym)

  kašel nám vždycky pomůže ambrobene,ditustat,stoptusin.

  Pro 29, 2012
 • Obrázek uživatele Zuzka
  Zuzka (anonym)

  kašel nám vždycky pomůže...Já zase beru stopkašel, je na oba druhy kašle, jak suchý tak vlhký, a může ho i můj syn, který má 4.roky a chutná mu!

  Led 08, 2013
 • Obrázek uživatele jajka
  jajka (anonym)

  v lékárně nám doporučili na oba kašle sirup jmenuje se stopkašel, a kašel ustopil, dočetla jsem se že je vhodný i pro diabetiky, tak ho koupím i babičce

  Dub 26, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama