Nesprávně provedená operace? Bez právníka to nepůjde.

Každý člověk vchází do nemocnice s přesvědčením, že obdrží nejlepší lékařskou péči a zbaví se veškerých bolestí a trápení pomocí profesionální zdravotní péče. Lékaři na operačním sále jsou jenom lidé a jako lidé dělají chyby. Bohužel, ať se nám to líbí nebo ne, poměrně často dochází na českých nemocničních sálech k závažným pochybením lékařů s následky velmi vážné újmy na zdraví.

Z hlediska vývoje rozhodovací praxe soudů se můžeme seznámit s mnoha případy, kdy zcela zdravý pacient, který podstoupil například banální operaci slepého střeva, je v důsledku pochybení lékařů doživotně odkázán na invalidní vozík. Klasický a známý seriál Nemocnice na kraji města je sice zajímavým příběhem z nemocničního prostředí, avšak zcela poukazuje na nesprávný přístup ošetřujícího lékaře k pacientovi. Vztah pacienta a lékaře musí být vyrovnaný a založen na kvalifikovaném informovaném souhlasu. Nechceme zahlcovat čtenáře zbytečnými právními informace, ale zákonná úprava v naší republice tuto povinnost informovaného souhlasu zakotvuje a je v soudních sporech plně vymáhána.

Jak ale postupovat v případě, že jsme přesvědčeni o nesprávně provedené operaci, kterou jsme my nebo naši blízcí podstoupili? V případě, že se bez znalosti platné právní úpravy pustíte do boje se zdravotnickým zařízením, příliš pochopení nečekejte. Z naší právní praxe jsou nám známy desítky případů, kdy v případě „reklamace“ operace a požadavku na odškodnění samotným pacientem dochází spíše ze strany lékařského personálu k osobním výpadům mimo etický rámec povolání lékaře, než-li poskytnutí pomoci a odškodnění.

Bez právního zastoupení se poškozený pacient řádného odškodnění nedomůže. Náhrada škody na zdraví a ochrana osobnosti patří k nejsložitějším právním disciplínám, kdy velká část právníků odmítá zastupovat poškozené pacienty z důvodu složitosti problematiky a případné délky soudního sporu. Říkáte si, jak mám tedy postupovat, když lékaři své pochybení odmítají a lokální právník odmítá převzít právní zastoupení? Důležité je neztrácet naději a bojovat, jelikož zdraví máme opravdu jen jedno a způsobená újma vyžaduje poskytnutí odškodnění v plné výši.

Požadovat poskytnutí vysoké zálohy a hrazení právního zastoupení formou vysokých odměn ještě v průběhu soudního řízení, v konečném důsledku v řádech desetitisíců je pro poškozeného, kterému byly narušeny sociální, rodinné a pracovní vazby nemyslitelné. Poškozený by neměl zbytky sil a peněžních prostředků věnovat soudnímu sporu s nejistým výsledkem. Vhodným právním zástupcem je advokát, který přijme právní zastoupení formou podílové odměny, která se pohybuje v rozmezí od 10 % - 25 % z vymožené částky. Advokát je takto motivován k získání co nejvyššího odškodnění, což vyžaduje precizní znalost problematiky náhrady škody na zdraví a ochrany osobnosti. V případě neúspěchu tak advokát nic nezíská a je tedy již na počátku převzetí případu motivován k provedení relevantního zhodnocení šance na úspěch. Důležité je rovněž znát, že v případech soudních sporů o náhradu škody na zdraví se nehradí soudní poplatek.

V následujících článcích Vás seznámíme se základy právní problematiky náhrady škody na zdraví a ochrany osobnosti, zaměříme se na některé případy, které byly projednávány českými soudy a stanovíme, jaké práva mají pozůstalí v případě smrti pacienta ve zdravotnickém zařízení.

Mgr. Petr Budzinski, partner
KLB Legal, advokátní kancelář

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Hyeny hledají obživu.

  Srp 06, 2013
 • Obrázek uživatele není doktor jako doktor
  není doktor jak... (anonym)

  copak, doktor co pochybil se ozval?

  Srp 07, 2013
 • Obrázek uživatele MRAZKOVA
  MRAZKOVA (anonym)

  DOBRY DEN V ROCE 2000 BYLAMOJE MAMINKANA LDN MOTOL LEKARKA PRIREHABILITACINA CHODBE LDN MI NAHLE POSEOPTALA VASE MAMINKA MANA RTG TECKU NA SNIMKU PLIC RIKAM JE VELKA KURACKAMA PRESTAT MA NADOR KOLIK ZIVOTABZASEPTALA AT KOURI DAL4 ROKY TENTO ROZHOVORBYL SNAD VTIP ZADNE DALSI VYSETRENI NIC....... POUZE JAKASI TECKA LEKARSKE DALSIZPRAVY Z LDN ZDRAVA ZA 4 ROKYMAMINKA PODSTOUPILA SONDUDO ZLUCNIKU a prekvapeni NADOR NA PLICICH VELKYKONCICI UMRTIM MAMINKY ZASLA JSEM DO LDN PROC JSTE TO NEUVEDLI DO ZPRAVY ODPOVED DOKAZTE NAM TO AATO NEMLUVIMO TO ZEPOZADOVALI 60 000JINAJ ZE MAMINKU VYHODI NA ULICI NENECHALA JSEMSE VYDIRAD A TAK LECBA NEBYLA DODNES SE NMOHU S TOHO VZPAMATOVAT BOJIM SE LEKARU MRAZKOVA

  Říj 21, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama