Reklama

Nervové bolesti - neuralgie

Nervový záchvat začne většinou náhle a stupňuje se rychle až k dramatické vznětlivosti. Bolest je místně ohraničena (v rozsahu působnosti patřičného nervu), ale nesoustřeďuje se na určitý orgán. Nejčastější neuralgie je neuralgie trojklaného nervu, při které dochází k bolestem v jedné polovině obličeje. Často je omezena zraková schopnost.

Nervové bolesti mohou vzniknout drážděním nebo poškozením nervu, mohou je vyvolat infekce, chirurgický zákrok (například tzv. fantomové bolesti po amputaci končetin), výhřez meziobratlové ploténky, nebo poruchy látkové výměny. Často ale zůstává příčina nervových bolestí neznámá.

Vedle neuralgie trojklaného nervu se počítá k zánětům nervů i pásový opar. Vyvolává ho virus planých neštovic, který může dřímat desetiletí v nervových kořenech kmene mozkového a míchy, až využije imunitního oslabení a rozšíří se po nervových drahách. Způsobuje to ostré bolesti a často pásovou vyrážku na kůži podél napadených nervových drah. Pásový opar se vyskytuje nejvíce v oblasti horní poloviny těla, někdy na čele nad očima.

Co při nervových bolestech pomáhá

Vitaminy B

Kombinace vitaminů B má určitou tradici v léčení bolesti. Za prvé proto, že silné bolesti souvisejí se zvýšenou činností nervů a tím i s vyšší potřebou vitaminu B. Za druhé proto, že některé z těchto vitaminů, především pyridoxin, působí ve větších dávkách jako lék. Podle jedné německé studie zmírnil preparát vitaminu B1, B6 a B12 bolesti neurologickým pacientům. Musíme ale zdůraznit: nasazení vysokých dávek vitaminů patří jen do rukou lékaře. Změna stravy na zvýšení obsahu vitaminu B nemá pravděpodobně žádný efekt, pokud se současně nepodávají nezbytné dávky léků.

Reklama

Magnézium (hořčík)

Předráždění nervů při neuralgii ustupuje tak, že určitý receptor A-methyl-D-aspartat přenáší více signálů než nervům prospívá. O magnéziu víme, že může tento receptor blokovat, a nervové provazce tím dostanou šanci najít klid. Zkuste kúru s tabletami magnézium lacticum z lékárny. Dbejte také na potraviny, které obsahují dostatek magnézia. Jezte denně 2 kávové lžičky mléčného cukru, protože ten zlepšuje trávení magnézia. Zredukujte příjem živočišných tuků, protože ty zase zhoršují magnéziovou bilanci.
Přemýšlejte! Čím více vápníku se do těla dostane, tím je větší spotřeba magnézia. To by si měli uvědomit ti, kteří jedí mnoho sýra a samozřejmě také ti, kteří užívají vápníkové preparáty.

Zajímavosti

Neuralgie připravují pacientům silné bolesti a to vede k vyšší spotřebě prostředků, které bolest tiší. Běžně dostupné prostředky proti bolestem však působí někdy mnohem pomaleji, než je doba trvání bolesti.

Třezalkový olej je bohužel dávno zapomenutý léčivý prostředek při nervových bolestech. Namažte si jím několikrát denně postižená bolestivá místa (koupíte jej v lékárnách). Pozor! Namazaná místa chraňte před sluncem, vzniká nebezpečí fotoreakce, tzn. mohou se objevit vyrážky či svěděni.

Naše rady

 • Snižte spotřebu masa, jezte také méně sýra a ryb.
 • Posypávejte si pokrmy pšeničnými klíčky (je v nich hodně magnézia).
 • Hormonální antikoncepce odnímá tělu vitaminy B. Pořiďte si jinou antikoncepci.
 • Užívejte dle návodu magnéziové tablety, nejlépe magnézium lacticum. Když bolesti ustoupí, dávkování můžete snížit. Kúra by měla trvat nejméně 12 týdnů, aby se naplnily zásoby magnézia.
 • Pokud budete užívat magnéziový přípravek bez přídavku mléčného cukru, snězte denně 2 čajové lžičky mléčného cukru nebo 2 kelímky jogurtu nebo kefíru.


  Zdroj: Jorg Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computerpress
 • Reklama

  Komentáře

  Reklama