Nepoužité léky se mají vracet do lékárny

Průzkum, který realizovala společnost STEM/MARK pro značku Zentiva ukázal, že je stále řada Čechů, kteří použité léky nevracejí do lékárny a vyhazují je do koše.

Průzkum identifikoval tento problém většinou u mladší generace. Zároveň ne všichni Češi sledují dobu použitelnosti léků.

Pětina Čechů (21 %) v průzkumu přiznala, že nepoužité léky vyhazuje do odpadkového koše. Činí tak třetina dotázaných mladých lidí do 30 let. Nejčastěji vyhazují do odpadu léky obyvatelé větších měst nad 100 tisíc obyvatel, z regionálního pohledu nejvíce lidé v Libereckém kraji (30 %), nejméně pak Středočeši (9 %).

Nepoužité léky odnáší do lékárny 44% dotázaných respondentů.

Vždy je nutné sledovat dobu použitelnosti léků a nespotřebované přípravky odevzdat v lékárně. „V souladu s požadavky legislativy informujeme pacienty v příbalových informacích léčivých přípravků Zentivy, jak mají léčiva uchovávat a co mají dělat s nespotřebovanými přípravky“, řekl Libor Kytýr, ředitel komunikace společnosti Zentiva. 

Nepoužité léky schovává v domácí lékárničce celých 42 % dotazovaných, polovina respondentů po dobu delší než 6 měsíců. Nejčastěji jsou to mladí lidé do 30 let - 54 %.  Déle než 2 roky léky v lékárničce skladuje 20 % vysokoškoláků oproti 11 % lidí se základním vzděláním a nejčastěji jsou z Královéhradeckého kraje, v 27 %. 

Dobu použitelnosti léků nesleduje téměř pětina dotazovaných, 18 %.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele j
  j (anonym)

  A kolik mi stát za vrácené léčivo vrátí peněz ? Já si ty léky koupila, jsou můj majetek a jak s nimi naložím je také má věc.Solidaritu ode mě nechtějte, stát ji k nám také nemá

  Srp 28, 2012
 • Obrázek uživatele ble
  ble (anonym)

  Přesně tak! Stejně je to s darováním krve! Chtějí aby jme ji dávali zdarma ale všechno jinak nám naůčtují. Ještě potom s tou krví kšeftují a peníze jim zůstanou.Pak se ještě o ně soudí jako stou společností Hjumen když jim kšefty nevyšly! Stejně kšeftují s orgány ze zemřelých.Měli by jste vidět, jak vykradou na patologii nebožtíka, že z něho zůstanou akorát kůže a chlupy!

  Srp 28, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Lékaři: Lidé, my chceme jen vaše dobro. Lidé: To my víme a proto vám nic nedáme.

  Srp 28, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama