Reklama

Není ekzém jako ekzém

Označení jakékoliv vyrážky na kůži nebo různých svědivých skvrnek jsme si zvykli označovat jako ekzém. Jenomže ekzémů je mnoho druhů a mají různé příčiny, stejně jako je široké spektrum jejich závažnosti a léčby.

Kožní onemocnění nazývané ekzémem (dermatitida) je společný termín pro neinfekční záněty kůže, které nejsou nakažlivé. Způsobují svědění, zarudnutí, některé vytváří puchýře. Kromě dědičných dispozic mají na jejich vznik vliv různé látky v okolním prostředí, které přijdou do styku s pokožkou, vdechneme je nebo požijeme. Někdy trvají pár dní, jiné probíhají dlouhodobě a opakovaně se vrací, takže trápí člověka od dětství do dospělosti a ovlivňují kvalitu života jeho i jeho nejbližších. Nejde o závažné či život ohrožující onemocnění, ale často velmi nepříjemné a náročné pro psychiku.

Atopický ekzém (Atopická dermatitida - AD)

Patří mezi nejčastější a nejnepříjemnější chronické kožní onemocnění, které postihuje 15 - 20 % obyvatel. Jedná se o imunitní odpověď organismu na základě vrozené dispozice a projevuje se hlavně svěděním, suchostí kůže, bledostí nebo zarudnutím obličeje, olupováním kůže nebo puchýřky. Onemocnění nastupuje již v kojeneckém věku, někdy během dětství zmizí, jindy provází pacienta po zbytek života. K léčbě se používají místní imunomodulátory, které brání opakovanému vzplanutí ekzému. Každý nemocný se zároveň musí vyhýbat různým alergenům, naučit se ošetřovat si kůži a respektovat režimová a jiná omezení. Atopický ekzém často postihuje lidi, kteří trpí astmatem nebo sennou rýmu či obojím.

Kontaktní dermatitida (alergická nebo dráždivá)

Reklama

Pokud přijde kůže do kontaktu s alergeny nebo dráždícími látkami, mohou tyto vyvolat ostře ohraničený zánět kůže, nejčastěji kolem rukou nebo na místě dotyku. Stává se to při styku s chemikáliemi, alkoholem v kosmetických přípravcích, při vdechnutí různých výparů, po požití kyselých potravin, ale také po kontaktu s látkami živočišného nebo rostlinného původu a kovy. K reakci může dojít opožděně třeba až po letech neustálého působení určité látky.

Fotoalergická kontaktní dermatitida

Po použití nějakého přípravku a následnému vystavení se slunci se může stát, že kůže zareaguje zčervenáním, otokem, někdy i puchýři, většinou provázené nepříjemným svěděním. Pro úspěšnou léčbu je nutné upustit od dalšího kontaktu se senzibilizující látkou při expozici světla. Při těžkých nebo rozsáhlých ekzémech včetně těžkých zánětů se podávají hormonální přípravky, pro místně omezenou léčbu krémy či masti.

Seboroická dermatitida

Kvůli zvýšené tvorbě mazu a kvasinek se někdy objeví červená, šupinatá, svědivá vyrážka na temeni hlavy, obličeji nebo na trupu. Onemocnění ovlivňují klimatické podmínky, životní prostředí, nedostatek některých vitamínů i psychický stav. Jeho příčina není přesně známa, protože nemá žádný alergický podklad. Vyskytuje se u 5 % populace jak u kojenců, tak v dospělosti, nebo ve věku nad 60 let, a to především u mužů. Zvláštní skupinu tvoří HIV pozitivní pacienti, u nichž se toto onemocnění vyskytuje v 85 % případů a bývá prvním projevem HIV pozitivity.

Dyshidrotická dermatitida (Pompholyx)

Dvakrát častější u žen než u mužů se objevuje puchýřovitý typ ekzému, omezující se na prsty, dlaně a plosky nohou, který se projevuje popraskanými, často červenými šupinatými skvrnami a puchýřky naplněnými tekutinou nebo hnisem. Příčina není známa, ale často je toto onemocnění spojováno s kontaktním ekzémem.

Numulární dermatitida (penízková)

Častěji u mužů se naopak dostavuje chronický ekzém, který se vyznačuje suchou kůží a kulatými ohraničenými nesvědivými skvrnami, hlavně na dolních končetinách. Jeho stav se velmi zhoršuje v zimních měsících. I když se uvažuje o alergii na nikl, příčina onemocnění dodnes není známa. Léčba spočívá v potlačování příznaků kortikosteroidy a hojivou kosmetikou.

Spálení sluncem (Dermatitis Solaris)

Příliš dlouhé vystavení se ultrafialovému záření může vyvolat spálení pokožky až do zánětu, který se projevuje zarudnutím až vznikem puchýřků. Kromě bolesti kůže se mohou objevit i bolesti hlavy, zimnice, horečka a zrychlený tep.

Fototoxická dermatitida (Dermatitis Phototoxica)

Ještě těžší forma spálení sluncem může vzniknout jako následek působení ultrafialového záření v kombinaci s některými léky či chemikáliemi.

Fytofotodermatitida

Další typ fytotoxické dermatitidy, která vzniká po působení chemikálií obsažených v některých rostlinách, postihuje např. zahradníky, zelináře, ale třeba i barmany připravující koktejly na slunci.

Lupénka (Psoriáza)

Onemocnění, které výrazně zhoršuje kvalitu života. U 95 % pacientů se objevují na kůži nad lokty, pod koleny, na trupu, v křížové krajině, na dlaních a ploskách, ve kštici nebo v místech kožních záhybů a na genitálu červené ohraničené vyvýšené plochy pokryté bělavými šupinami. Někdy se lupénka vyskytuje také na nehtech a u 5 - 35 % pacientů může postihovat klouby. Často mívá genetický původ. V nejzávažnějších, naštěstí vzácných případech, se mohou objevit neštovičky spojené do mokvavé plochy, při jejichž výskytu kůže pálí a onemocnění doprovází horečka, únava, zimnice, zrychlený tep a dech a za 2 - 3 měsíce může dojít k výpadu vlasů. Léčba zahrnuje promazávání kůže a léčebné koupele včetně užívání léků tlumících zánět. Často se využívá i fototerapie, důležitý je zdravý životní styl.

Léčba ekzémů je velmi složitá a jedná se většinou o dlouhodobý proces. U těch onemocnění, kde způsobuje ekzém určitá látka, je nutno se jí vyhnout, u ostatních určí způsob léčby dermatolog podle druhu ekzému.

Zdroj: Česká akademie dermatovenerologie

Reklama

Komentáře

T. (Po, 25. 10. 2010 - 09:10)
Dělá se mi ekzém na ruce vždy v mrazu. Když nosím rukavice je to nejshorší. Co s tím kromě kortikoidů? Jaká prevence?
Tadeas (Po, 25. 10. 2010 - 23:10)
Jen chci napsat,ze v Ml.Boleslavi je pani,ktera vlastni rybky lecivky,ktere umi odstranit kozni problemy a je to perfektni zazitek.Mel jsem lupenku,mam ji pryc.Kdo to chce zkusit,zde jsou jeji stranky.www.lecivka-rybka-mb.webnode.cz
miholkovabest (Út, 26. 10. 2010 - 07:10)
Voda je živina, kterou vaše tělo potřebuje ze všeho nejvíc. Okolo 60 až 70 procent hmotnosti dospělého jedince představuje voda. Tělo dítěte obsahuje 80 procent vody a pětiměsíční embryo je dokonce z celých 94 procent tvořeno vodou.
Voda rozpouští pevné látky, dopravuje živiny (vitamíny a minerály) do buněk těla a odvádí z buněk odpadní látky.
Voda reguluje teplotu těla a má zásadní význam pro dýchání. K normální funkci lidské tělo vyžaduje nejméně 5,5 litru tekutiny denně.Voda má přirozeně nízký obsah sodíku, neobsahuje tuk, cholesterol nebo kofein a neopouští tělo tak rychle jako mnoho jiných nápojů.
Pro moje zdraví a krásu je důležité jakou vodu piji. Piji každopádně vodu z kohoutku přes filtrační konvici.
Lucka (Út, 26. 10. 2010 - 15:10)
Dělá se mi ekzém na ruce...Atopickým ekzémem trpím již 20 let. Vyzkoušela jsem řadu přípravků, ale pokud mohu doporučit jeden nejlepší, je to odvar z kopřiv. Zní to divně,ale díky kopřivám už nemám ekzém v takovém stádiu jako jsem měla. Získal ho po mě i můj 2letý syn a kopřivy mu také pomáhají. Takže pokud chcete vyzkoušet, kupte si v lékárně kopřivy, vařte si z nich 3x denně čaj a třeba vám to pomůže stejně tak jako nám.
Marek (Út, 26. 10. 2010 - 15:10)
A to te čaj jen pijete nebo se v něm i omýváte?
futr (So, 27. 11. 2010 - 13:11)
dobrý den, zkuste si něco přecíst a uvidíte myslím,že chlorellla a spirulina jsou prostě bombaTyto látky rovnež pomáhájí při autoimunitních onemocněních jako je revmatoidní artritida, lupus, roztroušená sklerosa apod., rakovině, ale i při kožních onemocněních typu lupenky, dále ekzémy, záněty či při alergických onemocněních.pomáhá z těla odstranovat těžké kovy,toxiny a další jedovaté látky,pomáhá odstranit chronickou zácpu,čistí trávící ustrojí,jako probiotikum podporuje tvorbu prospěšných lactobacilů a bifidobakterií,podporuje zdravou krvetvorbu,zvyšuje hladinu hemoglinu,podporuje kožní metabolismus,hojení ran a vředů,posiluje imunitu organismu proti virovým onemocněním,podporuje zdravé funkce reprodukčních orgánů,prospívá celkové regeneraci organismu,zvyšuje energii a vitalitu a další a další věci my ji bereme celá rodinka plus malej má 4 a už jí bere od 1 roku a jsme s ní moooc spokojeni proto posílám dál
více se dozvíte zde jsou tam supr články chlorellamrmia.blogspot.com
Eva (So, 2. 7. 2011 - 22:07)
Ted koukam na tyto stranky a kdo by mel zajem a ma kozni problemy-lupenka,mykozy,nejen atopicke ekzemy,spatne se hojici jizvy,bercove vredy,omrzliny a treba jen velmi suchou a hrubou kuzi(ne otevrene rany),muzu mu pomoci-vlastne ne ja,ale lecive rybicky.
zde jsou stranky www.lecivka-rybka-mb.webnode.cz a video na www.youtube.com/user/Tulipina1
jana (Út, 4. 12. 2012 - 23:12)
Dělá se mi ekzém na ruce...Mně se ekzém objeví vždy v zimě když začne mrznout, popraskají mi články na rukou a strašně to bolí. Jednou jsem objevila Pomadu Tepezcohuite a od té doby je to o 90% lepší, jen musím mazat a mazat. Kupuji si ji na tepezcohuite.cz
cert55 (Pá, 5. 4. 2013 - 23:04)
Velké množství lidí- prevalence 1,5%-3%/10 000 ročně/ trpí kontaktním ekzémem, který je uznávanou nemocí z povolání.
Uznaných je v ČR jen něco kolem padesátky iritačních a stovky alergických kontaktních ekzémů ročně.
Problém je v tom, že je nutné prokázat, že nejde např.o atopický ekzém, který má velmi podobnou histologii a patří také do spongiotické dermatitidy....a kdo dnes nemá nějakou tu alergii i když se alergen v zaměstnání nenachází?
Možností m.j. jsou krevní testy Ig/E, pokud jsou zádové testy negativní,nejsem si však jist, které zařízení je provede na žádost pacienta.
Posudkoví lékaři oboru pracovní dermatologie nejčastěji určují ekzémy dle vzhledu a nemají povinnost nákladné testy provádět.
Int.vyhledávač zná především atopii.
Poškozených pacientů je tedy velké množství, ale pokud Vám nevadí, že Vás zaměstnavatel neodškodní, vězte že při změně zaměstnání se kontaktní ekzém ztrácí.Takže šetřete kortikoidy-škodí.
Reklama