Není cukrovka jako cukrovka

Diabetes mellitus, cukrovka, označuje více onemocnění spojených se zvýšenou hladinou cukru (glukózy) v krvi (tzv. hyperglykémie). Její příčina se liší u jednotlivých typů diabetu:

 • Diabetes mellitus 1. typu

Zvýšenou hladinu cukru způsobuje nedostatek inzulínu v těle, který produkují specializované buňky slinivky břišní. Buňky jsou ničeny autoimunitní reakcí organismu, kdy tělo považuje za škodlivé vlastní tkáně.

 • Diabetes mellitus 2. typu

Tento typ diabetu se projevuje sníženou citlivostí tkání na vlastní inzulín. Vzniká tak jeho relativní nedostatek. Nejčastější příčinou je nezdravý životní styl, respektive nedostatek pohybu, přejídání a s ním spojená nadváha i obezita.

 • Těhotenská cukrovka

Tzv. gestační cukrovku lékaři odhalí asi u 3 % žen. Většinou se projeví až v druhé polovině těhotenství, kdy slinivka nedokáže reagovat na zvýšenou potřebu inzulínu. Příznaky zmizí po porodu při odloučení placenty. Častěji postihuje ženy, které k ní mají genetické dispozice.

 • Ostatní typy diabetu

Cukrovka se může projevit také ve spojitosti s poruchami žláz s vnitřní sekrecí, například štítnou žlázou, při chorobách poškozujících slinivku břišní, jako následek užívání některých léků či po kontaktu s určitými chemikáliemi.

Předstupněm diabetu 2. typu mohou být tzv. hraniční stavy cukrovky. Zvyšující se hladina cukru v krvi představuje riziko obzvláště pro člověka, který trpí vysokým krevním tlakem a zároveň vysokým cholesterolem.

Cukrovka - vyvracíme mýty

Mýtus: Cukrovka znamená jen vyšší cukr v krvi.

Pravda: Trvale zvýšená hladina cukru v krvi vede k rozsáhlým komplikacím. Dochází k poškozování a zužování velkých, malých cév i drobných tepének. Jejich nedostatečné prokrvování může vést k celé řadě komplikací, například k ischemické chorobě srdeční nebo ztrátě zraku.

Mýtus: Jedinou možnou léčbou je užívání inzulínu.

Pravda: Léčba cukrovky závisí na jejím typu. Pacienti s 1. typem si musí po celý život aplikovat inzulín. Lidé s 2. typem mají několik možností, jak dostat svoji nemoc pod kontrolu. Některým z nich postačí úprava jídelníčku a změna životního stylu. Jiným doporučí lékař užívat léky ve formě tablet, tzv. antidiabetika. Další skupina pacientů si musí aplikovat již zmiňovaný inzulín.

Mýtus: Diabetes 2. typu může postihnout pouze dospělého člověka.

Pravda: Cukrovka tohoto typu je skutečně častěji odhalena u lidí středního věku a starších. Při současnému nezdravému životnímu stylu však dnes již ohrožuje i děti a mladé lidi.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související nemoci: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Ano, není cukrovka jako cukrovka, stejně jako každý člověk k řešení problémů a nemocí přistupuje jinak. Pro ty, kteří se vzdávat nechtějí, je fajn článek tady https://pomocvnebezpeci.cz/co-je-cukrovka-diabetes-mellitus-pomuze-sos-privesek :)

  Čer 30, 2017
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Jak pomoci tělu ke správné hladině cukru v krvi? Jakou máte zkušenost?

  Pro 11, 2021
 • Obrázek uživatele Lukáš
  Lukáš (anonym)

  Dlouho jsem se trápil s cukrovkou, na kterou jsem dokonce bral i léky. Pokud chcete tělu pomoci ve zpracovávání cukru v krvi, tak mohu doporučit potravinový doplněk, který dokáže napravovat hladinu cukru v krvi.

  Pro 14, 2021
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  A můžete mi říct o jakém potravinovém doplňku tedy prosím mluvíte? Kde bych ho mohl sehnat?

  Pro 15, 2021
 • Obrázek uživatele Lukáš
  Lukáš (anonym)

  Jasně, podívejte se na potravinový doplněk glukorizin .cz Začal jsem ho užívat pravidelně a jsem s ním opravdu spokojený. Kdo by také nebyl, když vám to opravdu pomůže.

  Pro 17, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama