Některá povolání zvyšují riziko rakoviny močového měchýře

Počet případů rakoviny močového měchýře se za posledních deset let zdvojnásobil. Častější je u mužů, postihuje je jako šestý nejčastější z nádorů. Nejčastěji jsou pacienti ve věku 65 a 75 let. U kuřáků je riziko čtyřikrát vyšší, uvedl  v tiskové zprávě místopředseda České onkologické společnosti Jindřich Fínek.

Loni se v Česku léčilo se zhoubnými nádory 58.841 pacientů, z toho 2118 pacientů s nádory močového měchýře.

Podle lékařů by lidé neměli podceňovat varovný příznak, kterým je i ojedinělé krvácení při močení. Naznačovat riziko nádoru mohou také bolesti v podbřišku a častější nebo bolestivé močení.

Lékaři také doporučují důsledně léčit a doléčit infekce nebo jiná onemocnění močového ústrojí.

"Existuje celá řada komplikovaných příčin, které vznikají buď samy o sobě, nebo se střetávají ve vzájemných kombinacích. Ty pak mohou vést ke změnám ve struktuře a stavbě buněk tvořících stěnu močového měchýře. Jejich následkem může být i vznik nádoru," uvedl Fínek. U poloviny pacientů se na vzniku tohoto nádoru podílí kouření, riziko výskytu je u kuřáků asi čtyřikrát vyšší a zároveň jsou u nich častější agresivnější formy nemoci a její horší průběh.

Nádory močového měchýře mohou způsobit i některé látky využívané při výrobě chemických barviv, v gumárenském nebo textilním průmyslu. Asi pětina nádorů tak vzniká v souvislosti s vykonávaným zaměstnáním. Lékaři již dříve uvedli, že riziková je například práce automechanika, lakýrníka, slévače, ale také uklízeček, tkadlen nebo kosmetiček.

Zvýšené riziko vzniku nádorů močového měchýře mají i lidé, kteří dlouhodobě užívali léky proti bolesti s obsahem fenacetinu. Vzácnější typ nádoru mohou zjistit i pacienti s chronickým zánětem močového měchýře při dlouhodobě zavedené cévce či s kameny v močovém měchýři. Vzniknout může i při infekci parazitem, který se vyskytuje zejména v Egyptě a způsobuje takzvanou bilharziózu.

Veškeré informace k prevenci i terapii tohoto onemocnění shromažďuje nový portál www.rakovinamocovehomechyre.cz. Na jeho vzniku se podílela celá řada špičkových odborníků ze všech možných odvětví, což umožňuje získat kvalitní informace nejen pacientovi a jeho rodině, ale i lékařům.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Věrka
  Věrka (anonym)

  Nebylo nám dobře, když jsme měli zavřené hranice, byli chráněni? Mimo jiné i před všemi těmi opičími nemocemi? To slavné EU nám postalo samo peklo.

  Říj 29, 2021
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Sama jsi opice, soudružko!!!

  Říj 31, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama