Nejlepší recept pro zdravé kosti

Jednou z důležitých strategií pro zdravé kosti, je jíst správný druh potravin. Strava plná zpracovaných potravin se bude vytvářet biochemické a metabolické podmínky ve vašem těle, které sníží hustotu vašich kostí, takže vyhnout se zpracovaným potravinám, je určitě první krok správným směrem.

Jde o daleko víc než pouze o vápník. Vaše kosti se ve skutečnosti skládají z několika různých minerálů, a pokud se soustředíte pouze na vápník, budete mít pravděpodobně oslabené kosti a zvýšené riziko vzniku osteoporózy, jak vysvětluje Dr. Robert Thompson ve své knize “Vápníková lež“.

Vápník, hořčí, vitamíny D a K2 a pracují synergicky společně na podpoře silných, zdravých kostí a poměr sodíku a draslíku také hraje důležitou roli při udržování kostní hmoty (větší množství draslíku ve vztahu k sodíku je optimální pro vaše zdravé kosti i váš celkový zdravotní stav). V ideálním případě byste měli získat všechny nebo většinu těchto živin, včetně vitamínu B12, ze svého jídelníčku (s výjimkou vitaminu D). Patří mezi ně:

Vápník rostlinného původu: Syrové mléko od krav pasoucích se na pastvinách (které jedí rostliny), listová zelenina, dřeň z citrusových plodů, karob a sezamová semínka
Hořčík: Raw organické kakao a doplňkový threonnát hořčíku v případě potřeby
Vitamin K2: Ekologické produkty živočišného původu do zvířat krmených rostlinami (tj. vejce, máslo a mléčné výrobky), některé fermentované potraviny jako je natto nebo zelenina fermentovaná pomocí startovací kultury bakterií produkujících vitamin K2 a některé sýry jako je Brie a Gouda
Stopové prvky: himálajská krystalická sůl, která obsahuje všech 84 minerálů nalezených v těle, nebo jiné přírodní, nezpracované soli (ne bežná stolní sůl!)
Vitamin D: V ideálním případě ze slunečního záření (nebo z bezpečného solária), protože ten je prakticky nemožný získat v dostatečném množství z potravy. Jako poslední možnost můžete použít doplněk, ale pokud tak učiníte, může být též nutné doplnit vitaminem K2 pro udržení ideálního poměru.

Nezapomínejte, že pro zdravé kosti je též nutný pravidelný pohyb.

Více informací naleznete na http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/09/15/vitamin-b1...

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama