
Stoprocentní ochranu proti tomuto rozšířenému virovému onemocnění nám nezajistí nic. Vhodným chováním a stravovacími návyky však můžeme riziko propuknutí infekce výrazně omezit.
Ideální podmínky k přenosu má chřipka během zimní oblevy a v místech s vysokou koncentrací lidí. Typickým příkladem jsou školy, kanceláře, supermarkety prostředky hromadné dopravy. Místa, kde trávíme značnou část dne. Většina z nás se nejspíš kvůli chřipkové epidemii nezavře doma. Měli bychom udělat alespoň nezbytné minimum pro snížení rizika nemoci.
Důležité je přísně dodržovat hygienu. Viry chřipky přenášené slinami se udrží na špatně umytém nádobí, na oblečení i přímo na kůži. Základem je proto mýt si ruce. Přenos chřipky máme většinou spojený s kašlem, ale k rozptylu kapének nesoucích chřipkové viry dochází i při mluvení nebo pouhém dýchání. Přenosu chřipky můžeme zabránit i tak, že si od ostatních lidí budeme držet větší tělesnou vzdálenost. Důležité je nevystavovat tělo teplotním šokům. Přechod z přetopeného bytu do chladného počasí dává tělu zabrat.
Není náhodou, že epidemie chřipky udeří plnou silou s první výraznější zimní oblevou. Teplejší vzduch udrží viry déle při životě a tělo oslabené chudým jídelníčkem snadno podlehne. "Ovoce a zelenina jsou výborným zdrojem vitamínů. V zimě je ale obsah těchto látek nižší a naše tělo jich potřebuje hodně. Proto bychom měli v zimě zauvažovat o užití doplňků stravy. Známé je užití vitaminu C, který posílí imunitu. Pro lepší účinnost doporučuji zkombinovat vitamín C také se zinkem a selenem. Oba patří mezi silné antioxidanty. Vhodné je konzumovat i doplňky stravy s živými probiotickými bakteriemi. Ty výrazně aktivují náš imunitní systém," radí Prof. MUDr. Vílím Šimánek DrSc. z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého v Olomouci.
Chřipka působí na každého jinak. Většinou neohrozí zdraví dlouhodobě a nemocný je během dvou týdnů fit. Existují ale lidé, které může tato zdánlivě banální nemoc ohrozit. "Zdravý člověk, který chřipku doléčí, nemoc většinou zvládne bez dalších komplikací. U dětí mívá chřipka bouřlivější průběh, ale léčba je rychlá. Největší riziko představuje chřipka pro seniory a osoby se sníženou imunitou. Ti by měli omezit pohyb v prostorách s velkým počtem lidí, protože jim i chřipka může způsobit závažné zdravotní komplikace," uvádí MUDr. Eva Gottwaldová z interního oddělení nemocnice v Brandýse nad Labem.
Zdroj: Ogilvy Public Relations
Komentáře (12)
- odpovědět
Led 27, 2009- odpovědět
Led 27, 2009- odpovědět
Led 27, 2009- odpovědět
Led 27, 2009- odpovědět
Feb 24, 2009- odpovědět
Feb 24, 2009- odpovědět
Feb 24, 2009- odpovědět
Feb 24, 2009- odpovědět
Bře 03, 2020- odpovědět
Bře 03, 2020- odpovědět
Bře 27, 2020- odpovědět
Bře 27, 2020Přidat komentář