Reklama

Nedostatek energie brání spontánnímu vyléčení

Léčení vyžaduje energii. Energii dodává metabolismus, proces pře

Vzpomínám si na příběh mladé ženy, která přišla a stěžovala si na únavu. Trpěla špatným srůstem zlomené kosti nohy. Po něko­lik let ji spousta lékařů (mužů) odepisovala jako naříkající ženskou. Mně ale špatně se hojící zlomená kost a přetrvávající pohmožděnina palce na noze prozrazovaly fyzický problém. Na základě jejích ostatních sym­ptomů a anamnézy jsem měl podezření na hypotyreózu, přestože měla testy funkce štítné žlázy normální. Pacientka pocházela ze vzdáleného města. Bylo pro mě značně obtížné nalézt pro ni lékaře, který by byl ochoten pokusit se o nahrazení hormonu štítné žlázy. Dost dlouhou dobu po započetí léčby u ní nenastala žádná změna. Ale nakonec, po deseti týdnech, začaly symptomy ustupovat. Jak se její metabolismus pomalu vracel k normálu, zmizely deprese, energie se zvýšila a menstruace se stala pravidelnou a zažívání se zlepšilo. S těmito změnami se jí vrátila i schopnost léčit se.

Hypotyreóza skýtá jasný obraz závislosti léčebného systému na do­statečném množství energie z metabolismu. Běžnějším důvodem nedo­statku metabolické energie je nevhodná strava, narušené zažívání a ne­správné dýchání. Všechno to dokážeme sami ovládat.

Odpovídající je taková strava, která poskytuje nejen dostatek kalorií, ale i výživných látek nutných pro funkční metabolismus, bez excesů, jež podporují nemoc.

Termín "narušené zažívání" pokrývá velký rozsah onemocnění, od ezofageálního refluxu po hemeroidy, se spoustou žaludečních a střev­ních potíží mezi tím. Pokud se však neprokáže něco jiného, mělo by se u většiny zažívacích problémů počítat s tím, že jejich kořeny tkví ve stresu. Psychika má neomezenou schopnost zasahovat do normální funk­ce gastrointestinálního traktu a narušovat rovnováhu autonomních (vůlí neovládaných) nervů, které jej regulují.

Reklama

Mluvím-li o tom, že nesprávné dýchání může vést k nedostatku me­tabolické energie, mám v hlavě obraz extrémního příkladu: znal jsem jednoho muže ke konci čtyřicítky, který po celý život trpěl rozedmou plic, bronchitidou a astmatem. Přes zdravou chuť k jídlu byl jenom kost a kůže. Nebyl schopen ukládat rezervy metabolické energie prostě proto, že nedokázal přijmout dostatek kyslíku na spálení paliva, které snědl. I bez chronického onemocnění plic může špatné dýchání omezovat me­tabolismus a množství energie, které je k dispozici pro léčení. Špatné dýchání se dá napravit.

Konečně bych se měl zmínit o tom, že nedostatek energie může mít původ i v přílišném vydávání energie při přepracování, nadměrném vyčerpání, nedostatku odpočinku a spánku a závislosti na stimulujících drogách. Je evidentní, že i tyto problémy lze napravit.
Zdroj: Andrew Weil, M.D. ? Spontánní vyléčení, nakladatelství Alternativa
 

Reklama

Komentáře

Reklama