Nedoslýchaví pacienti přestávají nejprve rozumět slyšenému

Poslech hlasité hudby ze sluchátek přispívá k tomu, že stále více mladých lidí špatně slyší. U zdravého člověka se sluch začíná zvolna zhoršovat od puberty, u milovníků dunivé muziky je tento proces rychlejší. ČTK to řekl primář oddělení ORL Nemocnice Na Homolce Jan Paska. Podle něj zaznamenávají foniatři ve svých ordinacích mírný nárůst nedoslýchavosti u stále mladších pacientů.

"Dokladem věkového posunu je například i fakt, že pro poruchu nazývanou předčasné stařecké snížení sluchu, presbyoakuze, se dnes používá termín socioakuze, který zdůrazňuje podíl sociálního prostředí na vzniku choroby," uvedl primář.


Upozornil, že porucha sluchu je nevratný děj, důležitá je prevence. Člověk by neměl vystavovat sluch zbytečně nadměrnému hluku. Pokud pracuje v hlučných provozech, měl by důsledně užívat ochranné pomůcky.


"Sluch má neobyčejný význam nejen pro vnímání zvuků a prostorovou orientaci, ale také pro dorozumívání a kontakt s ostatními lidmi. Má tedy i nezanedbatelnou funkci sociální," poznamenal Paska. Se ztrátou sluchu klesá u mnoha lidí sociální inteligence, uzavírají se do sebe, neumějí jednat s lidmi a navazovat vztahy.


Počátečním a zcela typickým příznakem zhoršování sluchu je stesk pacienta, že sice slyší, ale nerozumí. Obvykle nerozumí na pozadí okolního hluku. Nemocní mají problém rozumět při rozhovoru v restauraci, opakovaně se ptají, co bylo řečeno. Často je rodina doma upozorňuje, že si pouštějí televizi moc nahlas.


Příčinou poruch sluchu jsou onemocnění spojená s přirozeným ubýváním sluchu, záněty a úrazy. Pokud člověk špatně slyší a selže veškerá léčba, je řešením sluchadlo. Moderní typy jsou miniaturní elektronické strojky v podobě pecky vložené do ucha, zvenku nejsou téměř vidět. Nejsou to už jen zesilovače zvuků, dokážou také rozlišit směr, odkud zvuk přichází, a odlišit hluk od lidské řeči, tu pak izolovaně zesílit.


Na rozdíl od brýlí se lidé za sluchadla stydí. Význam dobrého sluchu dokládá podle Pasky fakt, že stále více lidí v manažerských pozicích si opatřuje sluchadlo.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Audionika
  Audionika (anonym)

  Navštivte internetový obchod pro sluchově postižené na http://www.audionika.cz/eshop/

  Črv 06, 2011
 • Obrázek uživatele adonisss
  adonisss

  Dobrý den,při výběru sluchadla se ptejte vašeho ušního lékaře na firmu Widex. Pěkný den www.widex.cz/

  Kvě 02, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama