Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Nebezpečné poruchy spánku

Poruchy spánku jsou velmi škodlivé a dramaticky zhoršují zdravotní stav. Kvalita života lidí trpících nespavostí je srovnatelná s pacienty postiženými rakovinnými nádory, tvrdí badatel Alexander Blau z berlínské kliniky Charité. Každá bezesná noc prý mění schopnost bdělosti a koncentrace, jako kdyby měl člověk v krvi 0,8 promile alkoholu.

Kromě toho kůže, oči a imunitní systém se mohou regenerovat
pouze tehdy, když je tělu dopřáván dostatek spánku. Jeho
nedostatek podle Blaua vede k narušování látkové výměny, trávení,
hospodaření s hormony a mozkových funkcí.


Příčin poruch spánku je podle odborníků řada: poruchy při
usínání (pokud trvá déle než 30 minut), obtížné setrvání ve
spánku (více než čtyři probuzení během noci, které trvají déle
než tři minuty), výpadky dechu při spaní, nebo narušený rytmus
spánku a bdělosti při práci na směny.


Blau při trvalých poruchách spánku bezpodmínečně doporučuje
návštěvu lékaře a v případě potřeby vyšetření ve speciální
laboratoři. Často prý nejsou vůbec zapotřebí prášky na spaní.
Podle Blaua při poruchách spánku pomáhá hodně pohybu na čerstvém
vzduchu, kozlík lékařský a chmel.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Hubomil Chudý
  Hubomil Chudý (anonym)

  Někdy může být příčinou nespavosti i lidská blbost.

  Bře 13, 2005
 • Obrázek uživatele Eduard Boháč
  Eduard Boháč (anonym)

  Někdy může být příčinou nespavosti a pak hlavně ranní únavy působení záření zemních nehomogenit tzv. Geopatogenních zón. Poznáme to tak, že když změníme místo spánku, pak problém velice rychle ustoupí. Citliví jedinci pozorují v místech působení GPZ chlad, hlavně nohou a většinou se i silně potí.

  Bře 11, 2005
 • Obrázek uživatele mirka
  mirka (anonym)

  Mus dospely syn se od detstvi uspava to zn.ze se neprobere uplne ale v polospanku se houpe s leve strany na pravou.Kdyz na nej zavolam tak mi odpovi a prestane.Lekarka mi rekla,ze se mu neda pomoct,ze ma hodne energie a tu,pokud si ji nevybije ve dne,pokracuje to v noci.Nyni je synovi 28 let a stale to trva.Poradi nam nekdo?Dekuji.

  Črv 16, 2006
 • Obrázek uživatele mafian
  mafian (anonym)

  jak se jmenují ty laboratoře jinak dobrý

  Bře 12, 2008
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Zdravím Vás Mám problém ohledně zástav dechu během spánku. CCa 2x-3x do týdne. Vždy se cca 3x - 5x krátce po usnutí probudím, s pocitem jako bych na dlohou dobu "zapomněl dýchat", pak absenci dodýchám (cca 2 minuty jsem bdělí), po dvou minutách se cítím zase dobře a silná únava mě "přemluví" k okamžitému usnutí. Pak se ale zase velmi prudce vzbudím (vylítnu ve vteřině z postele), s pocity jako bych se vážně dusil. Takto se to několikrát zopakuje, pak usnu a až do rána spím normálně. Ráno se ale necítím být nijak výrazně vyčerpán či unaven. Musím dodat, že jsem astmatik. Myslím, ale že toto nebude příčina, jelikož téměř nikdy během dne (díky důkladné, soustavné léčbě) příznaky dušnosti nepociťuji. Dle grafu spirometrie mám výkon plic na 110%, a celkově se cítím dobře, takže myslím, že mé dobře zládnuté astma není příčinou. (navíc, problém, který popisuji se objevuje bez ohledu na to, za před usnutím použiji Ventorlin dva vdechy či nikoli) Můžete mi prosím poradit, kde může být problém??? Myšlenka na to, že večer půjdu spát mě děsí. Děkuji Vám velice za opověď S pozdravem David

  Zář 28, 2008
 • Obrázek uživatele Ája
  Ája (anonym)

  Davide, může se jednat o spánkovou apnoe. Toto je třeba odborně diagnostikovat. Obrať se na odborné laboratoře pro poruchy spánku - jsou v každém krajském městě (seznam je na www.sleep-society.cz.

  Říj 02, 2008
 • Obrázek uživatele Prof.MUDr.Nespavý K.,Csc
  Prof.MUDr.Nespa... (anonym)

  Rada pro lidi,trpící nespavostí: Po ulehnutí na lůžko,začněte počitat až do tří,někdy až do čtvt na čtyři.A uvidíte,že pak někdy usnete.

  Bře 27, 2009
 • Obrázek uživatele Vendula
  Vendula (anonym)

  Dobrý den, mám problém s přítelem, celou noc spí, ale je zvláštně náměsíčnej, vypadá jako když je vzhůru, komunikuje, odpovídá, přenáší věci, otevírá okna a kolikrát i zle křičí, nebo do mě strká a křičí ať uhnu že na mě něco padá, zatím se mi daří ho uklidnit aby spal dál, ale mám strach co dalšího přijde (obzvlášť když by s náma mělo být v ložnici i miminko) a ráno si nic nepamatuje. Ani se mi nedaří ho přemluvit, aby si s tím někam došel. Jinak působí jako spokojenej člověk, ani ho prý nic netrápí. Proto se chci zeptat jestli se to vůbec dá léčit, co proti tomu dělat a co to vlastně je? Děkuji

  Kvě 28, 2010
 • Obrázek uživatele miky
  miky (anonym)

  Někdy může být...mohu potvrdit. jsem na tyto zony velmi citlivý. moje matka umí tyto zony nakreslit na papír, nevím jak to dělá, ale opravdu to dokáže.

  Bře 25, 2011
 • Obrázek uživatele kuli
  kuli (anonym)

  vyhledejte poruchy spánku a homocystein

  Říj 21, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama