Nebezpečné chlorování pitné a bazénové vody

Jak zaručit, aby pitná voda, případně voda používaná v domácnostech k vaření a mytí, neobsahovala patogenní (choroboplodné) bakterie? Nezbývá než je zabít, to znamená vodu dezinfikovat. Přestože je řada možností, používá se (většinou) ten nejméně ekonomicky náročný-chlórování. Bohužel je to postup zdravotně značně rizikový.

Chlór je totiž prvek toxický, vede ke tvorbě organických chlorovaných sloučenin, prokazatelně zvyšujících riziko vzniku nádorových onemocnění. Zvyšující se výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku u nás i v některých dalších zemích není způsoben nedostatkem vlákniny ve stravě ani výhradně genetickými faktory, protože významnou roli hraje nadměrná konzumace piva, většinou pojena s požíváním uzenin. Jedním z důležitých vyvolávajících faktorů je ovšem dlouhodobá konzumace chlorované pitné vody! Studie provedené v USA prokázaly, že těhotné ženy, které konzumují v počátečních týdnech gravidity chlorovanou pitnou vodu, jsou vystaveny několikanásobně vyššímu riziku poškození plodu! Příčinou je působení aktivního chlóru na některé sloučeniny běžně přítomné v pitné vodě. Podobně tomu je v případě výskytu rakoviny žlučníku. Tato konstatování nejsou mojí osobní spekulací, jsou totiž podloženy závěry více než 20 let trvajícího výzkumu provedeného v USA.

Chlór je však problémem také ve vodě, která není určena k přímému pití, což je ta, která je používána ve veřejných bazénech. Dejme tomu, že většina populace nechodí plavat alespoň týdně. Mnohem hůř na tom jsou v tomto směru profesionální plavci. Chlór v bazénech totiž leptá sliznice dýchacích cest a poškozuje kůži! Na jedné straně sice omezuje riziko přenosu některých infekcí, aniž by však přinesl dokonalou jistotu obrany před infekcí viry, na druhé straně je prokazatelně rakovinotvorný. Kromě toho ničí přirozenou bakteriální flóru kůže, a tak likviduje její samoléčebnou schopnost a uvolňuje cestu vnější infekci. Irituje případná ekzematická či psoriatická ložiska. Když si po plavání umyjete kůži běžným mýdlem, situaci jen zhoršíte. Nicméně neumýt se tekoucí pitnou vodou, která obsahuje chlóru mnohem méně, znamená strávit mnoho hodin škrabáním, čímž riziko iritace kůže výrazně stoupá.

Nezbývá než po koupání ve veřejném bazénu použít nealergizující kosmetické prostředky. Jde o to, že potencionálně nevhodných je víc než dost. Mohou riziko ještě zvýšit. A naopak –skutečně kvalitní kosmetické hygienické prostředky jsou velmi drahé. A všichni jejich prodejci tvrdí, že ty jejich jsou jediné správné. Tak snad kosmetiku s obsahem aloe vera, co říkáte?

Petr Fořt – Tak co mám jíst, nakladatelství Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (18)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Zpočátku to vypadalo na odborný článek, ale ukázalo se, že jde o skrytou reklamu na aloe vera kosmetiku.

  Feb 05, 2010
 • Obrázek uživatele Zdeněk
  Zdeněk (anonym)

  Nemohlo to být spíš takhle: léčím jak umím...

  Feb 05, 2010
 • Obrázek uživatele Ida
  Ida (anonym)

  Nedávno som na internete čítala výzvu, aby sme nepili balenú vodu ale vodu z vodovodu, ktorá podlieha prísnejšej kontrole ako balená voda. Tento článok tvrdí pravý opak. Čo budeme teda piť?

  Feb 05, 2010
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Nech vypracht chlór. Kytky taky není dobré zalívat čerstvě natočenou vodou.

  Feb 05, 2010
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Já to taky dělám tak, že si vodu natočím do džbánku a nechávám "odstát". Snad to pomůže aspoń trochu. Baleným vodám nevěřím.

  Feb 05, 2010
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Petře, Dr. Fořta zprostředkovaně znám a nemyslím si že propaguje aloe, jde o ironii. Ale taky jsem si všimla, že když se v poslední době propagovala "kvalita" kohoutkové vody, nikdo se nezmínil o toxicitě chloru, jako by žádný snad ani nebyl. Osobně si myslím, že by bylo nejlepší si vodu filtrovat, protože ne vždy stačíme nechat vodu odstát. Vodních filtrů je celá řada stojí od 700 do několika tisíc. Vážně také uvažuji už delší dobu o filtru na sprchu.

  Feb 06, 2010
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  opravuji: nepropaguje aloe

  Feb 06, 2010
 • Obrázek uživatele jarda69
  jarda69 (anonym)

  Petře, Dr. Fořta... Jakým filtrem odfiltrujete z vody chlor ?

  Feb 06, 2010
 • Obrázek uživatele Mysa
  Mysa (anonym)

  Filtry, aloe vera a další, to všechno muže být základ pro reklamu. Jsem pro odstátí vody a pokaždé, když jedeme okolo studánky, tak si natankujeme do lahvi a necháme ve sklepě. Je to to nejmenší, ale možné, co můžeme udělat. Do bazénu nechodím, plavu jen v létě v přírodě.

  Feb 06, 2010
 • Obrázek uživatele Mysa
  Mysa (anonym)

  A mimochodem Petra Fořta znám osobně, měla jsem ho na přednášce a vůbec mi nejde do hlavy, jak se muže podepsat pod tvrzení, že nedostatek vlákniny nezpůsobuje rakovinu tlustého střeva. Je to jeden z hlavních faktorů a další jdou hned za tím.

  Feb 06, 2010
 • Obrázek uživatele POZOR!
  POZOR! (anonym)

  Nový web o finančním vzdělání a podnikatelské příležitosti http://financnivzdelani.webnode.cz/

  Feb 06, 2010
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Jardo 69, dobré jsou třeba filtrovací konvice Brita myslím vyhrály i nějaké soutěže v jakosti a dokonce mají novinku. Podotýkám nejsem OZ, ano mně nikdo neplatí za reklamu:-) Zde za sebe mluví výsledky Novinky Nové počítadlo BRITA Meter V sortimentu filtračních konvic se od září 2009 objevují konvice s novým počítadlem BRITA Meter. Počitadlo BRITA Meter sleduje výkon filtrace a ukazuje životnost patrony. Měření třemi způsoby zohledňuje množství přefiltrované vody, kvalitu vody (tvrdost) a čas.

  Feb 06, 2010
 • Obrázek uživatele Eli
  Eli (anonym)

  Článek mi připomíná léčitelskou praxi. Podávat zaručeně ale opravdu zaručeně ověřené údaje. Ikdyž bych neměl vycházet z jednoho článku, lituji, že jsem zabrousil na tento server.

  Feb 06, 2010
 • Obrázek uživatele Eliáš
  Eliáš (anonym)

  Článek mi připomíná...Opravdu zaručenou máš pouze a jedině smrt.

  Feb 07, 2010
 • Obrázek uživatele karol
  karol (anonym)

  uplne bludy su tu popisane neskutocna kravina az sa musim smiat :D:D

  Feb 07, 2010
 • Obrázek uživatele Ami
  Ami (anonym)

  a co MMS? www.emm.cz

  Feb 08, 2010
 • Obrázek uživatele Ami
  Ami (anonym)

  oprava: www.emms.cz

  Feb 08, 2010
 • Obrázek uživatele Ida
  Ida

  oprava: www.emms.czPríliš zložité pre laika. Chloritan sodný je zložkou ústnych vod a gelov, pást na zuby, žuvačiek i zdravotných cukríkov atď., chlornan vápenatý sa používa k dezinfekcii pitnej vody a vody v plaveckých bazénoch. Obidve tieto zlúčeniny sú v článku použité a musela by som ho čítať stokrát, aby som niečo pochopila. Zatiaľ chápem len to, že tiež čosi ponúkajú.

  Feb 08, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama