Nebezpečná červená skvrna: erythema migrans

Erythema migrans je i několik centimetrů velká červená skvrna, která se objevuje několik dní až týdnů po přisátí boreliemi nakaženého klíštěte či po pokousání hmyzem. Objeví-li se u vás takováto skvrna, je vždy nutno vyhledat lékaře.

Erythema migrans je buď celá červená, nebo od středu bledne. Též může zmizet a znovu se objevit. Nepovšimnuta za nějaký čas zmizí.

Tato skvrna znamená první stádium Lymské boreliózy. Toto stádium je dobře léčitelné antibiotiky. Bohužel někdy toto dobře viditelné první stádium boreliózy chybí a borelie jsou bez povšimnutí roznášeny krví a lymfou do celého organismu.

Neléčená borelióza může způsobit chronické onemocnění kůže, kloubů, nervů a imunitního systému. V oslabeném organismu se mohou aktivovat herpetické viry a projevit se další onemocnění. Borelióza může být též příčinou rozvoje autoimunitních chorob jako např. revmatoidní artritida či roztroušená skleróza. Borelióza je též podezírána z toho, že může vyvolávat chronický únavový syndrom. I chronické potíže s močovým měchýřem, dráždivé střevo, srdeční arytmie či psychické potíže mohou mít původ v boreliové chronické infekci.

Většinou k zdravotním potížím dojde za dlouhý čas po přisátí klíštěte a objevení se červené skvrny. Proto je někdy těžké dát si své zdravotní problémy do souvislosti s možnou nákazou boreliemi.

Jistotu mohou dát laboratorní testy, které však nejsou vždy přesné a mohou přinést falešně negativní výsledky. Testování nemá smysl ihned po přisátí klíštěte, ale až po 6 týdnech po přisátí klíštěte, kdy jsou již vytvořeny protilátky.

Další možností jsou alternativní diagnosticé metody přístroji EAV či Salvia.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele tomaslezal@yahoo.com
  tomaslezal@yahoo.com (anonym)

  moje manzelka ma podobny kolem pochvy, je to normalni?

  Čer 03, 2011
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  to bude asi menstruace.chce to častěji umývat

  Čer 03, 2011
 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Dobry den, dceru na tabore neco stiplo a vytvoril se nepravidelny homogenni cervenohnedy flek prumeru cca 4cm bez svetleho stredu a bez stredove cervene tecky. Kuze v miste fleku mekka, bez stredove vyvyseniny nebo zatuhleho mista. Flek po 2-3 dnech od bodnuti zmizel. Mohlo by jit o boreliozu nebo jinou zavaznejsi infekci? Predem diky za odpoved. Mirek

  Srp 07, 2016
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Dobry den. Dotaz na doktorku. Prodelala jsem boreliozu - kozni. Flek na prave noze v koleni jamce. Zjistila jsem to asi po trech tydnech od kousnuti listetem. Dr. mi dalal antibiotika na tri tydny. Flek zmizel temer zcela. Ale od te doby me ta noha boli. Je to uz treti mesic od nakazy. Pred skoro mesicem jsem byla na krevnich testech. Zatim vysledky nemam - dr. mi uz nezavolala, tak zrejme je to v poradku. Proc me tedy ta noha boli? Jak se toho zbavit? Je mozne, ze jsem stale nakazena? Ze se to muze zhorsovat? Dekuji, Lenka

  Říj 08, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama