Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Nebezpečí kombinování léků - radí Mgr. Leona Štěpková

V posledních desetiletích jsme si všichni zvykli léčit své choroby především pomocí léků. Na ostatní způsoby terapie, jako je např. úprava životosprávy, snaha o vyloučení rizikových faktorů, pitný režim, pohyb apod. tak trochu zapomínáme.

 

Navštěvujeme čím dál tím častěji lékaře a to nejen toho svého praktického, ale i celou řadu specialistů. Může se tak stát, a není to žádná výjimka, že příslušný lékař nemá úplné informace o tom, jak nás léčí ti ostatní. Čas od času může nastat situace, kdy dostaneme předpis na léky, které už třeba užíváme buď pod jiným názvem, nebo jim podobné, v nejhorším případě pak ty, které bychom vůbec neměli kombinovat.

 

Právě duplicity v předepisování nebo interakce léků mohou způsobit různě závažné nežádoucí účinky. Takové riziko se zvyšuje s počtem užívaných medikamentů, množstvím navštěvovaných lékařů a také s přibývajícími chorobami a věkem.

 

"V tomto období se potýkáme se zvýšeným výskytem nachlazení a chřipek, u kterých se ke snižování teploty často používají například přípravky s obsahem paracetamolu (Paralen, Coldrex apod.), které mohou při vzájemné kombinaci vést k předávkování a vážnému poškození jater," říká lékárník a mluvčí Komory Aleš Krebs.

 

Bezpečnost a účinnost léčby je prioritou Vaší ale i Vašeho lékárníka a lékaře. Mezi Vámi by měl být partnerský vztah a vzájemná spolupráce. Při jakékoliv pochybnosti, neváhejte lékárníka oslovit a zeptat se na kombinace léků, zvláště v případech, kdy je předepisují navzájem neinformovanými lékaři.

 

"Řešili jsme například případ pacienta, kterému byly dvěma lékaři nezávisle na sobě předepsány dva různé silné léky na srážlivost krve. Kdybychom na to nepřišli u výdeje, mohla tato situace v nejhorším případě vést k pacientově smrti," dodává Krebs.

 

Ve velké většině lékáren v ČR mohou také sledovat Vaši "lékovou historii" a přispět tak ke zvýšení bezpečnosti léčby. Navštěvujete-li tedy stále tutéž lékárnu, můžete se v tomto ohledu cítit bezpečněji.

 

interakce - zvýšení, snížení nebo změna účinku léku vlivem kombinace s  jiným medikamentem

 

duplicita - zdvojení, např. užíváme-li dva léky s jiným názvem, ale se stejnou látkou

 

léková historie - soupis a posloupnost všech užívaných léků za určité časové období

 

Česká lékárnická komora

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Vilda
    Vilda (anonym)

    Naše zdravotnictví je jeden nikdy a nikde nekončíci obrovský bordel,dosahující galaktických výšin.Ne není 4.nejhorší v Evropě(Transparency International)ani ve světě,v galaxii.SUKL jak žába na prameni,dívaje se jak neléčení občané s chronickou boreliózou,chlamydiemi umírají na CF,RS,alzheimera,rakovinu,infarkty,v lepším případě se plazí s postchlamydiovými reaktivními artritidami.Pane Heger se vší slušností vemte si to své zdravotnictví a jděte.Jo SUKL si vemte sebou na Měsíc nebo raději na Marz ať jste od nás co nejdál.My občané se umíme léčit lépe.Armáda doktorských dementů a kryplů.Dioxinová víla,dealerský ramiprilový vrah MUDr.Maria Quispeová-Sotová,která léčí dioxinem a vyrábí hromady Juščenků.Více na stahuj,ulož to Rapidshare a Vipfile pod heslem NWO,lékaři a syndrom bílého pláště(zvukové nahrávky ramiprilového vraha,doktory zfalšované lékařské zprávy,videa OMRONU a další).

    Dub 08, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama